ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یك زوج درمانگر : جذابیت به تنهایی ضامن پایداری عشق نیست

یک زوج درمانگر روابط زناشویی مطرح کرد : جذابیت افراد در نهایت تا یک سال می تواند عشق در رابطه ایجاد کند .

1398/01/28
|
11:16
|

برنامه "ترنج" با موضوع ازدواج پایدار پیامد عشق پایدار با حضور حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی ، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر لیلا عزیزی ، زوج درمانگر و درمانگر روابط فرازناشویی، دکترای روانشناسی سلامت و عضو انجمن روانشناسی ایران روانه آنتن شد.

ترنج : عشق چگونه تعریف می شود؟آیا تمایل به جنس مخالف می تواند به عشق تعبیر شود؟

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی : به نظر می رسد ما هنوز شناخت درستی نسبت به عشق پیدا نکرده ایم.همه انسان ها در برهه ای از زندگی خود محبت و تمایلی را در دل خود نسبت به دیگری حس می کنند ، اما اگر این تمایل تعالی نیابد و به عرصه باورها ، ارزش ها و رفتارها تبدیل نشود نمی تواند عمق پیدا کند و به عشق منجر شود.زمانی که این عشق آرام آرام در مرحله تکاملی خود قرار بگیرد ماندگار خواهد بود.

دکتر لیلا عزیزی : انسان ذاتا نیازی به نام دلبستگی و تعلق خاطر دارد.در ابتدای زندگی انسان تمام این نیاز به صورت یک طرفخ از سوی مادر برطرف می شود اما هر چه بزرگتر می شود درک می کند که نیازش از طرف موجودی دیگر به نام مادر برطرف می شود ،پس او نیز شروع به دادن محبت به مادر می کند.نیاز به دلبستگی در فرآیند رشد تکامل می یابد و در بزرگسالی نسبت به جنس مخالف بروز پیدا می کند.بنابراین تحولی در عشق اتفاق می افتد.
جذابیت یک فرد می تواند پایه گذار یک عشق باشد اما این جذابیت در اوج خود برای یک انسان در نهایت یک سال دوام دارد.بنابراین جذابیت اولیه می تواند عشق باشد اما این جذابیت قدرت حفظ عشق در رابطه را ندارد.اشتباهی که افراد در زمان ورود به رابطه دارند این است که این جذابیت اولیه بتواند رابزه آنها را محکم نگه دارد.

ترنج : چرا یک عشق با وجود شور زیاد پایدار نمی ماند؟

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی : اگر زن و شوهر بخواهند عشق آنها پایدار باشد قطعا باید باورها و اعتقادات طرف مقابل را بشناسیم و آنها را باور کنیم.نوعی ادبیات رایج شده و اصلا مورد تایید اسلام نیست این تفکر است که بعد از ازدواج باید خود را فدای همسرت کنی.برای ازدواج فداکاری لازم است نه فدا شدن.به عبارت دیگر زن و شوهر هرکدام یک هویت مخصوص به خود دارند که یکدیگر را می پوشانند.این پوشانندگی به معنای همراهی است.
توجه داشته باشید که انسان یک موجود اجتماعی است و اگر پس از ازدواج این نیازهای اجتماعی او مخدوش شود عشق نیز از بین خواهد رفت.یعنی زن و مرد هریک هم زندگی فردی و اجتماعی و هم مستقل و مشترک دارند که باید در جای خود و به نحو مطلوب باشد و هیچ یک نباید فدای دیگری شود.

دکتر لیلا عزیزی : اگر در برقراری یک رابطه ما بتوانیم نیازهای خود را برطرف کنیم حال خوبی خواهیم داشت و اگر طرف مقابل در برطرف کردن این نیاز به من کمک کند می توانم به او عشق بورزم. بنابراین هر اندازه بستر یک رابطه به گونه ای باشد که نیاز انسان برآورده شود حس بهتری به وجود می آید.اما اینکه گاهی عشق پایدار نمی ماند این است که حس کودکی و برطرف کردن یک طرفه نیاز از سوی یک نفر این توقع را ایجاد می کند که فقط همسرم نیازهای من را برطرف کند.در یک رابطه هر شخص مسئول نیازهای خود ، طرف مقابل و رابطه است.

ترنج : آیا برای پایدار ماندن عشق میان زن و مرد ، باید از علایق دوران مجردی دست کشید و به عبارتی "ما" شد؟

دکتر لیلا عزیزی : بسیاری از افراد که به کلینیک روان شناسی مراجعه می کنند عنوان می کنند که می خواهند پس از ازدواج " ما " باشند و به همین دلیل علایق و نگرش های خود را کنار می گذلرند که آسیب زیادی به رابطه وارد می کند.
یکی از شروط عشق پایدار نگه داشتن حد و مرزهاست یعنی داشتن هویت مستقل من در کنار هویت ما . اینکه زن و شوهر پس از ازدواج ورزش ، دوستان و علابق خود را به دلیل زندگی مشترک کنار بگذارند شاید تا دوسال زندگی روند خوبی داشته باشد اما پس از آن نابود کننده است.

دسترسی سریع
ترنج