مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

كارشناس بازار سرمایه خبر داد: ورورد سهام شرکت های تازه تاسیس تا پایان سال به بازار بورس

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه قرار است سهام شرکت های تازه تاسیس تا پایان سال وارد بورس، شود، گفت: حتی زمانی که رکود در بازار حاکم است، عرضه های اولیه، مجددا نشاط را در بازار ایجاد می کنند.

1396/08/23
|
12:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع عرضه سهام شرکت های جدید در بورس و با حضور فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه به روی آنتن رفت.

فردین آقا بزرگی در آغاز با بیان اینکه با اشاره به اینکه قرار است سهام شرکت های تازه تاسیس تا پایان سال وارد بورس، شود، گفت: حتی در زمانی که رکود در فضای بازار سرمایه و بورس حاکم است، عرضه های اولیه، مجددا نشاط را در بازار ایجاد می کنند.

وی تاکید کرد: البته برای بومی سازی روش هایی که در مطالعات تطبیقی مورد بررسی قرار گرفته اند، باید دقت بیشتری داشته باشیم زیرا مختصات فعالیت ها در این حوزه مانند ثبت سفارش باید بومی باشد و در حال حاضر نیاز به اصلاح است.

وی بر اهمیت لزوم ورود سهام شرکت های تازه تاسیس به بورس تاکید کرد و عنوان داشت: با وجود اینکه احتمالا ورود سهام شرکت های تاسیس باعث ورود نقدینگی جدیدی به بازار نمی شود، اما سرمایه گذاران و فعالان بازار علاقه مندی بیشتری برای خرید و فروش پیدا می کنند زیرا می خواهند سهام خودشان را به فروش برسانند تا بتوانند از عرضه های اولیه بهره مند شوند. حداقل این منفعت آن است که بخشی از زیان هایی که بعضی از سهام داران دچار شده اند، کاهش پیدا کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در عین حال به اثرات منفی این اقدام نیز اشاره کرد و اظهار کرد: سال گذشته اوراق مشارکت و اوراق بدهی با حجم بالایی در بازار سرمایه نمود پیدا کرد در حالی که صرفا برای اشخاص حقوقی خاصی بود.

وی به قانون بازار اوراق بهادار اشاره کرد و عنوان داشت: این قانون قدمت ده ساله ای دارد و اخیرا با پیش نویس قانون حمایت همه جانبه از بازار سرمایه کشور، قرار است آن قانون ملغی شود که به نظر می رسد باید به این روند سرعت بخشید.

آقا بزرگی بیان داشت: مبنای حرکت اقتصاد کشور را خصوصی سازی گذاشته ایم اما در ساختار قانون اوراق بهادار گذشته و حتی پیش نویس قانون اخیر، کماکان بالاترین رکن تصمیم گیر و اثرگذار در بازار سرمایه یعنی شورای عالی پول متشکل از قالب افرادی است که سمت دولتی دارند. متاسفانه نگرش کشور در اقتصاد همچنان بنگاه داری دولتی است که در تناقض با اصل 44 قانون اساسی است.

این کارشناس بازار بورس خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام دولت بیش از 80 درصد منابع لازم برای بنگاه های اقتصادی از طریق نظام بانکی تامین مالی می شود که این کار نیز در بازه زمانی غیر متعارف انجام می شود.

دسترسی سریع
مناظره