ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در ترنج پاسخ داده شد: آیا بزه کاری جوانان با اشتغال مادران در ارتباط است؟

فرحناز قندفروش مطرح کرد : تا کنون نتیجه هیچ پژوهشی ارتباط میان بزهکاری و ناهنجاری های اجتماعی با اشتغال مادران را تایید نکرده است.

1398/06/12
|
12:15

برنامه " ترنج " با موضوع تاثیر اشتغال زنان بر روابط و ساختار خانواده، با حضور دکتر فرحناز قندفروش ، مشاور سابق وزیر کشور در حوزه فناوری اطلاعات، مدیرکل یک موسسه در زمینه توانمندسازی بانوان ، دکترای مدیریت فرهنگی، پژوهشگر و فعال حوزه زنان و دکتر زهرا جواهریان ، مشاور معاون رئیس جمهور در معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

*** ترنج : آیا می توان ناهنجاری های برخی افراد در جامعه را ناشی از اشتغال مادران و حضور کمرنگ آنها در منزل آنها دانست ؟

فرحناز قندفروش: تا کنون نتیجه هیج پژوهش و تحقیقی در تایید این موضوع منتشر نشده است و به نظر می رسد اگر پژوهشی در این زمینه انجام شود درصد بیشتری از ناهنجاری ها مربوط به افرادی است که مادران خانه دار داشته اند. زنانی که در بیرون از منزل کار می کنند معمولا دارای سطح سواد و تحصیلات و فرهنگ بالایی هستند چون در جامعه بیشتر حضور داشته اند ، همچنین از نظر اقتصادی و اجتماعی در شرایط مطلوبتری هستند. حتی زنان شاغل با مدیریت می توانند سطح اجتماعی را بالا ببرند و رشد خانواده را افزایش دهند.
به طور معمول و کلی ، بزه و ناهنجاری در خانواده هایی رخ می دهد که سط اجتماعی و اقتصادی پایینی نسبت به جامعه دارند. حتی بر اساس یک تحقیق در دانشگاه آزاد رودهن ، اشتغال بانوان در خارج از منزل نقش اثر گذاری بر سلامت اجتماعی خانواده دارد. بنابراین این باور که بانوانی که دائما در خانه حضور دارند ، نظارت و بررسی دقیق تری بر خانه و اعضای آن دارند اشتباه است.

*** ترنج : آیا جامعه به اشتغال بانوان نیاز دارد و چگونه می توان میان وظیفه مادری و اشتغال تعادل برقرار کرد ؟

زهرا جواهریان : قطعا اولویت نخست برای زنان همسرداری و تربیت فرزندان است اما به هر حال نیاز اقتصادی و اجتماعی همچنان برای جامعه وجود دارد که باید تامین شود. علاوه بر این تغییر سبک زندگی گرایش زنان برای اشتغال بیرون از خانه را افزایش داده است.
در حال حاضر نزدیک به 3 میلیون و 200 هزار نفر زن سرپرست خانوار داریم که باید از عهده زندگی و خانواده خود برآیند ، تعدادی از خانواده برای تامین هزینه های زندگی کمک حال همسران خود هستند و تعداد زیادی از بانوان به دلیل تحصیلاتی که دارند نیاز اجتماعی به شغل دارند ، پس اشتغال بخش اجتناب ناپذیر زندگی بسیاری از خانواده هاست.
راهکارهای بسیار زیادی برای ایجاد تعادل میان وظیفه زن خانه بودن و اشتغال وجود دارد. بخشی از مسئولیت ها به عهده خود زنان ، بخشی بر عهده اعضای خانواده و برخی از امور مربوط به دولت و حاکمیت است تا بتوانند جایگاه زنان را ارتقا دهند و مشارکت اقتصادی زنان را که نسبت به آمار تحصیلات آنها عدد پایینی است افزایش دهند.

*** ترنج : دین اسلام چه نظر در خصوص اشتغال زنان دارد ؟ آیا مخالف حضور آنان در سطح اجتماع است؟

فرحناز قندفروش : از نظر مبانی دین اسلام نیز ، زنان از اشتغال خارج از منزل نهی نشده اند . از زمانی که که اسلام بر مالکیت زن را تاکید کرده است ، اشتغال زن مطرح بوده است ، این در حالی است که اروپا مدت زمانی طولانی نیست که بر موضوع مالکیت زن صحه گذاشته است. اسلام تاکید می کند زنان هر بهره مالی که از شغل خود به دست می آورد متعلق به خودش است و از این طریق به آنها امید داده است که فعالیت اقتصادی و اجتماعی داشته باشند.
در زمان پیامبر و در مدینه زنان 23 تا 26 شغل داشته اند و پیامبر زنان را در زمینه تجارت تشویق می کردند و به آنها مشاوره می دادند. در واقع اشتغال زنان رهاورد دنیای امروز نیست که ما به دلیل تقابل سنت و مدرنیته ناچار به پذیرش آن شده باشیم.

*** ترنج : برای اینکه بانوان شاغل فرصت انجام وظایف مادری خود در منزل را داشته باشند دولت و سازمان ها باید چه اقداماتی انجام دهند؟

زهرا جواهریان : به هیچ وجه نمی توان گفت در یک مجموعه ، بهره وری شغلی آقا بیشتر است یا خانم . اما آنچه که ثابت شده است نشان می دهد بانوان در محیط کار مسئولیت پذیرتر هستند و تلاش می کنند کاری که تحویل می گیرند را تا مرحله آخر به درستی به پیش ببرند. این موضوع به این معنا نیست که مردها در محیط کار مسئولیت پذیر نیستند تنها به تلاش بیشتر قشر زنان اشاره می کند.
بنابراین اگر ما به بانوان اجازه دهیم به دلیل نقش خانه داری خود ساعات کمتر از آقایان در محل کار حضور داشته باشند قطعا نتیجه مثبتی در پی خواهد داشت چرا که روحیه تلاشگری بانوان ثابت کرده است که خللی در انجام وظایف شغلی در همان ساعات کمتر ایجاد نخواهد شد و بانوان علیرغم دغدغه های دیگر کار خود را به آقایان واگذار نخواهند کرد. از سوی دیگر یک مرد یعنی همسر همان خانم از این برنامه ریزی نفع خواهد برد.

دسترسی سریع
ترنج