هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

در هشتگ گفتگو مطرح شد؛ سکوت خانواده‌ها مقابل غرق شدن نوجوانان در لایکی

کارشناسان فضای مجازی دلیل جذب نوجوانان به فضای مجازی را برشمردند و از سکوت والدین در برابر این فاجعه انتقاد کردند.

1399/05/22
|
14:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه " هشتگ گفتگو " با موضوع لایکی و وضعیت اورژانسی ما با حضور مهدی محمدی، رئیس فرهنگ سرای رسانه و حسن میثمی، مدیر مسئول رسانه تخصصی مجازی و کارشناس فضای مجازی روانه آنتن شد.


*** هشتگ گفتگو: چه عاملی سبب شد نرم افزارهای جدید به این شدت شیوع پیدا کنند و برای نوجوانان مشکل ساز باشند؟

مهدی محمدی: نیاز به ثبات کامل در وضعیت مردم داریم که آمدن نرم افزارهایی چون لایکی در آن خلل ایجاد نکند. طبق اعلام شورای عالی فضای مجازی لایکی فیلتر شده است اما در برخی از سرویس‌های اینترنتی همچنان باز است. گرچه کاربران و مشتاقان همیشه راه دور زدن فیلتر را پیدا می‌کنند همانطور که درباهر تلگرام این کار را کردند.
سالها پس از جدی شدن ظهور نرم افزارها و پلت فرم‌ها در کشور، موضوع سواد رسانه‌ای مطرح شد و آگاهی مردم مورد توجه قرار گرفت. گرچه ابتدا برای استفاده از این پلتفرم‌ها دانش کافی وجود نداشت اما امروز دانش استفاده وجود دارد و آنچه در آن خلا بزرگ وجود دارد موضوع تربیت است. یعنی در خانواده‌ها نگاه تربیتی دچار نقصان شده است. در برخی از خانواده‌ها والدین می‌دانند فرزند از نرم افزار استفاده می‌کنند اما نظارت ندارند. حتی بسیاری از کلیپ‌هایی که در لایکی ساخته می‌شود با همکاری پدر و مادر است.


***هشتگ گفتگو: نقش والدین در تمایل کودکان به نرم افزارهای نوین مانند لایکی چیست؟

حسن میثمی: به طور کلی اساس و ذات شبکه اجتماعی بر دیده شدن است. حال اگر ما فرزند خود را از نظر توجه راضی نگه داشته باشیم احتمال زیاد به صورت استاندارد با موضوع برخورد خواهد کرد و مشکلی رخ نخواهد داد اما اگر از طرف والدین خود تامین نشده باشد به رفتار و واکنش او به صورت غیر عادی خود را نشان می‌دهد که منجر به بروز فاجعه می‌شود.
گاهی یک پدر و مادر ناآگاهانه و از سر ندانستن به فرزند خود آزادی اعطا می‌کند در صورتی که نمی‌داند این آزادی یک فرصت آینده را می‌فروشد و به حراج می‌گذارد. مطمئنا مقصر بخشی از این مشکلات والدین هستند و بخش دیگر قطعا متوجه نظام آموزشی است. در حال حاضر در مفاد دروس مدارس درسی تحت عنوان "سواد رسانه" داریم که می‌تواند به نوجوانان آموزش دهد اما کسی را آموزش نداده‌ایم که معلم فرزندان باشد.
زمانی که یک پدر و مادر به خود اجازه می‌دهد که فرزند خود را به فضایی بفرستد که هیچ اطلاعی از آن ندارد یک مشکل است اما فاجعه زمانی است که والدین از کودک خود به عنوان مدل استفاده می‌کنند. این موضوع در آینده کودک تاثیر بسیار نامطلوبی دارد و ممکن است با با یک فرد درونگرا و منزوی در بزرگسالی مواجه باشیم.


*** هشتگ گفتگو: ویژگی نرم افزار لایکی که سبب جذب مخاطبان می‌شود چیست؟

مهدی محمدی: اتفاقی که در پلت فرم‌های جدید شاهد آن هستیم این است که منطق بازی و سرگرمی‌های بازیگونه در آنها بسیار جدی است. دراین نرم افزارها‌ باید امتیاز بگیرید و آن را به دیگران انتقال دهید ‌. این پلت فرم‌ها این امکان را ایجاد می‌کنند که کاربر به صورت آنلاین با ده‌ها نفر بازی کند. از سوی دیگر کیفیت لایو در آن بالاست و نرم افزار بستر فنی بسیارخوبی دارد. همچنین بر اساس آبشن‌های نرم افزار، کاربر می‌تواند به صورت آنلاین تغییر چهره دهد. به همین دلیل مورد پسند نوجوان است.
این میزان جذابیت در یک نرم افزار هشدار را برای ما فعال می‌کند که باید تمرکز بیشتری بر آن داشته باشیم و به ویژه نوجوانان را در این فضا کنترل کنیم. از نظر من استفاده از پلت فرم‌های جدید توسط کودکان و نوجوانان مانند این است که فرزندمان در خانه حضور دارد اما فرار کرده است.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو