هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

رئیس سازمان بسیج رسانه كشور: خطر فروپاشی اندیشه جامعه را تهدید می‌کند

بصیری گفت: جامعه‌ای که سرگرم باشد کار نمی‌کند و تنها به دنبال نمایش دادن خود است، از این رو باید به فکر چاره بود چرا با ادامه این وضعیت فروپاشی اندیشه جامعه نزدیک است.

1399/05/24
|
12:10
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه " هشتگ گفتگو " با موضوع لایکی و وضعیت اورژانسی ما با حضور دکتر مسعود بصیری، رئیس سازمان بسیج رسانه کشور روانه آنتن شد.

مسعود بصیری " گم کردن ارتباطات با یکدیگر " را معضل اصلی این روزهای انسان دانست و اظهار کرد: این موضوع علت اصلی ارتباطات جدید، تنها شدن‌ها و نشان دادن هاست.

وی افزود: بسیاری از نشان دادن‌ها برای شهرت و محبوبیت برای کسب ثروت است که لذت بخش می‌باشد. در واقع می‌توان گفت دنیای امروز ابزار، وسایل و ظرفیت‌های بهتری برای لذت بردن شخصی، جسمی، جنسی و روحی فراهم کرده است که بسیاری از انسان‌ها استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور با تاکید بر اینکه هدایت جامعه به مسیر درست وظیفه مردم و حکومت‌هاست، اظهار کرد: چالش اساسی این است که مردم در تشخیص اینکه چه چیزی بهتر است دچار اشتباه شده‌اند؛ البته این مشکل همه دنیاست.

بصیری تاکید کرد: وقتی یک اپلیکیشن یا نرم افزار باعث می‌شود مردم ارتباطات خارج از کنترل با یکدیگر داشته باشند باید این نکته اهمیت دارد که بسیاری از نمایش‌ها و رفتارهای آن‌ها تابع حمایت جمع یا آزادی‌هایی است که در اختیار دارند.

وی با اشاره بر آگاه‌سازی مردم تاکید کرد و گفت: روشن و آگاه کردن مردم، کار رسانه هاست اما باید توسط مردم مطالبه شود و دولت و حاکمیت موظف است بسترهای جرم را متوقف کند.

این کارشناس فضای مجازی به چگونگی عملکرد نرم افزارهای امروزی در تصاحب اندیشه کاربران اشاره و تشریح کرد: ما جامعه‌ای با اینترنت آزاد داریم و تنها موضوع موجود نرم افزار لایکی نیست. لایکی و نرم افزارهای شبیه آن در یک جبهه بزرگ فرهنگی تعریف می‌شوند؛ همانطور که در تاریخ هیچ کشوری و مردمی را نمی‌توان فتح کرد مگر اینکه افکار آن‌ها تصاحب شوند.

بصیری افزود: امرور بزرگترین فریبی که در خصوص فضای مجازی وجود دارد سرگرم کردن ماست یعنی آرام آرام و پیش از آن که خودمان متوجه شویم اعتقادات و نظراتمان را از دست می‌دهیم. این جنگ مانند بمباران و نبرد فیزیکی نیست در این جنگ اگر فرد از دشمن تیر بخورد شهید محسوب نمی‌شود بلکه در جبهه فرهنگی از دست رفته است و به لشکر دشمن اضافه می‌شود.

وی گفت: واژه دشمن علاوه بر معنای عام خود، معنای درونی دارد که همان شیطان و همه ابزارهایی است که به کار برده می‌شود تا انسان را از اصالت و محوریت خداوند دور کند.

رئیس سازمان بسیج رسانه کشور از نرم افزارهای داخلی انتقاد کرد و گفت: علاوه بر پلتفرم‌های خارجی باید بسیاری از نرم‌افزار‌های تولید داخل را هم در نظر داشت که خیلی امن و پاک نیستند و نوجوانان کارهای بسیار زیادی می‌توانند روی آن‌ها انجام دهند.

بصیری در خصوص فروپاشی فکر و اندیشه جامعه هشدار داد و گفت: جامعه‌ای که سرگرم باشد کار نمی‌کند و تنها به دنبال نمایش دادن خود است. اگر به دنبال اصلاح جامعه هستیم باید برای این معضلات فعلی فضای مجازی اندیشه کرد همان گونه که کشورهای توسعه یافته گام‌های اساسی برای این کار را برداشته‌اند.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو