هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

شبکه ملی اطلاعات برای حفظ فرهنگ دینی ضرورت دارد

کارشناس ارتباطات عنوان کرد: یکی از بسترهای مورد نیاز برای باشکوه شدن مراسم عاشورا شبکه ملی اطلاعات است که سال هاست توسط وزارت ارتباطات معطل مانده است.

1399/06/04
|
12:04
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه " هشتگ گفتگو " با موضوع عطر محرم در فضای مجازی با حضور صادق وفایی نیکو، دبیر سایت تبیان و مهندس علی کیهانیان، کارشناس ارتباطات، فناوری اطلاعات و مدرس دانشگاه روانه آنتن شد.

*** هشتگ گفتگو: جریان فضای مجازی برای لطمه زدن به شعائر دینی چگونه شکل گرفته است؟

علی کیهانیان: بر اساس روایات در دل مومنین نسبت به امام حسین(ع) شوری است که خاموش نمی‌شود. حال باید دید با شیوع این ویروس منحوس، چگونه می‌توان از بستر‌های موجود برای حفظ این فرهنگ استفاده کرد.
این ویروس توسط نظام سلطه شیوع پیدا کرد به این دلیل که تمام ادیان و تفکرهای دینی و غیردینی را در یک مسیر خاص هدایت کند و یکی از مبانی اصلی این اقدام این است که سلطه خود را تسری دهد و تثبیت کند. با این اتفاق طواف خانه خدا کمرنگ و حتی کازینو‌ها و بسیاری از مراکز فساد هم تعطیل شد تا آنها را در جهت رسیدن به تئوری دهکده جهانی سریعتر پیش ببرد.
به ازای هر بایت محتوا که در فضای مجازی جابه جا می‌شود یک سنت به جیب جریان سلطه می‌رود پس این فضا باید مخاطب داشته باشد تا درآمدزایی جریان سلطه افزایش ‌یابد. بنابراین این جریان با تمام تلاش خود کاری کرد که همه دنیا باید به سایبر روی آورند. حال وظیفه ما این است که در این فضا فرهنگ غنی خود را اشاعه دهیم.

*** هشتگ گفتگو: چالش‌های میان دینداری و سلامت در فضای مجازی چگونه باید کنترل شود؟

صادق وفایی نیکو: این اولین تجربه محرم و کروناست اما دومین چالش ما بین دین داری و این ویروس است. پیشتر در اوایل شیوع این ویروس به دلیل وجود ماه رمضان و مسائل دیگر تجربه‌هایی داشتیم که در حال حاضر از آن بهره می‌بریم. زمان شیوع ویروس شاهد بودیم که یک جریان، جلوه‌ای از مومنان و دین داران را به نمایش گذاشت که مثال بارز آن لیسیدن ضریح بود که تلاش زیادی شد تا به عنوان نماد دینداران باشد اما این تصویر خیلی زود به هم خورد در واقع این اتفاق می‌توانست منجر به تعطیلی بسیاری از مناسک دینی و انفعال شود اما جلوه‌های جدیدی از دین داری ظهور یافت. هیئت‌ها در امام زاده‌ها ماسک دوختند و خیابان‌ها را ضدعفونی کردند.
این ایده‌های خوب در محرم هم به سرعت در حال انتشار است و شرایط به گونه‌ای شده است که چرخه تبدیل ایده به رفتار همگانی به واسطه فضای مجازی به صورت روزانه انجام می‌شود. واقعیت این است که مردم در فضای مجازی تشنه ایده‌های جدید، خلاقیت و نوآوری در عزاداری هستند.

*** هشتگ گفتگو: چگونه می‌توان در فضای مجازی در مقابل با جریان سلطه ایستاد؟

علی کیهانیان: امروز هزاران هیئت عاشورایی هستند که فرهنگ عاشورایی را در فضای مجازی گسترش می‌دهند اما برای باشکوه شدن این مراسم باید زیرساخت‌ها و بستر فضای مجازی مناسب باشد. یکی از بسترهای مفید که لازم است ایجاد شود شبکه ملی اطلاعات است که سال هاست توسط وزارت ارتباطات معطل مانده است.
باید سعی کنیم با ورود برخی مسائل، خرافات و بدسکتور‌هایی که برای اختلال در فرهنگ عاشورایی برنامه سازی شده‌اند مقابله کنیم. البته هر حرکتی در این فضا حملات و واکنش‌هایی هم به دنبال دارد که باید مراقب بود و تولید محتوا را باید به نحوی انجام داد که در‌شان سیدالشهدا و فرهنگ عاشورا باشد.

*** هشتگ گفتگو: سایت تبیان در گسترش فرهنگ عاشورایی چه اقداماتی انجام داده است؟

صادق وفایی نیکو: سایت تبیان خود را در قالب تبدیل ایده به رفتار در بستر فضای مجازی تعریف کرده است. در بخش تولید محتوا به دنبال این بوده است که چرخه تولید و بازتولید ایده را سرعت ببخشد چون ایده به مردم منتقل می‌شود و پس از مدتی تکامل یافته می‌شود و می‌توان در جای دیگر از آن بهره برد. در این سایت به سمت تولیدات مهارتی رفتیم. در موج اول نیاز داشتیم الگویی بر اساس پروتکل‌ها ارائه دهیم که نحوه ارائه نذورات و تجمع هیئت‌ها در این شرایط به چه صورت باشد تا مردم با خیال راحت درمورد سلامتی خود به عزارداری بپردازند.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو