ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در ترنج مطرح شد ؛ ابراز خستگی از سوی والدین،امنیت کودکان را خدشه دار می کند

دبیرکل خانه روان شناسان ایران گفت : والدین نباید خستگی ها ، درگیری ها و کلمات چندگانه خود را به فرزندانشان منتقل کنند چرا که صمیمیت ، امنیت و اعتماد کودک را خدشه دار می کند .

1398/11/30
|
09:19

برنامه " ترنج " با موضوع می خواهم با کودک خود دوست باشم اما چگونه؟ با حضور دکتر انیس خوش لهجه ، دبیرکل خانه روان شناسان ایران، استاد دانشگاه و دکترای روانشناسی سلامت و دکتر فاطمه منتظری، روانشناس ، مشاور خانواده و پژوهشگر در حوزه مطالعات زنان روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

*** ترنج : رفاقت میان والدین و فرزندان از چه زمانی و چگونه آغاز می شود ؟

فاطمه منتظری : والدین و به ویژه مادران به دلیل پرداختن به دغدغه های حاشیه ای و مایحتاج مادی ، پرورش روح کودکان خود در ابتدای تولد را فراموش می کنند . در واقع به همان اندازه که ابعاد مادی زندگی فرزند برای والدین اهمیت دارد ، امنیت روانی کودک نیز باید مهم باشد و زمان برابر صرف این دو نیاز فرزند شود . ایجاد این شرایط همان آغاز رفاقت خواهد بود چرا که ضمیر ناخودآگاه کودکان که مانند هوشیاری آنها در ظاهر فعال است از همان زمان شروع به رنگ پذیری می‌کند و آنچه که در نهاد کودکی بچه ها ایجاد می شود تا آخر عمر با آنها خواهد بود .

*** ترنج : چرا یک والد به جای آن که با فرزند خود دوست باشد به یک فرد مستبد تبدیل می شود ؟

انیس خوش لهجه : متاسفانه پدر و مادر برای پذیرش نقش والدگری هیچ گونه آموزشی را نمی بینند، آمادگی ندارند و هیچ متولی برای صدور مجوز والد شدن وجود ندارد . مادر و پدر امروزی به همان چیزها و سبک تربیتی که از والدین خود به ارث برده‌اند اکتفا می کنند، درحالی که افراد در دنیای امروز اطلاعات بسیار زیادی از شبکه های مختلف اجتماعی دریافت می کنند که گاهی درست نیستند . در چنین شرایطی و با این حجم داده ها ، گاهی خود والدین نیز دچار چند گانگی می شوند و درست و اشتباه را تشخیص نمی دهند ، به همین دلیل در سبک فرزند پروری به جای آن که والد مقتدری باشند و بتوانند با توجه به سطح توانایی فرزند قوانین و قواعد وضع کنند به یک والد مستبد که تنها سختگیرانه عمل می کند یا آنقدر سهل گیر است که زندگی اش قاعده و قانونی ندارد ، تبدیل می شوند .

*** ترنج : گفته می شود افراد تا سنین 7 سالگی منطق قوی ندارند ، در این شرایط چگونه باید با آنها برخورد کرد تا دوستی ایجاد شود ؟

فاطمه منتظری : گرچه بخش عملکردی مغز در دوران کودکی نسبت به سنین دیگر خاموش تر است اما این به معنای نداشتن منطق در کودکان نیست . می توان گفت این سنین منطق خاص خود را دارد و ما برای شناخت چارچوب ذهنی و منطق کودک تلاش نمی کنیم تا خود را در آن جای دهیم . بنابراین اگر به زندگی 6ساله کودک آگاه باشیم و در خصوص منطق فکری آنها شناخت پیدا کنیم می توانیم از نگاه آنها عادات را شکل دهیم و این گونه به آنها نزدیک خواهیم بود .
همانگونه که پیامبر اکرم(ص) فرموده اند تا زمانی که گوشمان کودکانه نشود ، نمی توانیم وارد این دنیا شویم و قادر به ساخت شاکله از دنیای خود نیستیم تا کودکان بر اساس آن شکل بگیرند .

*** ترنج : پدر و مادر در دوره کودکی که سنین زیر 6 سال را شامل می شود ، چه رفتاری داشته باشند که نتیجه آن تعامل سازنده و همراهی با کودک باشد ؟

انیس خوش لهجه : گرچه سنگ بنای دوستی والد با فرزند از کودکی گذاشته می شود اما این موضوع به معنی باج دادن و پذیرفتن بی چون و چرای خواسته های کودک نیست . اگر والدین رفتارهای درست کودک را تقویت کنند می تواند مبنا و آغاز خوبی برای دوستی دو طرفه باشد . البته این تقویت کننده نباید اغراق آمیز باشد ، باید متناسب و کلامی باشد و تبدیل به یک ابزار و وسیله برای شرطی سازی کودک نشود .
گاهی والدین خستگی ها و درگیری های خود را به کودکان منتقل می کنند و کلمات خود را بی منطق و چند گانه به فرزندانشان انتقال می دهند که به صمیمیت ضربه می زند و امنیت و اعتماد کودک را خدشه دار می کند . در واقع والدین باید یک قاعده درست داشته باشند و بر اساس آن از فرزند خود رفتار درست را مطالبه کنند ، پس از آموزش صمیمیت بیشتری میان فرزند و والدین ایجاد می شود .

دسترسی سریع
ترنج