ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

هشدار به محصلین در فصل امتحان ؛ عوارض ریتالین در بدن مانند کوکائین است

یک داروساز عنوان کرد: قرص ریتالین که شب های امتحان توسط دانشجویان و دانش آموزان مصرف می شود عوارض اعتیادی شبیه کوکائین دارد.

1397/03/22
|
13:15

برنامه " ترنج " رادیو گفت و گو با موضوع فصل امتحانات دانش آموزان و دانشجویان؛ مصرف قرص ریتالین و مخاطرات آن با حضور دکتر محمد بقایی ، داروساز، محقق و پژوهشگر و دکتر مریم عباسی ، کارشناس دفتر سلامت، روان اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت روانه آنتن شد.

ترنج : آیا آثاری مانند افزایش تمرکز و تقویت حافظه که برای قرص ریتالین برشمرده می شود حقیقت دارد ؟

دکتر محمد بقایی : تمام داروها نیمه عمر مخصوص به خود دارند که عبارت است از میزان حداکثری دز آن دارو در خون که رفته رفته کاهش می یابد. نیمه عمر ریتالین کوتاه و بین 2 تا 7 ساعت است که در افراد مختلف اثربخشی متفاوتی دارد.
زمانی که فرد برای بار اول و دوم دارو را مصرف می کند ممکن است نیمه عمر ریتالین 7 ساعت باشد اما این دارو از دسته داروهایی است که نیمه عمر آن به تدریج کوتاه می شود و این موضوع سبب می شود دز مصرف این دارو روز به روز افزایش یابد.بنابراین این دارو اعتیاد آور است.
این ماده شیمیایی بر روی گیرنده دوپامین در مغز اثر می گذارد و موجب آزادسازی دوپامین که یک ماده برای افزایش تمرکز است می شود که از این لحاظ عملکردی شبیه کوکائین دارد. با مصرف این دارو باید منتظر وابستگی هایی شبیه کوکائین باشیم.

ترنج : عوارض مصرف خودسرانه داروی ریتالین برای دانش آموزان و دانشجویان چیست؟

دکتر محمد بقایی : عصبی شدن ، بی خوابی ، سر درد ، سرگیجه ، حالت تهوع ، استفراغ ، تغییرات ضربان قلب و فشار خون ، خارش ، جوش های پوستی و دردهای شکمی ، مشکلات گوارشی و کاهش وزن ، اعتیاد ، وابستگی و بروز برخی از حالت های روان پریشی و افسردگی پس از قطع مصرف این دارو بسیار شایع است.
همچنین لرزش و پرش عضلات و گاهی تب و تشنج ، توهم و هزیان نیز از عوارض مصرف سوء داروی ریتالین می باشد.
توجه داشته باشید اگر به پزشکی مراجعه کردید و آن پزشک برای شما ریتالین تجویز کرد حتما باید استفاده کنید و به پزشک خود اعتماد کنید چرا که جز پزشک هیچ مرجعیتی در پزشکی وجود ندارد.
متاسفانه گاهی والدین یا مشاور درسی به دانش آموز مصرف قرص ریتالین را پیشنهاد می دهد.اما همین قرص می تواند زمینه اعتیاد به مواد مخدر را فراهم می کند.

دکتر مریم عباسی : داروی ریتالین باید توسط متخصص و در دز مناسب تشخیص داده شود و مصرف خودسرانه آن مضر است. چون دارو دوپامین را در مغز افرایش می دهد و مصرف بی رویه ممکن است باعث عوارضی مانند مشکلات فشار خون و تغییر ضربان قلب شود.
اگر ما یک شب بیدار باشیم باید فردا استراحت کنیم تا کمبود خواب بدن جبران شود حال اگر بخواهیم بیدار باشیم و از ریتالین برای این بی خوابی استفاده کنیم روز بعد اثرات شدید خواب آلودگی ، رخوت و افسردگی پیش می آید.

ترنج : چرا نوجوانان به دنبال مصرف داروهایی می روند که انرژی آنها را افزایش دهد در حالی که کارهایی را که دوست دارند به راحتی انجام می دهند؟

دکتر مریم عباسی : این خاصیت اختلال ADHD است که در آن کودکان و نوجوان بر روی کارهایی که از آنها خواسته می شود و یا تکالیف خسته کننده نمی توانند تمرکز کنند اما در عوض در کارهایی مانند بازی های رایانه ای و تماشای فوتبال که دائم در حال تحریک هیجان اوست تمرکز بالایی دارد.

دکتر محمد بقایی : زمانی که یک دانشجو به صورت خود سرانه این دارو را استفاده می کند هیچ زمانی برای استراحت مغز که داده ها را پردازش کند در نظر نمی گیرد.در واقع باید توجه داشته باشید پردازش اطلاعات با استراحت و خواب به موقع صورت می گیرد.
متاسفانه این فرهنگ غلطی است که در کل دنیا در حال رواج است که همه به دنبال معجزه هستند تا مشکلات و کم کاری های یک ساله آنها را در شب امتحان معجزه وار حل کند.

ترنج : چرا با وجود توصیه های زیاد پزشکان برای آسیب های داروی ریتالین شاهد شیوع زیاد آن در کشور هستیم؟

دکتر مریم عباسی : توزیع و تجویز ریتالین توسط داروخانه ها بسیار کنترل شده است و نمی تواند به راحتی در دسترس قرار گیرد اما متاسفانه قاچاق این دارو بسیار زیاد است.ممکن است بسیاری از داروخانه ها داروهای کم خطر را بدون تجویز پزشک در اختیار افراد قرار دهند اما در مورد ریتالین این کار را انجام نمی دهند
این موضوع مربوط به پدیده سوء مصرف مواد و داروهاست که خیلی شایع شده است. شایع ترین ماده ای که افراد برای تغییر حال روانی خود استفاده می کنند سیگار است بنابراین اگر بخواهیم به عنوان سیاست گذار مسئله ای را مورد توجه قرار دهیم گرایش نوجوانان به سیگار است.
سیگار ماده ای است که دارو نیست ، وابستگی شدیدی دارد اما دارو نیست که حالت های مثبت روانی برای برخی از افراد ایجاد می کند چون فرد نیاز به دارو دارد.بنابراین به نظر می رسد سیگار موضوع مهمتری نسبت به ریتالین است.

دسترسی سریع
ترنج