صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس انجمن محیط زیست و توسعه پایدار گفت: وی تصربح کرد: باید به طور صریح گفت به شدت مخالف دستکاری ژنتیکی هستم زیرا مضرات این محصولات دردنیا مشخص شده و در همه کشورهای توسعه یافته، غیر مجاز شمرده می شوند.

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع محصولات تراریخته؛ آری یا خیر و با حضور دکتر خدیجه رضوی رئیس انجمن محیط زیست و توسعه پایدار به روی آنتن رفت.

دکتر خدیجه رضوی در آغاز با بیان اینکه بر اساس یک پروتکل بین المللی، باید خیلی کارها درباره محصولات تراریخته انجام می دادیم اما چنین نشده است، گفت: یکی از قواعد اصلی پروتکل این است که مردم باید نسبت به محصولات تراریخته آگاه باشند اما متاسفانه چنین نیست. در واقع بر روی هر محصول تراریخته باید برچسب مشخصی نصب شود اما در ایران هنوز چنین کاری انجام نشده و نظارتی هم صورت نمی گیرد.

وی با انتقاد از نام تراریخته، گفت: با به کار بردن کلمه تراریخته برای دست‌کاری ژنتیکی در گیاهان، موافق نیست برای اینکه برای مردم قابل درک نیست. هیچ‌کس نمی‌داند این کلمه چیست.

وی تصربح کرد: باید به طور صریح گفت به شدت مخالف دستکاری ژنتیکی هستم زیرا مضرات این محصولات دردنیا مشخص شده و در همه کشورهای توسعه یافته محصولاتی که دستکاری ژنتیکی شده اند، غیر مجاز شمرده می شوند.

رئیس انجمن محیط زیست و توسعه پایدار با بیان اینکه باید از توزیع محصولاتی که از نظر ژنتیک دستکاری شده هستند، در ایران جلوگیری کرد، عنوان داشت: وزارت بهداشت به جای اینکه دستکاری ژنتیکی را تشویق کند، به مردم ایران پاسخ دهد. مردم از خودشان نمی پرسند چرا یک بچه 5 ساله باید سرطان بگیرد و یا بیماری های صعب العلاج زیاد شده است؟ یکی از دلایل این پیامدها، دستکاری ژنتیک در کنار استفاده از سم های بی رویه و کودهای شیمیایی است.

رضوی با بیان اینکه دستکاری ژنتیک در دنیا مذموم است، خاطرنشان کرد: در نشستی با امنیت غذایی که هفته پیش شرکت کرده بودم، بر ضرورت استفاده نکردن از محصولات تراریخته و دستکاری ژنتیک شدا تاکید شد زیرا انقلاب سبز و دستکاری ژنتیک هنوز فاصله زیادی با سلامت و ایمنی غذایی دارد و همچنان 70 درصد غذای دنیا را کشاورزی خرد تشکیل می دهد. در ایران نیز از نظر امنیت غذایی نیز هیج نیازی به تولید محصولات تراریخته نداریم زیرا تولید محصولات کشاورزی به خوبی پاسخ گوی نیاز کشور هستند.

مرتبط با این خبر

  • آمادگی دانشگاه فنی و حرفه ای برای تربیت نیروی متناسب با نیاز صنعت

  • اما و اگرهای واگذاری اماکن تاریخی به شهرداری ها

  • لزوم تشکیل مرکز فرادستگاهی برای رصد چالش های دانشگاه ها

  • آموزش افزایش بهره وری به مدیران برنامه ریز ضروری است

  • تشکیل "ستاد توسعه کشاورزی دانش بنیان" برای مدیریت کشاورزی

  • وزارت نیرو برنامه علمی برای مدیریت منابع آبی ندارد

  • مهاجرت و قطعی زنجیره تولید؛ پیامد طراحی کنتور هوشمند آب

  • لزوم مشارکت فراگیر مردمی در مدیریت منابع آب کشاورزی

  • مدیریت منابع آب کشاورزی با وزارت جهاد کشاورزی باشد یا وزارت نیرو؟

  • آموزش و پرورش یک نظام ورشکسته است