مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رییس سابق دانشگاه علمی و كاربردی گفت: مهم ترین هدف یک پژوهش حل مساله است

دکتر محمد حق پناهی اظهار داشت: کسب رتبه های برتر دانشگاهی در صحنه های بین المللی علاوه بر تمامی فوایدی که می تواند در جهت تولید علم داشته باشد، یک ظرفیت تبلیغاتی بسیار موثر و خوب برای دولت به شمار می آید.

1397/05/01
|
13:33

برنامه مناظره با موضوع بررسی رتبه ‌بندی دانشگاه‌ ها و مؤسسات پژوهشی کشور، با حضور دکتر محمد حق پناهی (عضو هئیت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و رئیس اسبق دانشگاه علمی کاربردی کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر محمد حق پناهی با اشاره به شرایط تحصیل در دانشگاه های قبل از انقلاب در ایران، گفت: تمامی دانشگاه های ایرانی در ایام قبل از انقلاب اسلامی در بهترین شرایط ممکن توانایی ارائه مدرک کارشناسی ارشد را داشتند.

وی افزود: متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در دوران قبل از انقلاب برای ادامه تحصیل باید به خارج از کشور مهاجرت می کردند.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان این که انقلاب اسلامی سبب رشد ظرفیت های پژوهشی کشور شده است، اظهار داشت: در حال حاضر خط کش اندازه گیری دانشگاه های کشور در مقایسه با دانشگاه های غیر ایرانی نسبت به زمان قبل از انقلاب رشد چشم گیری داشته است.

وی در ادامه اضافه کرد: مهم ترین هدف یک پژوهش حل مساله است، بر همین اساس یک موضوع پژوهشی باید مهم ترین دغدغه خود را بر حل مسائل دنیا متمرکز کند.

دکتر محمد حق پناهی با اشاره به جمعیت 4 میلیونی دانشجویی در ایران، عنوان کرد: حدود 40 درصد از جمعیت کل دانشجویان ایرانی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند.

وی افزود: کسب رتبه های برتر دانشگاهی در صحنه های بین المللی علاوه بر تمامی فوایدی که می تواند در جهت تولید علم داشته باشد، یک ظرفیت تبلیغاتی بسیار موثر و خوب برای دولت به شمار می آید.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: بسیاری از طرح های پژوهشی و تحقیقاتی انجام شده در داخل کشور به دلیل ملاحظات مختلف در جمعیت آماری قرار نمی گیرند.

وی با اشاره به سیاست گذاری وزارت علوم در حوزه آموزش عالی کشور، تصریح کرد: یک دانشجو زمانی می تواند به بلوغ علمی رسیده و موفق باشد که یا روحیه حل مساله پرورش پیدا کند.

دسترسی سریع
مناظره