صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

سوده رازقی جهرمی عنوان کرد : بر اساس آمارهای بین المللی عوامل اصلی ایجاد بیماری در ایرانیان فشار خون بالا و غذای ناسالم است که از سبک زندگی نشات می گیرد.

در برنامه " ترنج " با موضوع نقش زنان و اشاعه فرهنگ تغذیه صحیح در خانواده با حضور دکتر سوده رازقی جهرمی ، عضو هیئت علمی گروه علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و دکتر فاطمه کبیری فر، کارشناس مدیریت فرهنگی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

*** ترنج : غذای سالم با چه ویژگی هایی می تواند از ابتلا به بیماری ها جلوگیری کند؟

سوده رازقی جهرمی : در متون دینی ما آمده است که غذا و گوارش خوب از ابتلا به بیماری ها جلوگیری می کند. غذایی که سه وعده در روز وارد بدن ما می شود نقش بسزایی در سلامت سلول های بدن و کند شدن حرکت به سمت پیری دارد .
غذای سالم غذایی است که از نظرتنوع ، تعادل ، کیفیت و کمیت متناسب با نیاز و شرایط فیزیولوژیک بدن باشد . در واقه هرفردی برای حفظ سلامت خود باید از تمام گروه های غذایی شامل نانوغلات ، میوه ها ، سبزیجات ، لبنیات ، گوشت و جایگزین هایش با توجه به نیاز بدن در طول روز بهره مند شود .

*** ترنج : مادران چگونه می توانند در ایجاد یک الگوی غذایی با ارزش نقش داشته باشند؟

فاطمه کبیری فر : تغذیه ارتباط تنگاتنگی با الگوهای رفتاری و ارزش های فرهنگی و اجتماعی دارد . گاهی خوردن یک غذا ، خانواده را در گروه خانواده های لوکس قرار می دهد فارغ از اینکه این غذا در گروه واجد ارزش غذایی وجود دارد یا خیر. بنابراین باید به مادران که ستون تغذیه ای خانواده محسوب می شوند این آگاهی داده شود که در انتخاب غذا برای فرزندان خود به ارزش غذایی آن توجه کنند.
در زمان خردسالی که فرد از شیر مادر تغذیه می کند غذای مادر در فرزند تاثیر گذار است . پس از این دوران چون مادر تامین کننده غذای خانواده است تصمیم او در اینکه چه غذایی به فززندان خورانده شود اهمیت بالایی دارد. در نهایت شکل دهی الگوهای غذایی در ذهن فززندان تا حدود زیادی بر عهده مادران است و این الگو ، همان عادت غذایی در بزرگسالی را شکل می دهد. به طور قطع عادات و الگوهای غذایی هر فرد از خانواده نشات می گیرد که عضو تاثیر گذار مادر است.

سوده رازقی جهرمی : آگاهی مادر نسبت به غذای سالم و اهمیت این موضوع برای او در در شکل دادن الگوی غذایی مناسب اهمیت زیادی دارد. اگر این فرهنگ که غذای سالم امروز می تواند تاثیر بسیار زیادی در آینده فرزندمان داشته باشد ، در مادران نهادینه شود ، الگوی غذایی سالم مانند تمام فداکاری ها و تلاش های آنها مورد توجه قرار خواهد گرفت. متاسفانه تغذیه درست در خانواده ها ممکن است از زمانی آغاز شود که یکی از اعضای خانواده به بیماری دچار می شود و در این زمان است که مادران به جای اینکه تغذیه کل خانواده را اصلاح کنند ، سعی می کنند غذای جداگانه برای فرد بیمار تهیه کنند . در واقع از نگاه بیشتر ما ایرانیان خوردن غذای سالم دور شدن از ریتم عادی زندگی است.

*** ترنج : وضعیت تغذیه در ایرانیان از نظر نوع غذا نسبت به معیارهای جهانی چگونه است؟

سوده رازقی جهرمی : بر اساس پژوهش های بین المللی ، پس از فشار خون بالا ، غذای ناسالم از مهمترین عواملی است که زندگی ایرانیان را دچار بیماری و خطر می کند . در واقع آنچه که ایرانیان را به سمت بیماری ها سوق می دهد سبک زندگی ما و به صورت جزیی تر غذای ماست. همچنین ما مواد غذایی که باید به مقدار کم مصرف کنیم را بسیار زیاد و مواد غذایی که باید به مقدارزیاد مصرف کنیم را خیلی کم در سبد غذایی خود قرار داده ایم . به عنوان مثال ایرانیان رتبه اول مصرف نان ، شیرینی و نوشیدنی های گازدار را دارند که این میزان مصرف در کشوری مانند آمریکا که رتبه نخست چاقی در دنیا را دارد دیده نمی شود.

*** ترنج : تغییر سبک زندگی در دنیای امروز تا چه میزان در تغذیه افراد نقش داشته است؟ نقش بانوان در این خصوص چیست؟

فاطمه کبیری فر : بیماری یعنی سبک زندگی غلط . بخش مهم سبک زندگی نیز تغذیه است . مادران با دانستن ارزش غذایی یا همان سواد غذایی نقش بسیار مهمی در تنظیم الگوی صحیح مصرف دارند به همین دلیل آموزش و آگاهی بخشی به بانوان اهمیت زیادی دارد. متاسفانه به دلیل ناآگاهی و کمبود سواد تغذیه ای ، در برخی موارد مشکلات اقتصادی و سبک جدید زندگی بانوان که بخش زیادی از آنها شاغل هستند سبب شده است غذای فریز شده و یا آماده که ارزش غذایی کمی دارند جایگزین مواد مغذی گذشته شوند.
گرچه بسیاری از مسائل مانند استفاده از کودها و سم های شیمیایی خطرناک در اختیار مادران نیست اما آگاهی بخشی به بانوان در خصوص سواد تغذیه ای بسیار اهمیت دارد تا در خصوص مسائلی که توانایی بهبود آن ر ا دارند به درستی عمل کنند.به معنای دیگر باید به بانوان آموزش دهیم که عادات غذایی خوب منجر به ایجاد سبک زندگی خوب و خوشبختی خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • نبود بازرسی و نظارت باعث رشد قارچ گونه آرایشگاه های زنانه شده است

  • عدم دانش کافی برای اشتغال ضعف آرایشگرهای زنانه است

  • استعمال دخانیات در آرایشگاه ها ممنوع است

  • مواد محرک می توانند اختلالات درونی افراد را تشدید کنند

  • مواد محرک و قرص های لاغری اعتیاد آور هستند

  • آرایشگاه های زنانه و ترویج مواد مخدر

  • آسیب های زنان باید در شرایط فوریتی مرتفع شوند

  • کاهش راندمان کاری و پیری زودرس، پیامد استرس زنان شاغل

  • حدیث نفس تاج السلطنه در دست نوشته های شخصی

  • آیا اشتغال بانوان در تقابل با وظیفه مادری است؟