مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس مركز امور هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و تحقیقات پزشكی: آموزش، تحقیقات و ارائه خدمات درمانی؛ وظایف یک عضو هیئت علمی در وزارت بهداشت است

رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت درباره وظایف یک عضو هیئت علمی گفت: وظایف عضو هیئت علمی در وزارت بهداشت می تواند چند ویژگی و جنبه داشته باشد که در آن آموزش، تحقیقات و فناوری، آموزش بالینی و حتی ارائه خدمات درمانی وجود دارند.

1396/08/05
|
08:42

برنامه "مناظره" رادیو گفت وگو با موضوع روش جذب اساتید دانشگاه و با حضور دکتر سید علی حسینی رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت و عضو هیئت علمی دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی به روی آنتن رفت.

دکتر سید علی حسینی در آغاز در خصوص جذب هیئت علمی در وزارت بهداشت، گفت: چارچوبی که از سال 87 با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای جذب هیئت علمی در سراسر کشور طراحی شده، برای دانشگاه های وزارت علوم، بهداشت و آزاد یک الگوی ثابت دارند؛ بنابراین فرآیندی که در وزارت علوم برای جذب هیئت علمی طی می شود، دقیقا در وزارت بهداشت نیز طی می شود.

وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در صورت بررسی و ضرورت لازم، دو بار در سال برای جذب هیئت علمی اقدام می کند.

وی درباره وظایف یک عضو هیئت علمی نیز بیان کرد: وظایف عضو هیئت علمی در وزارت بهداشت می تواند چند ویژگی و جنبه داشته باشد که در آن آموزش، تحقیقات و فناوری، آموزش بالینی و حتی ارائه خدمات درمانی وجود دارند.

رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و تحقیقات پزشکی درباره فاکتورها و ویژگی های اعضای هیئت علمی تصریح کرد: یک عضو هیئت علمی به عنوان یک متخصص و صاحب نظر و عالم در حوزه دانشی و علوم مرتبط و همچنین فناوری دانشی جذب می شود و به همین دلیل باید در این امور فردی متخصص و شاخص باشد. اما در جریان حرکتی انقلاب اسلامی این موضوع فقط کفایت نمی کند و به همین دلیل موضوع صلاحیت حرفه ای و عمومی و جایگاه و وجاهت معلم بودن و شاگرد پروری نیز اهمیت خاص خود را در جذب هیئت علمی دارد.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی در ادامه تاکید کرد: روند جذب اعضای هیئت علمی انتخاب افراد شایسته از بین متقاضیان داوطلب عضویت هیئت علمی در یک گروه آموزشی است. اساسا در بررسی کارگروه های علمی این اتفاق می افتد که خبرگان آن حوزه تخصصی دخالت داشته باشند. البته ممکن است یک عضو هیئت علمی یا مدیر یک گروه آموزشی، نقطه نظراتی داشته باشد که اعمال نشود اما در هر صورت این افراد از بهترین های دانشکده یا گروه آموزشی هستند.

وی همچنین درباره امکان اعتراض به پذیرش اعضای هیئت علمی نیز ابراز داشت: حقیقتا راه شکایت و اعتراض به راحتی در هیئت اجرایی جذب دانشگاه ها و هیئت مرکزی جذب وزارت علوم و بهداشت و در نهایت در هیئت عالی جذب وجود دارد زیرا ممکن است سهوا یا عمدا شبهاتی مطرح شود اما با امکان طرح شکایت، تلاش مان این است که حقی ضایع نشود.

دسترسی سریع
مناظره