صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس انجمن محیط زیست و توسعه پایدار گفت: وی تصربح کرد: باید به طور صریح گفت به شدت مخالف دستکاری ژنتیکی هستم زیرا مضرات این محصولات دردنیا مشخص شده و در همه کشورهای توسعه یافته، غیر مجاز شمرده می شوند.

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع محصولات تراریخته؛ آری یا خیر و با حضور دکتر خدیجه رضوی رئیس انجمن محیط زیست و توسعه پایدار به روی آنتن رفت.

دکتر خدیجه رضوی در آغاز با بیان اینکه بر اساس یک پروتکل بین المللی، باید خیلی کارها درباره محصولات تراریخته انجام می دادیم اما چنین نشده است، گفت: یکی از قواعد اصلی پروتکل این است که مردم باید نسبت به محصولات تراریخته آگاه باشند اما متاسفانه چنین نیست. در واقع بر روی هر محصول تراریخته باید برچسب مشخصی نصب شود اما در ایران هنوز چنین کاری انجام نشده و نظارتی هم صورت نمی گیرد.

وی با انتقاد از نام تراریخته، گفت: با به کار بردن کلمه تراریخته برای دست‌کاری ژنتیکی در گیاهان، موافق نیست برای اینکه برای مردم قابل درک نیست. هیچ‌کس نمی‌داند این کلمه چیست.

وی تصربح کرد: باید به طور صریح گفت به شدت مخالف دستکاری ژنتیکی هستم زیرا مضرات این محصولات دردنیا مشخص شده و در همه کشورهای توسعه یافته محصولاتی که دستکاری ژنتیکی شده اند، غیر مجاز شمرده می شوند.

رئیس انجمن محیط زیست و توسعه پایدار با بیان اینکه باید از توزیع محصولاتی که از نظر ژنتیک دستکاری شده هستند، در ایران جلوگیری کرد، عنوان داشت: وزارت بهداشت به جای اینکه دستکاری ژنتیکی را تشویق کند، به مردم ایران پاسخ دهد. مردم از خودشان نمی پرسند چرا یک بچه 5 ساله باید سرطان بگیرد و یا بیماری های صعب العلاج زیاد شده است؟ یکی از دلایل این پیامدها، دستکاری ژنتیک در کنار استفاده از سم های بی رویه و کودهای شیمیایی است.

رضوی با بیان اینکه دستکاری ژنتیک در دنیا مذموم است، خاطرنشان کرد: در نشستی با امنیت غذایی که هفته پیش شرکت کرده بودم، بر ضرورت استفاده نکردن از محصولات تراریخته و دستکاری ژنتیک شدا تاکید شد زیرا انقلاب سبز و دستکاری ژنتیک هنوز فاصله زیادی با سلامت و ایمنی غذایی دارد و همچنان 70 درصد غذای دنیا را کشاورزی خرد تشکیل می دهد. در ایران نیز از نظر امنیت غذایی نیز هیج نیازی به تولید محصولات تراریخته نداریم زیرا تولید محصولات کشاورزی به خوبی پاسخ گوی نیاز کشور هستند.

مرتبط با این خبر

  • اثر پیشرفت علمی کشور در زندگی مردم بسیار اندک است / دچار تکنیک زدگی در توسعه شده ایم

  • تولید علم باید در خلق ثروت و رفع مشکلات کشور، موثر باشد

  • اذعان نهادهای علمی بین الملل به رشد مقالات علمی در ایران

  • عدم توفیق طرح خودگردانی بیمارستانها؛ در سایه توزیع ناعادلانه منابع

  • به طرح خودگردانی بیمارستان ها نباید خوش بین بود

  • شایسته سالاری؛ مبنای انتخاب رئیس بیمارستان در طرح خودگردانی است

  • نبود زیرساخت، بزرگترین مشکل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده است

  • 40 درصد هزینه های کشور از طریق مالیات ارزش افزوده تامین می شود

  • لزوم قیمت گذاری واقعی آب در ایران

  • امنیت آبی مقدم بر امنیت غذایی است