صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

نعمت بخش گفت: تنها راهکار این است که مانند دهه 70 خودرو در حاشیه بازار فروخته شود تا دست دلالان از این کار قطع شود، تقاضای کاذب از بین رفته و قیمت ها نیز کاهش یابد.

برنامه " مناظره اقتصادی " با موضوع اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار در ارتباط تلفنی با احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان کشور از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دبیر انجمن خودروسازان کشور در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: در سال گذشته به دلیل اینکه متقاضی زیادی برای خرید خودرو وجود نداشت فروش سبدی و ویرایشی انجام می شد اما امسال از اوایل خردادماه فروش سبدی و ویرایشی قطع شد.

نعمت بخش در ادامه این مطلب افزود: به نظر می رسد روش تحویل خودرو با کارت ملی به افراد و ممنوعیت فروش آن تا یک سال، روش کارسازی نیست. زیرا افرادی که قصد فروش داشته باشند می توانند وکالت بدهند و در هر صورت یک راهی را پیدا می کنند.

دبیر انجمن خودروسازان کشور همچنین با تاکید بر اینکه باید از تجربه دهه 70 در این رابطه استفاده کنیم گفت: قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا تعیین می کند. ما خودروسازان در سال 95 نسبت به سال 94 حدود 40 درصد و در سال 96 نسبت به 95 هم 15 درصد افزایش تولید داشتیم و در دو ماهه اول امسال نسبت به 96 نیز 31 درصد افزایش تولید داشتیم لذا خودروساز از نظر عرضه مشکلی نداشته که قیمت ها افزایش پیدا کند.

نعمت بخش در ادامه مطلب یادآور شد: همزمان با این شرایط، بانک ها سود سپرده ها را کاهش دادند و باعث شد بسیاری از پول ها از بانک به سمت بازار سکه، مسکن و دلار و خودرو سرریز شود. تنها راهکار این است که مانند دهه 70 خودرو در حاشیه بازار فروخته شود تا دست دلالان از این کار قطع شود، تقاضای کاذب از بین رفته و قیمت ها نیز کاهش یابد.

دبیر انجمن خودروسازان کشور در ادامه برنامه مناظره اقتصادی رادیو گفت و گو اظهار داشت: در حال حاضر شرایط به گونه ای است که اکثر افرادی که از این بازار منفعت برده اند ثبت نام خودرو می کنند و مردم عادی کمتر موفق به این کار می شوند.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد بیش از 90 درصد از این ثبت نامی ها افرادی اند که از این بازار ذینفع هستند و تقاضای کاذب هستند.

نعمت بخش در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح کرد: متاسفانه خودروسازان سرکوب مالی شده اند. یعنی قطعه سازان به پول خود نرسیده اند و وقتی این افراد به پول نرسند ممکن است کیفیت کار را کاهش دهند.

مرتبط با این خبر

  • ضرورت یا الزام آینده پژوهی در آموزش و پرورش

  • راهکارهای وصول به امنیت غذایی و آبی در کشور

  • هدفمندی یارانه ها از اساس اشتباه بود

  • رکود 60 درصدی بنگاه های تولیدی به دلیل عدم پرداخت یارانه

  • تمرکززدایی از تهران با استانی شدن پرداخت یارانه ها

  • طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها بازی سیاسی است

  • چاره ای جز قطع یارانه دهک های بالا نداریم

  • وضعیت منابع آبی کشور فوق بحرانی است

  • لزوم استفاده از روشهای کشت هوشمند برای مدیریت منابع آبی

  • بارندگی از سال جدید وارد فاز جدیدی می شود/ خشکسالی در کار نیست