هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

پژوهشگر سواد رسانه ای : به جای اقدام سلبی ، فرزند خود را با واقعیت رسانه مواجه کنید

میرقاسمی گفت : به جای آنکه برای حل کردن چالش فضای مجازی در فرزندمان به دنبال اقدام سلبی و اعمال فشار باشیم ، بهتر است به درون آنها برگردیم و او را با واقعیت این فضا مواجه کنیم.

1398/04/25
|
09:31
|

برنامه " هشتگ گفتگو " با موضوع تقابل سنت و مدرنیته و فضای مجازی با حضور دکتر سارا میرقاسمی ، پژوهشگر و مدرس سواد رسانه ای و ارتباط تلفنی با دکتر محمدصادق افراسیابی ، رئیس انجمن سواد رسانه ای ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

هشتگ گفتگو : چگونه نحوه استفاده از رسانه را برای نوجوانان و کودکان خود مدیریت کنیم؟

سارا میرقاسمی : امروزه با پدیده ای مواجه هستیم که در قالب سنت و مدرنیته جای نمی گیرد و به آن پسامدرن گفته می شود.طبق نظریه های پسا مدرن شبکه های اجتماعی و رسانه ها نقش فرهنگ سازی ندارند بلکه خود فرهنگ هستند یعنی شبکه های اجتماعی به ما می گویند چگونه باشیم تا بهتر دیده شویم.
پیش از آنکه به چاره جویی بیاندیشیم و به این برسیم که چگونه با نگاه سلبی و ایجاد ساعت های مشخص برای نوجوانان ، استفاده از رسانه را برای آنها یا حتی مادران مدیریت کنیم بهتر است به خود افراد برگردیم یعنی با آنها به عنوان یک فرد آگاه ، دانا و دارای بینش عمیق و متناسب با شرایط فعلی مواجه شویم.
درواقع پیش از آن که باید و نباید هایی برای کوک و نوجوان خویش ایجاد کنیم تا در یک چارچوب مشخص وارد فضای مجازی شود ، یک نگاه ایجابی داشته باشیم. به جای آنکه برای حل کردن چالش فرزندمان به دنبال این باشیم که از یک فشار و کمک های بیرونی استفاده کنیم به درون آنها برگردیم و او را با خودش مواجه کنیم.اینکه شما فرزندتان را از مصرف این رسانه ها منع می کنید ، به او القا می کنید آن رسانه بر قدرت برتری دارد. بنابراین چه در مقام معلم و چه در مقام مادر اولین کار لازم این است که برای فرزندان خود ، اعضای خانواده و جامعه این مطلب را نهادینه کنیم که " رسانه صرفا یک ابزار در دست من است و افرادی از این ابزار برای خالی کردن جیب ما استفاده می کنند " ، این یک مفهوم ساده است که اگر نوجوان را با مواجه کنیم درمی یابد که خودش تعیین کننده است چون استفاده کننده خود اوست.

هشتگ گفتگو : والدینی که سواد رسانه ای ندارند فرزندان خود را از فضای مجازی منع می کنند در حالی که شاید فرزندشان فعالیت مطلوب مانند یک شغل در این فضا داشته باشد.چگونه می توان پدر و مادر را درباره این فضا آگاه کرد ؟

محمدصادق افراسیابی : تغییراتی که در تکنولوژی ایجاد می شود سبک زندگی جدیدی را می سازد و اگر فضای مجازی را به خوبی بشناسیم این فضا می تواند فرصت آفرین باشد.
در کنار این مزایا ، سبک زندگی نوین حاصل از فضای مجازی یک شکاف میان نسل جوان و گذشته ایجاد می کند . برای اینکه والدین را از مزایای این فضا آگاه کنیم باید دست آوردها و مسائل را باید به عینه نشان داد. به عنوان مثال یک جوان با فضای مجازی درآمد زایی می کند اما خانواده نگاه خوبی ندارد . باید به نحوی از این فضا استفاده شود که یک نتیجه خوب داشته باشد و این نتیجه نشان داده شود تا بتوانیم خانواده را در خصوص کار مثبت خود توجیه کنیم .

هشتگ گفتگو : در دنیای مدرن امروز چگونه می توان با داشتن سواد رسانه ای در مواجه با فضای مجازی امنیت داشت و از گمراهی جلوگیری کرد؟

سارا میرقاسمی : متاسفانه جوامع امروز تکنولوژی های نوین در همه قرار می گیرد اما اموزش و فرهنگ لازم در مورد نحوه استفاده از این ابزار و تکنولوژی به مصرف کنندگان ارائه نمی شود.حتی آموزش سواد رسانه ای هنوز به صورت عینی درسیستم آموزش و پرورش کشور پذیرفته نشده است باید معلمان اموزش ببینند که چگونه می توانند با نگاه ایجابی ، تفکر انتقادی در مورد سواد رسانه ای و چگونگی برخورد با محتوای رسانه ها را به دانش آموزان منتقل کنند و آنها را این زمینه تعلیم دهند به نحوی که دانش آموزان به مرور بتوانند اخبار حقیقی و دروغین را از یکدیگر تشخیص دهند.

محمدصادق افراسیابی : بسیاری از توهین‌ها و اتفاقات ناپسندی که در حوزه شبکه‌های اجتماعی در نوع تعامل افراد با یکدیگر مشاهده می‌کنیم ناشی از نداشتن سواد رسانه‌ای و رعایت اخلاق در این حوزه است.امروز سواد رسانه‌ای با همه ابعاد زندگی ما عجین شده است چرا که رسانه در تمام ابعاد زندگی ما تأثیرگذار است و به نوعی به تصمیم گیری افراد در زندگی شخصی و اجتماعی جهت می‌دهد.
ضروری است که خانواده‌ها با سواد رسانه‌ای آشنا شوند، چون به آنها کمک می‌کند که امور را مدیریت کنند تا آگاهانه با این فضا مواجه شویم و تحت تاثیر پیام های رسانه های بیگانه قرار نگیریم. تفکر انتقادی و قدرت تجزیه و تحلیل که حاصل سواد رسانه ای است به ما کمک می کند از هر آنچه که در این فضاست را نپذیریم و قدرت تشخیص درست از غلط را پیدا کنیم.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو