مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

طهمورث لاهوتی اشكوری: به دنبال توسعه صادرات صنایع کوچک و متوسط هستیم

مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: به دنبال این هستیم که میزان صادرات را به 4 میلیارد دلار برسانیم. رویکرد ما توسعه در بحث صادرات است.

1397/04/13
|
14:00
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع مصرف تولیدات و محصولات داخلی و با حضور مهندس طهمورث لاهوتی اشکوری مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران روانه آنتن شد.

طهمورث لاهوتی اشکوری با بیان اینکه مصرف کالای داخلی یا تولید ملی از برنامه های اصلی دولت در حوزه اقتصادی و صنعت و معدن و تجارت است، تاکید کرد: قطعا دولت وظیفه تسهیلگری و وظیفه راهبری صحیح این امر را مطابق با برنامه های که تدوین کرده دارد. همراهی مردم، صنعتگران و تولیدکنندگان هم در کنار همدیگر می تواند موثر باشد.

وی فرآیند تسهیلگری را جزو وظایف دولت دانست که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و افزود: مسئولینی که در حوزه های اقتصادی دارند بحث تسهیلگری و سیاست گری را انجام می دهند باید به نوعی پیگیری ها را در رفع مشکلات صنعتگر ها و تولیدکنندگان کسب و کارهای کوچک و متوسط که محور توسعه پایدار در تمام کشورهای صنعتی و توسعه یافته هستند، انجام دهند که تسریع شود.

مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ادامه داد: اما قطعا مصرف تولید داخلی از سمت مردم جزو اهم موضوعاتی است که می تواند به افزایش روند تولید داخلی و همچنین توسعه بازار برای واحدهایی که در حال تولید هستند، کمک کند.

وی در عین حال بیان کرد: اما این به تنهایی کفایت موضوع نیست و قطعا باید به دنبال افزایش سهم بازار خودمان در خارج از مرزها هم باشیم یعنی باید به دنبال بازار هدفی باشیم که محصولات خودمان که در عین حال می تواند رقابتی باشد و می توانند بازار داخلی را توسعه دهند، مد نظر قرار دهیم.

لاهوتی اشکوری تاکید کرد: قطعا ارتقای سطح کیفی در تولیدات از سمت واحدهای تولیدی و تولیدات مطابق با استانداردهای داخلی برای هموطنان خودمان و استانداردهای ملی و بین المللی مطابق با نیازهایی که در بازارهای هدف شناسایی می شود بسیار می تواند تاثیر گذار باشد و قطعا همراهی مردم نقش بسیار پررنگی در این ماجرا دارد.

وی با اشاره به توسعه صادرات در بخش صنایع کوچک و متوسط عنوان کرد: سال گذشته صنایع کوچک و متوسط حدود 2.7 میلیارد دلار صادرات محصولات خودشان را داشتند و امسال به دنبال این هستیم که این رقم را به 4 میلیارد دلار برسانیم. رویکرد ما رویکرد توسعه در بحث صادرات است. در این راستا باید استاندارد را برای واحدها تعریف کنیم و خود تولید کنندگان ما هم تخصصی تر کار کنند.

دسترسی سریع
مناظره