صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت : در ماه رمضان باید با خودشناسی استفاده معنوی و درست از دین را در خود نهادینه کنیم تا این خودآگاهی ما را از مقایسه با اجتماع نجات دهد.

برنامه " ترنج " با موضوع ماه رمضان و تمرین مشق ساده زیستی با حضور حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی ، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی اسماعیلی ، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مشاور خانواده روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

ترنج : ساده زیستی چگونه تعریف می شود و شاخص های این سبک زندگی چیست؟

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی : در نگرش الهی هر انسان برای رشد فردی و اجتماعی خود نیازمند مصرف است.مصرف در زندگی ما گاهی مسرفانه ، گاهی بخیلانه و در برخی اوقات معتدلانه است.اگر این مصرف در حد اعتدال باشد زیست ما نیز در حالت تعادل قرار دارد ، اگر بیش از حد باشد مسرفانه و اگر کمتر از حد عادی باشد بخیلانه است.
آنچه که بزرگان دین توصیه می کنند این است که بر اساس نیاز خود مصرف کنیم نه خواست خود.اگر انسان بر اساس خواست خود زندگی کند هر آنچه داشته باشد ، بیشتر طلب می کند.

علی اسماعیلی : اگر بخواهیم از ساده زیستی سخن بگوییم ابتدا باید با واقع زیستی مواجه شویم.ساده زیستی به این معنا نیست که ما فقیرانه زندگی کنیم.در واقع به ساده زیستی باید از ابعاد فردی و اجتماعی نگریست.فردی یعنی اینکه من چه دارم و با این داشته ها چگونه می توانم زندگی کنم.از نظر اجتماعی هم باید این موضوع مدنظر باشد که نحوه زندگی ما بر روی جامعه چه تاثیری خواهد داشت. یعنی ما باید گاهی بتوانیم از منابع خود در جهت حفظ منابع اجتناعی استفاده کنیم.
ساده زیستی نباید منجر به این شود که ما حتی از نیاز طبیعی خود دست بکشیم و انتظارات خود را به شدت کاهش دهیم.در واقع این ساده زیستی مخرب است.

ترنج : یکی از مصادیق ساده زیستی تمرین دوری از زیاده روی است.چگونه می توان در ماه رمضان از زیاده روی جلوگیری کرد ؟

علی اسماعیلی : یکی از مسائلی که کمتر به آن توجه می کنیم و مشکلات عدیده ای برای ما ایجاد می کند ، خودآگاهی و شناخت درون ماست.ما همیشه به دنبال فرصت هایی باشیم که خودشناسی را در خود تقویت کنیم.ماه رمضان یکی از این فرصت هاست که ما باید در رفتار ، عقاید و تفکرات خود دقیق شویم و به نوعی بازنگری در شناخت های خود داشته باشیم.
خوب است در ابتدای ماه رمضان رفتارهای خود حد مطلوب را بنویسیم و برای رسیدن به حد آرمانی تلاش کنیم.این تمرکز در افکار می تواند به بازنمایی رفتار ما کمک می کند و ما متوجه زیاده روی در رفتار، عملکرد و حتی افکار خود می شویم.

ترنج : چگونه آداب ماه رمضان ما را به سمت ساده زیستی و آرامش روان دعوت می کند؟

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی : نگاه ما به جهان و پدیده های آن اعمال و رفتار ما را رقم می زند.گاهی ساده زیستی و تمرین هایی مانند روزه داری که خداوند برای آن در نظرفته است برای نزدیکی به اوست. رمضان ماهی است که شبیه آن وجود ندارد چرا که قرآن ، دستور زندگی انسان در آن نازل شده است و کارویژه آن روزه داری است.
در این ماه خداوند ساده زیستی را به زیست خود متصل می کند و انسان باید این الهام را دریافت کند و هدفش از پربایی نماز و روزه تنها ادای یک مناسک عبادی نباشد و روح خود را پرورش دهد تا به خداوند نزدیک شود.

ترنج : راهکارهای امروزی برای ساده زیستی با توجه به شرایط جامعه چیست ؟

علی اسماعیلی : هدف اصلی از روزه داری خودشناسی و خودآگاهی است ، به این معنا که ما در داشته ها و نداشته های خود تعمق کنیم.باید فارغ از آنچه که جامعه هست ، خودمان باشیم.اگر خودشناسی داشته باشیم می توانیم در حال و اکنون زندگی کنیم.
یکی از بزرگترین معضلات جامعه ما مقایسه های اجتماعی یا همان چشم و هم چشمی هاست که برای خیلی از افراد به یک عذاب تبدیل شده است.افرادی که با این تفکر زندگی می کنند هیچگاه آسوده نخواهند بود و سلامت جسم و روانشان در خطر است.در این ماه باید استفاده معنوی و درست از آموزه ها و منویات دین را در خود نهادینه کنیم و لازمه این توانایی ، خودشناسی است و خودآگاهی ما را از مقایسه می رهاند.

ترنج : چگونه ماه رمضان و ساده زیستی می تواند ما را به سمت کمک به نیازمندان سوق دهد؟

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی : در روایت ها آمده است که در ماه رمضان گرسنگی و تشنگی قیامت را به یاد آورید.اگر انسان به قیامت فکر کند به یاد دستگیری از مستمندان است نه داشتن اتومبیل آخرین مدل.
در ماه رمضان باید به سمت الگوها حرکت کنیم.بهترین ها در دین اسلام پیامبر(ص) و ائمه هستند. بر اساس فرموده پیامبر (ص) اگر کسی تعادل و ساده زیستی پیشه کند فقیر نمی شود.

مرتبط با این خبر

  • کم فروشی مصداق بارز ظلم اجتماعی است

  • کاهش معنادار طلاق پس از برگزاری کارگاه های مهارت ازدواج

  • کاهش انعطاف افراد دلیل عدم موفقیت ازدواج در سنین بالاست

  • بیشتر جوانان برای فرار از ازدواج بهانه می آورند

  • ترنج از ازدواج به هنگام و تأثیر آن بر نشاط و سرزندگی می گوید

  • جذابیت به تنهایی ضامن پایداری عشق نیست

  • راهکارهای پیشگیری از افسردگی در فصل بهار

  • ترنج و نگاهی به شیوه های دست یابی به اهداف و موفقیت در سال جدید

  • تأثیر روانی عیدی دادن به کودکان در ایام نوروز

  • علت پایین بودن قدرت نفوذ رسانه های ایران چیست؟