ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

كارشناسان در ترنج پاسخ می دهند ؛ ویروس کرونا تا چه زمانی میهمان ماست ؟

عضو ستاد مقابله با کرونا عنوان کرد : پیش بینی ما این است که ویروس کرونا 2 تا 3 سال آینده میهمان ما خواهد بود ، از این رو لازم است سبک زندگی متناسب با آن را داشته باشیم.

1399/02/04
|
10:10

برنامه " ترنج " با موضوع سبک زندگی پسا کرونا با حضور دکتر امین رفیعی پور ، پزشک، متخصص روانشناسی سلامت، عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو کمیسیون روانشناسی سلامت سازمان نظام روانشناسی کشور و ارتباط تلفنی با دکتر حسن بنیانیان ، دبیر کارگروه پیوست نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر سیدحسین سیدین ، عضو ستاد مقابله با کرونا و استاد دانشگاه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

*** ترنج : شیوع ویروس کرونا چه تاثیراتی بر سبک زندگی ما داشته است و چه پیامدی به همراه داشت ؟

دکتر رفیعی پور : زندگی پس از کرونا برای ما تا حدودی مبهم است چرا که اتمام آن هنوز مشخص نیست پس بهتر است ابتدا به بررسی زمان حال و اثرات این ویروس بر زندگی بپردازیم . واقعیت این است که این موقعیت سبب شد برای همه مسائل بر اساس معیارهای علمی تصمیم گیری بگیریم و این زندگی کرونایی ما را به این باور رساند که دانش بسیار کمک کننده است .

ما برای پشت سر گذاشتن این دوران به فرهنگ سازی نیاز داریم تا مردم بدون آن که آنها را مجبور کنیم ، اصول ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند و مسائل مهم را بدانند . در واقع سبک زندگی کرونایی به ما آموخت که چگونه زندگی و کار را در خانه مدیریت کنیم و داشته های خود را قدر بدانیم . این روند می تواند به ما آگاهی ببخشد که چگونه با فرهنگ سازی چنین مسائلی را در آینده کنترل کنیم .

*** ترنج : ویروس کرونا تا چه زمانی وجود خواهد داشت و چه تاثیری بر زندگی ما خواهد داشت ؟

دکتر سیدین : آینده بیماری کرونا هنوز مشخص نیست . پیش بینی من این است که کویید 19 یا گونه های دیگر ویروس کرونا ، دوره زمانی 2 تا 3 ساله دارد ، از این رو ما چاره ای نداریم جز اینکه سبک زندگی متناسب با وجود این ویروس داشته باشیم .

قطعا ویروس کرونا بر عوامل سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، تکنولوژیکی و قانونی به تنهایی و در مجموع تاثیرگذار بوده است . تمامی این عوامل از پایه های زندگی ماست بنابراین تغییر در هریک از آنها به صورت خود خواسته یا به اجبار سبب تغییر سبک زندگی خواهد شد.

*** ترنج : تقسیم بندی تاریخ به دوره پیش و پساکرونا تا چه میزان بر تغییر سبک زندگی موثر است ؟ آیا می توان واقع بینانه به دوران پساکرونا نگاه کرد ؟

دکتر بنیانیان : آنچه در حال حاضر در دنیا قطعی است وجود این ویروس و بازخوردهایی است که بر زندگی همه افراد در دنیا دارد . می توان گفت این بیماری یک نقطه عطف در زندگی اجتماعی انسان هاست .

نقطه محوری در شیوع کرونا ، مسائل پزشکی است اما جامعه پزشکی باید تحمل کنند تا شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر نهادها با همکاری خود آنها ، مسائل جانبی اعم از اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را به لحاظ علمی بررسی کند . همچنین فعالان آموزشی و فرهنگی باید کادر بهداشت و درمان را در انجام بهتر کارهای خود یاری دهند . درواقع باید یک توجه متوازن از همه ابعاد به پیامدهای این ویروس صورت بگیرد تا سرمایه های فرهنگی ما دچار خسران و نابودی نشود . در همین راستا پزشکان باید تحلیل درستی از شرایط و وضعیت موجود در اختیار سیاستمداران قرار دهند و آن ها را متقاعد کنند که حرفایشان عملیاتی نیست . مسئولان باید نگاه بلند مدت داشته باشند و راه حل هایی متناسب با زمان شیوع این ویروس یا رخدادهای مشابه پیاده کنند .

دسترسی سریع
ترنج