هشتگ گفت‌وگو یك‌شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

هشتگ گفت‌وگو

دبیر نهضت تربیت رسانه‌ای: آگاهی از رده بندی سنی محتوا‌ها در هر قالبی مهم است

آل داود در رادیو گفت و گو بیان کرد: نهاد‌های نظارتی و حاکمیتی ما، کار خود را انجام نداده‌اند؛ رده بندی سنی محتوا انجام شده ولی سطح بندی شبکه و ارتقای سواد رسانه‌ای انجام نشده است و این آسیب بسیار مهم است.

1400/09/22
|
10:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه « هشتگ گفتگو » با موضوع فضای مجازی و تاراج کودکی و با حضور دکتر آسیه حسینی نیکو (روانشناس کودک و نوجوان )و سید علیرضا آل داود (دبیر نهضت تربیت رسانه‌ای و پژوهشگر فضای مجازی و رسانه )روانه آنتن شد.

هشتگ گفتگو: نظر شما در مورد کودکان کار فضای مجازی چیست؟

حسینی نیکو: ابتدا باید در مورد سواد رسانه‌ای در والدین صحبت کنیم، اولین قدم این است که خودمان به عنوان والد یاد بگیریم چطور اوقات خود را مدیریت کنیم و اول سبک زندگی خود را درست کنیم. در بحث کودکان کار، والدین به درآمد، توجه و فالوور بیشتر فکر می‌کنند و از کودک به عنوان یک ابزار استفاده می‌کنند، بدون اینکه به آینده کودک فکر کنند و این از ناآگاهی است که بر اثر بی سوادی رسانه‌ای به وجود می‌آید.

هشتگ گفتگو: آیا خانواده‌ها فضای مجازی و رسانه‌های جدید را به عنوان موضوع بی خطر در نظر گرفته‌اند؟

حسینی نیکو: معمولا خانواده‌هایی که دچار ضعف تربیتی هستند اینجا هم دچار مسئله می‌شوند و این والدین به صورت کارآمد نمی‌توانند با فرزندان ارتباط برقرار کنند؛ اول باید یک تعامل و رابطه صمیمی با فرزند داشته باشند که مهمترین عنصر در والدگری است و دوم اینکه وضع قوانین داشته باشند. در بحث فضای مجازی و مدیریت رسانه کودکان، به این دو اصل نیاز داریم.

هشتگ گفتگو: تاثیر فضای مجازی در اخلاق کودکان چیست؟

آل داود: شبکه‌های اجتماعی مخصوصا در دوران کرونا، روی سبک زندگی و هویت مردم و بخصوص نوجوانان تأثیر گذاشته است. مردم، مسئولان و نوجوانان ما با فقر سواد رسانه‌ای وارد این فضا شده‌اند و معمولی ترین خطر برای کودکان ارتباط با کسی است که نمی‌شناسند و خطر بعدی دیدن تصاویر مستهجن است و دیگر خطر محتوایی که کاربر تولید می‌کند ممکن است برای کودک آزار دهنده باشد و آخرین تهدید کودکان، پیام‌های نفرت انگیز در حوزه تهدید و خشونت است.

هشتگ گفتگو: عوارض زود هنگام استفاده کودکان از فضای مجازی چیست؟

حسینی نیکو: خانواده‌ها از همان بدو تولد برای ساکت شدن کودک این وسیله را در اختیارش می‌گذارند و ادامه این موضوع منجر می‌شود به اینکه والد بستر را فراهم کرده است که اعتیاد ایجاد شود و وابستگی اتفاق بیفتد. وقتی سن کودک بیشتر می‌شود چالش ایجاد می‌شود حالتی که نمی‌توانیم بگوییم اوتیسم است ولی نشانه‌هایی شبیه اوتیسم اتفاق می‌افتد. وقتی کودک از فضای مجازی بیرون می‌آید و وارد محیط اجتماعی و مدرسه می‌شود نمی‌تواند از دیگران و معلم تشویق دریافت کند و باعث افت تحصیلی می‌شود. در کودکانی که خیلی بازی می‌کنند و تصاویر خشونت و پرخاشگری نگاه می‌کنند باعث حساسیت زدایی می‌شود و پرخاشگر می‌شوند و این‌ها آسیب‌هایی هستند که کودکان در معرض آن قرار می‌گیرند.

هشت گفتگو: آیا استفاده از فضای مجازی باعث بلوغ زودرس می‌شود؟

حسینی نیکو: انسان‌ها در هر گروه و دوره سنی باید به اقتضا همان سن دریافت اطلاعات داشته باشند، وقتی کودک سن کمی دارد و در معرض اطلاعاتی قرار می‌گیرد که مناسب سن او نیست در نتیجه در خروجی او آسیب ایجاد می‌کند که یک بعد آن بلوغ زودرس است و تاثیراتی روی هورمون‌ها و حتی روی جسم ایجاد می‌کند.

هشتگ گفتگو: نظارت والدین تا چه حدی باید باشد؟

آل داود: باید به رده بندی سنی محتوا‌ها در هر قالبی توجه کرد و آگاهی از این رده بندی مهم است و نهادهای نظارتی حاکمیتی ما کار خود را انجام نداده‌اند، رده بندی سنی انجام شده ولی سطح بندی شبکه و ارتقای سواد رسانه‌ای انجام نشده است و این آسیب بسیار مهم است.

هشتگ گفتگو: چه راهکاری وجود دارد که استفاده طولانی از فضای مجازی در خانواده کنترل شود؟

حسینی نیکو: مهمترین قسمت برای کنترل در قدم اول ایجاد صمیمیت با فرزند است. خانواده‌هایی که در این قسمت خوب عمل کرده‌اند معمولاً در این زمینه مشکل کمتری دارند و راحت تر مدیریت می‌کنند و در قدم دوم باید به خود تنظیمی در مورد خود و فرزندان فکر کنیم.

هشتگ گفتگو: رابطه فضای مجازی و تاراج کودکی با جنگ شناختی چیست؟

آل داود: جنگ شناختی جنگ افکار‌ها، باورها و ادراک‌ها است. کودک تحت تاثیر فضای مجازی قرار می‌گیرد و نمی‌تواند تحلیل و درک کند و دچار خطای ادراکی در فهم کردن وقایع می‌شود و این محتوا هرچقدر توسط سازنده دقیق تر ساخته شود تاثیری که روی ادراک بچه میگذارد بیشتر است و تاثیر بلند‌مدت و هویتی دارد.

دسترسی سریع
هشتگ گفت‌وگو