مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

كارشناس بازار سرمایه: عرضه سهام شرکت های جدید در بورس به سود شرکت ها و به سود اقتصاد کلان است

کارشناس بازار سرمایه گفت: جمع آوری سرمایه های خرد و به کارگیری پس انداز های راکد از جمله آثار مثبت دیگر عرضه سهام شرکت های جدید است.

1396/08/23
|
16:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع عرضه سهام شرکت های جدید در بورس و با حضور عامری کارشناس بازار سرمایه به روی آنتن رفت.

عامری در آغاز با بیان اینکه عرضه سهام شرکت های جدید در بورس مزایای قابل توجهی دارد، گفت: عرضه سهام هم به سود شرکت است، هم به سود سرمایه گذاری و هم از سویی دیگر به سود اقتصاد کلان است.

وی افزود: جمع آوری سرمایه های خرد و به کارگیری پس انداز های راکد از جمله آثار مثبت دیگر عرضه سهام شرکت های جدید است. البته باید این نکته را نیز توجه داشته باشیم که فضای اقتصاد کشور و دوران گذاری که در حال حاضر در حال سپری کردن هستیم، باید از تامین مالی بانک محور به سمت تامین مالی سرمایه محور باشد. این موضوع حساسیت عرضه های اولیه را بیشتر می کند یعنی اگر عرضه ها خوب انجام نشود، ممکن است به مسیر و گام بلندی که اقتصاد بر می دارد، ضربه زند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، نسبت سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه را با تولید ناخالص ملی در نظر می گیرند، عنوان داشت: این نسبت در اقتصاد ایران رقم خیلی پایینی است در حالی که در کشورهای همسایه نیز این رقم بالا است و این نشان می دهد که به بازار سرمایه توجه زیادی در ایران نمی شود.

عامری همچنین به چالش های عرضه شرکت های جدید در بازار بورس اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از چالش ها این است که با افزایش شرکت های جدید و قوانین دست و پا گیر و محدودیت هایی که نهاد ناظر بازار سرمایه دارد، نظارت بر بازار سرمایه و عرضه سهام شرکت ها مشکل می شود به خصوص آنکه سرعت و تعداد عرضه های اولیه قابل توجه است زیرا اگر توجه به این موضوع نشود، مشکل نظارتی در سال های آینده برای نهاد ناظر به وجود می آید.

وی ضمن تاکید بر اینکه باید سهام شرکت های جدید عرضه شود، و کسی تردیدی بر این موضوع ندارد، گفت: البته باید همزمان یکسری اقدامات و زمینه سازی ها برای این مهم انجام شود تا دچار مشکلات بعدی ناشی از این اقدامات مثبت نشویم.

وی تصریح داشت: باید بدانیم و بپذیریم که بازار سرمایه با همین شرایط موجود نیز می تواند نقش های بهتری نیز در اقتصاد ایران بپذیرد و شاید خیلی از گره های کور اقتصادی در نقاط دیگر مانند سیستم بانکداری، در بازار سرمایه قابل حل شدن است که البته در عرصه قانون گذاری و اجرا نسبت به این مهم کم توجهی شده است.

دسترسی سریع
مناظره