صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

نجفی منش گفت: تا دو ماه دیگر قطعه سازان داخلی امکان ادامه تولید نخواهند داشت و به وضعیت توقف کامل خواهند رسید.

برنامه " مناظره اقتصادی " با موضوع اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار با حضور محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن و نیرو محرکه قطعه سازان کشور از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

نجفی منش در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: با توجه به اینکه خودرو یکی از کالاهای اساسی مردم است هر فردی با توجه به بودجه ای که دارد خودرویی را تهیه می کند. معمولاً مصرف کننده واقعی خودرو را از بازار تهیه می کند و پیش خرید نمی کند.

وی افزود: 1800 میلیارد تومان حجم نقدینگی در کشور است که در بانک ها سپرده گذاری شده و بالای 200 هزار میلیارد تومان به سپرده گذاران سود داده می شود. کافی است که یک سوم از این مبلغ در بازارهای مختلف کشور سرمایه گذاری شود تا بسیاری از مشکلات حل شود.

رئیس انجمن صنایع همگن و نیرو محرکه قطعه سازان کشور تصریح کرد: تا دو ماه دیگر قطعه ساز داخلی امکان ادامه تولید نخواهد داشت و به وضعیت توقف کامل خواهند رسید. باید تصمیم عاجلی در این رابطه اتخاذ کرد.

نجفی منش گفت: متاسفانه بسیاری از نیروهایی که به خودروسازان ما تحمیل می شوند بیشتر از ناحیه مسئولان دولتی است و اجازه تعدیل هم داده نمی شود. ضمن اینکه تعداد سهام خودروساز در این صنعت بسیار محدود و کم است و توسط دولت اداره می شود.

وی تاکید کرد: دولت باید خود را از این قضیه کنار بکشد و و به جای اینکه پاسخگو باشد مطالبه گری کند؛ در این صورت بخش خصوصی می تواند تعدیل نیرو را انجام دهد و قیمت ها را نیز متعادل نماید.

رئیس انجمن صنایع همگن و نیرو محرکه قطعه سازان کشور در ادامه برنامه مناظره اقتصادی رادیو گفت و گو اظهار داشت: قطعه سازان داخلی توانایی تولید خودرو را دارند. ما حتی در بخشی هم که مورد تحریم های ظالمانه قرار گرفته ایم با حمایت و همراهی دولت و همچنین عدم سنگ اندزای مسئولان می توانیم مواد اولیه را تامین کنیم.

نجفی منش با اشاره به اینکه اثرات تحریم های خارجی بر صنعت خودرو هنوز ملموس نیست مطرح کرد: ما بیشتر شاهد تحریم های داخلی هستیم یعنی فشارهایی که در داخل به خودمان می آوریم مشکل ساز شده است.

رئیس انجمن صنایع همگن و نیرو محرکه قطعه سازان کشور متذکر شد: متاسفانه تامین کنندگان مواد اولیه تولید خودرو دنباله رو نرخ ارز هستند یعنی به محض بالا رفتن نرخ ارز قیمت مواد اولیه خود را افزایش می دهند و از طرفی عده ای هم از این مسئله سوء استفاده می کنند و مواد را از تولیدکنندگان خریداری و در بازار به قیمت بالاتری عرضه می کنند.مرتبط با این خبر

  • ضرورت یا الزام آینده پژوهی در آموزش و پرورش

  • راهکارهای وصول به امنیت غذایی و آبی در کشور

  • هدفمندی یارانه ها از اساس اشتباه بود

  • رکود 60 درصدی بنگاه های تولیدی به دلیل عدم پرداخت یارانه

  • تمرکززدایی از تهران با استانی شدن پرداخت یارانه ها

  • طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها بازی سیاسی است

  • چاره ای جز قطع یارانه دهک های بالا نداریم

  • وضعیت منابع آبی کشور فوق بحرانی است

  • لزوم استفاده از روشهای کشت هوشمند برای مدیریت منابع آبی

  • بارندگی از سال جدید وارد فاز جدیدی می شود/ خشکسالی در کار نیست