مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

یك استاد دانشگاه گفت: دانشگاه زبان جامعه را نمی فهمد

محمد حق پناهی اظهار داشت: عدم برقراری ارتباط میان دانشگاه و مردم برای دانشگاه موضوعی ضد ارزش به شمار می آید، در حالی که برخی عدم وجود ارتباط میان مردم و دانشگاه را ارزش علمی می دانند.

1397/04/11
|
13:15

برنامه مناظره با موضوع گفتمان سازی تولید علم در دانشگاه‌ ها، با حضور محمد حق پناهی (استاد دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه محمد حق پناهی با اشاره به این که تولید گفتمان علمی محدود به دانشگاه نیست، گفت: سیاست های کلان صنعتی کشور در تولید گفتمان های متعدد علمی نقش بسیار مهم و ارزشمندی را دارند.

وی در ادامه افزود: مقاله های علمی دانشگاه ها امروزه باید بتواند علاوه بر ارتقای رتبه های دانشگاهی با موضوعات مختلف صنعتی کشور آمیخته شده و در راستای رفع مشکلات صنعت پیش قدم باشند.

این استاد دانشگاه با بیان این که دانشگاه نهادی جدا از جامعه نیست، اظهار داشت: آموزش و پرورش، پژوهشگاه های مختلف علمی و مراکز تحقیق و توسعه از جمله نهادهای مهمی هستند که علاوه بر فعالیت دانشگاه های کشور می توانند در ایجاد و گسترش گفتمان سازی علمی موثر باشند.

وی در ادامه افزود: گفتمان های علمی باید بتوانند علاوه بر ایجاد تعامل میان دانشگاه ها، با جمعیت غیر دانشگاهی و حتی مردم عادی نیز ارتباط برقرار کنند.

محمد حق پناهی با اشاره به این که دانشگاه ها درکی از زبان جامعه خود ندارند، اظهار داشت: عدم برقراری ارتباط میان دانشگاه و مردم برای دانشگاه موضوعی ضد ارزش به شمار می آید، در حالی که برخی عدم وجود ارتباط میان مردم و دانشگاه را ارزش علمی می دانند.

وی همچنین تاکید کرد: مهم ترین رسالت یک دانشگاه در تربیت کاردان مناسب برای اشتغال به کار است، به طوری که کاردان تربیت شده بتواند مشکلات جامعه خود را رفع کند.

دسترسی سریع
مناظره