ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در ترنج مطرح شد : فعالیت بانوان در حوزه ICT سبب توانمندسازی آنها می شود

قیصری گفت : فضای ICT فرصتی را ایجاد کرده است که بانوان کاستی دانش خود را جبران کنند و با فرزندان خود همگام شوند.

1398/06/06
|
09:19

برنامه " ترنج " با موضوع نقش ICT در توانمندسازی زنان با حضور دکتر فرحناز قندفروش ، مشاور سابق وزیر کشور در حوزه فناوری اطلاعات، مدیرکل یک موسسه در زمینه توانمند سازی بانوان، دکترای مدیریت فرهنگی، پژوهشگر و فعال حوزه زنان ، مهندس محمد قیصری ، عضو کارگروه IOC معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دبیر اجرایی مرکز تحقیقات اینترنت اشیا و مدرس دانشگاه و خانم شیدا دیانی دردشتی ، کارشناس فناوری اطلاعات از سازمان ملی بهره وری روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

ترنج : وضعیت بانوان جامعه در حوزه ICT چگونه است؟

فرحناز قندفروش : جامعه ما علیرغم اینکه نیاز خیلی زیادی به فناوری اطلاعات دارد ، دسترسی بالایی به این حوزه ندارد . به ویژه بانوان که هنوز راه زیادی برای رسیدن به نقطه موردنظر در پیش دارند.
در شرایط جامعه ما که در حالت گذار قرار دارد ، زنان علیرغم محدودیت ها و نگاهی که جامعه به آنها داشته است در چند سال اخیر لیاقت های بسیار بالایی از خود نشان داده اند.در واقع با وجود اینکه به مردان بیش از زنان فرصت آزمون و خطا در جامعه در انجام فعالیت های مختلف داده شده است ، اما بانوان در موارد مختلف شایستگی خود را به اثبات رسانده اند.
برای دسترسی زنان و استفاده صحیح آنها از اطلاعات فضای مجازی و اینترنت به زیرساخت هایی نیاز داریم تا داده های بومی سازی شده و مطابق با نیاز افراد در در اختیارشان قرار بگیرد. به عنوان مثال باید اطلاعاتی در اختیار زنان قرار بگیرد که ضمن افزایش سواد و دانش آنها ، در جهت پرورش فرزند و حفظ کانون خانواده نیز اثر گذار باشد.باید توجه داشته باشیم جامعه ایران خاص است و نمی توانیم هر طرحی که در جوامع دیگر موفق بوده در کشور خودمان پیاده کنیم.
اگر بتوانیم بانوان تحصیلکرده کشور که تعداد آنها زیاد است را به حوزه فناوری اطلاعات سوق دهیم ، شاهد موفقیت های چشمگیر و جهش دانشی بزرگ در این حوزه خواهیم بود.

ترنج : آیا ICT می تواند بر ایفای بهتر نقش بانوان تاثیر گذار باشد؟

محمد قیصری : مقوله قابل توجه این است که بانوان نقش اساسی در منزل و تربیت فرزندان دارند و اگر اطلاعات کافی از جامعه نداشته باشند نمی توانند خود را با آگاهی فرزند خود تطبیق دهند.اینجاست که شکاف دیجیتالی میان والدین و فرزندان برقرار می شود و خانواده را دچار مشکل می کند. فضای ICT فرصتی را ایجاد کرده است که بانوان کاستی دانش خود را جبران کنند و با فرزندان خود همگام شوند.

ترنج : چه ویژگی در حوزه ICT ، کسب و کار را برای بانوان آسان تر می کند؟

شیدا دیانی دردشتی : یکی از دلایل مفید بودن حوزه ICT برای بانوان ، امکان انجام امور از راه دور است که به آنها اجازه می دهد در فعالیت های دیگر خود که مربوط به خانه داری است را به درستی انجام دهند.
تجارت الکترونیک به خصوص در حوزه نرم افزار برای بانوان ظرفیت های مطلوبی را ایجاد کرده است.این بخش با خصلت دقیق و جزئی نگر بودن بانوان همخوان است.

ترنج : آیا بانوان می توانند در منزل و در حوزه ICT به صورت دورکاری فعالیت و درآمد زایی داشته باشند ؟

محمد قیصری : بر اساس یک آمار از اتحادیه اروپا در سال 2017 ، بانوان 10تا 30 درصد از توسعه دهندگان محصولات حوزه ICT را در اختیار دارند. این موضوع نشان می دهد بانوان نه تنها باید نگاه دورکاری به این حوزه داشته باشند بلکه باید برای کسب و کار به این بخش وارد شوند.
آی تی و شبکه اطلاعات در حال حاضر شبکه دانشی بزرگی را برای همه افراد جامعه فراهم کرده است که همه می توانند به صورت گروهی و حتی منطقه ای کنار یکدیگر آموزش ببینند.

ترنج : دولت و به ویژه سازمان ملی بهره وری چه اقداماتی در خصوص ارتقای بانوان در حوزه ICT داشته است؟

شیدا دیانی دردشتی : بند 101 قانون برنامه توسعه کشور به عدالت جنسیتی در حوزه دسترسی به اطلاعات پرداخته است.در این خصوص مبحثی به نام شکاف دیجیتال مطرح می شود که نابرابری های حوزه دیجیتال را در میان کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته جهان مورد بررسی قرار می دهد.
نقش دولت در این حوزه به جز اطلاع رسانی و فرهنگ سازی ، برگزاری دوره های آموزشی و توانمندسازی قشر زنان است که 50 درصد از جامعه را تشکیل می دهند. درواقع دولت با این کار فاصله میان افراد از نظر سواد دیجیتال را کاهش می دهد.
سازمان ملی بهره وری برنامه های فرهنگی و ترویجی در حوزه های مختلف دارد و از ابتدای امسال برای ایجاد زیرساخت های شبکه ملی بهره وری و استفاده از ظرفیت قشر دانشجویی و فعالان حوزه های مختلف برنامه ریزی هایی انجام داده است.

دسترسی سریع
ترنج