ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در ترنج مطرح شد: کاهش راندمان کاری و پیری زودرس، پیامد استرس زنان شاغل

روان شناسان وکارشناسان معتقدند عدم حمایت خانواده و دولت از زنان شاغل سبب افزایش استرس می گردد که کاهش راندمان کاری و پیری زود رس به همراه دارد.

1396/10/16
|
14:02

برنامه " ترنج " رادیو گفت و گو با موضوع اثرات اشتغال زنان بر روابط و ساختار خانواده با حضور دکتر عالیه شکربیگی دبیر کارگروه خانواده سالم معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری ، دکتر مرضیه شعربافچی زاده مدرس دانشگاه و پژوهشگر مطالعات زنان و خانواده و ارتباط تلفنی با دکتر فرشته روح افزا، مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شد.

ترنج : نقش نهادهای اجتماعی در اشتغال زنان چیست ؟

روح افزا : این نهادها باید این موضوع را در نظر داشته باشند که اشتغال زنان نباید موجب لطمه به این قشر شود.این موضوع هنوز در حد بحث است و ما نتوانستیم آن را به قانون مبدل کنیم.
باید مراعات حال بانوانی که فرزند کوچک دارند را کرد . این توجه باید در زایمان و پس از آن وجود داشته باشد. مرخصی زایمان باید بیش از 6 ماه تصویب شده باشد و پس از آن مادران برای پیدا کردن مهدکودک گزینه های خوبی داشته باشند تا بریدن از فرزند با خیال آسوده تری باشد در غیر این صورت مشکلات روحی و روانی که به مادر و فرزند تحمیل می شود جبران ناپذیر خواهد بود.
نمی توانیم بگوییم بانوان اشتغال نداشته باشند چرا که در همه مشاغل به وجود آنها نیاز داریم.زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و برای این جمعیت باید افرادی از جنس خودشان در بسیاری از مشاغل حضور داشته باشند بنابراین زنان باید در اجتماع حضور داشته باشند .
حضور فرزند در خانه پیش از رسیدن مادر از محل کار برای مادر استرس زاست که سبب می شود نه مادر در محیط کار راندمان خوب ونه کودک شرایط خوبی برای رشد داشته باشد . برای بانوانی که می توانند در محل کار باشند و لطمه ای به کودک و خانواده خود وارد نکنند مشکلی وجود ندارد اما برای بانوانی که شغل برایشان مشکل ساز است باید قانون مناسب تصویب شود که ساعت کارشان کمتر از کارمندان دیگر باشد.

ترنج : نظم ، برنامه ریزی و تقسیم کار در عملکرد زنان خانه دار چه تاثیری دارد؟

شعربافچی زاده : تمام وظیفه خانه به گردن بانوان نیست و حتی در اسلام هم چنین تعریف نشده است.در زندگی باید بین اعضای خانواده اعم از پدر ، مادر و فرزندان تقسیم مسئولیت بگیرد.
خانم های شاغل اگر بخشی از امور منزل را به فرزندان خود بسپارند مطمئنا در مسئولیت پذیر شدن آنها نقش بزرگی خواهند داشت و از سوی دیگر این بانوان فرصت بیشتری برای در کنار خانواده بودن دارند.

شکر بیگی : اشتغال زنان به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیراتی بر خانواده و زندگی زنان بر جای می گذارد و پیامد آن از بین رفتن آرام تعادل سنتی در نقش های خانواده است و بر جنبه های دیگر زندگی خانوادگی نیز تاثیر خواهد گذاشت.
اینکه زنان مسئولیت های زندگی را برابر با مردان می پذیرند طبیعتا برای برقراری توازن در نظام هنجارهای حاکم بر جامعه و هنجارهای حاکم بر نقش هایی که زنان و مردان دارند باید تغییراتی انجام داد و روابط زن وشوهر در خانواده را باید تغییر داد.
آگاهی به مردان باید از سوی رسانه ها به مردان داده شود که کمک مالی زن سبب بهبود اوضاع اقتصادی خانواده می شود.همچنین شاغل شدن زن قدرت تصمیم گیری او در خانواده را افزایش می دهد . از این رو او را در مسائل فی مابین نهاد خانواده بپذیرند و نگهداری از فرزندان مشترکا باید صورت بپذیرد.عدم همکاری خانواده سبب بروز استرس و به دنبال آن پیری زود رس خواهد بود.
ما باید بپذیریم که با یک پدیده اجتماعی به نام اشتغال زنان مواجهیم.در واقع در جامعه ما زنان به اجتماع آمده اند اما ساختار هنوز همان ساختار سنتی است و تغییری انچنانی نکرده است و همچنان به زن به عنوان فردی نگریسته می شود که تمام مسئولیت های خانه را به دوش بکشد.البته نگاه به زن خانه دار و شاغل باید متفاوت باشد.

روح افزا : فرزندان و همسران یک خانوده باید درک داشته باشند که یک خانم مانند تمام افراد دیگر جامعه یک انسان با توانایی محدود است.همچنین بانوان در دوران بارداری ، شیردهی و دوران خاص ضعف جسمی بیشتری دارند و باید رعایت حال آنها را نمود تا دچار پیری زود رس نشوند.
اگر یک خانم با استرس زیاد از خواب برخیزد وهمسر و فرزندان خود را راهی کند آسیب زاست.بنابراین خوب باید از طرف خانواده از آنها حمایت صورت بگیرد و دولت ها نیز در این زمینه کمک کنند چرا که ممکن است خانواده ها همکاری را نپذیرند و از سوی دیگر در بسیاری از مشاغل مانند شغل هایی که دارای شیفت شب هستند برای بانوان قوانین ویژه تصویب شود تا زنان بیشتری در مشارکت های اجتماعی نقش داشته باشند.
ایجاد آرامش در خانه که منجر به افزایش راندمان کاری بانوان در محل کار و منزل می شود نیاز به برنامه ریزی کلان همه دستگاه ها دارد.

دسترسی سریع
ترنج