ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در ترنج مطرح شد ؛ تفاوت نظر والدین نباید منجر به تناقض رفتاری فرزند شود

مدرس دانشگاه و مشاور خانواده عنوان کرد : زن و شوهر با وجود اختلافاتی که با یکدیگر دارند باید در تمام مسائل زندگی با یکدیگر گفتمان و وحدت جهت داشته باشند تا تناقض رفتاری در فرزندان ایجاد نشود.

1398/12/13
|
10:30

برنامه "ترنج" با موضوع تربیت فرزند و سبکهای فرزند پروری با حضور دکتر لیلا وطن خواه ، دکترای مطالعات زنان خانواده، مدرس دانشگاه، و مشاور خانواده ، دکتر ابوطالب سعادت ، عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو هیئت مدیره انجمن جامعه شناسی آموزش و پرورش ایران و دکتر فریبا حنیفی ، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

***ترنج : تربیت به چه معناست و چه تاثیری در زندگی آینده فرد دارد ؟

لیلا وطن خواه : تربیت ، مدیریت اراده است . می توان آموزه های اسلام مانند خود سازی ، پرورش باورهای دینی و مذهبی ، آشنایی با مهارت ها و شیوه های زندگی را در هدف تربیتی قرار داد تا فرد مورد نظر در زندگی آینده خود به عنوان پدر ، مادر یا شهروند موفق نقش آفرینی کند .

***ترنج : تربیت درست برای فرزندان از چه زمانی باید شروع شود ؟

ابوطالب سعادت : هر زن و مردی پیش از ازدواج و تشکیل خانواده ، باید آمادگی های لازم در جهت پذیرش مسئولیت ها را در خود ایجاد کنند و فرم تعریف شده خانواده در جامعه را بپذیرند . بسیاری از افرادی که برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می کنند ، هنجارهای جامعه را قبول ندارند ، طبیعتا چنین خانواده ای ، یک اشتراک اشتباه است . به این معنا که اگر دونفر با ایده ها و تفکرات متناقض و متضاد یک خانواده تشکیل دهند ، فرزند آنها نیز دچار کشمکش ها و تعارضات خواهد شد .

متاسفانه بسیاری از افراد که اقدام به ازدواج می کنند مفهوم خانواده را درک نمی کنند . زن و مرد باید این آمادگی را داشته باشند که نظرات و ایده های خود را در کنار طرف مقابل تلطیف کنند . از این رو پیشنهاد می شود آمادگی های لازم پیش از ازدواج از زمان بلوغ فرد ایجاد شود یعنی باورها و عقاید خود را در مسیر تشکیل خانواده ساماندهی کند تا زمانی که وارد خانواده شد بتواند سبک درست تربیتی را اعمال کند .

***ترنج : اختلاف نظر میان زن و شوهر امری طبیعی است ، چگونه می توان این تفاوت را در جهت درست هدایت کرد تا سبب تناقض شخصیتی در فرزند نشود ؟

فریبا حنیفی : پذیرش عقاید طرف مقابل و همچنین احترام متقابل در رفتارها از اصول بسیار مهم زندگی زناشویی است ، از این رو زن و شوهر پیش و پس از ازدواج باید اصل تفاوت های فردی را مدنظر داشته باشند . باید توجه داشت این تفاوت ها همواره وجود دارند و به معنای نقض دیگری نیست ، به همین دلیل هیچ یک از طرفین نباید طرد شوند .مشکل اساسی در مشاجرات خانوادگی منیت و تفکر انفرادی اعضاست که ناشی از عدم احترام به نظر و عقیده طرف مقابل است . این نوع تفکر مبنای خوبی برای آغاز زندگی ، ادامه و تربیت فرزندان نیست . سه ضلع همدلی ، همسویی و همفکری برای زندگی الزامی است به این معنا که زن و شوهر با وجود اختلافاتی که با یکدیگر دارند باید در تمام مسائل زندگی با یکدیگر گفتمان و وحدت جهت داشته باشند . در واقع زن و شوهر با وجود گفتمان متناقض و آرای متضاد ، باید به نتیجه برسند . متاسفانه "سکوت " و نپذیرفتن آرای طرف مقابل منجر به طلاق عاطفی می شود .

***ترنج : الگوی تربیتی سختگیرانه چه عواقبی در فرزند پروری به دنبال دارد ؟

لیلا وطن خواه : الگوی تربیتی مبتنی بر سختگیری ، یک روش تربیتی اشتباه است که در آن فرزندان از نظر روان شناختی ، احساسی و عاطفی دچار چالش ، اضطراب و افسردگی می شوند چون رفتار والدین با فرزندان مستبدانه است و این افراد با کمبود محبت مواجه می شوند . ممکن است به دلیل این سختگیری ها ، فرزندان منضبط ، پرتلاش یا مسئولیت پذیر بار بیایند اما افرادی منزوی ، سرخورده و افسرده خواهند بود . از آنجایی که این افراد از کودکی مورد امر و نهی بوده اند ، قدرت تصمیم گیری ندارند و کاملا تابع و وابسته به دیگران هستند .

***ترنج : آیا تبعات تربیت سختگیرانه بر دختر و پسر متفاوت است و در چه سنی آسیب های جدی تری دارد ؟

ابوطالب سعادت : در پژوهش هایی که انجام شده است نقش جنسیت در تربیت و قوانین زندگی پررنگ نشده است . می توان گفت تنها 5 درصد از افراد جامعه به دلیل شغل خود چنین تربیتی را اعمال می کنند . کمتر خانواده ای وجود دارد که استبدادی مطلق باشند یا آزاد مطلق باشند . بیشتر این برخوردها موضوعی است یعنی خانواده ها در خصوص برخی مقوله ها استبدادی رفتار می کنند نه همه موارد . به عنوان مثال برخی قوانین از جمله ساعت خواب و میزان استفاده از شبکه های اجتماعی باید به صورت محکم تر اجرا شود . برای جلوگیری از آسیب خانواده ها راهی جز توانمند کردن آنها نداریم . پدر و مادر باید قوی باشند و الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند و رفتار درست را با اعمال خود به فرزندان آموزش دهند .

دسترسی سریع
ترنج