مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس: مجلس همه ابعاد طرح خودگردانی بیمارستان ها را بررسی می کند

نماینده مجلس گفت: مجلس باید ابعاد و دستورالعمل های این طرح را بررسی کند اگر نسخه واحدی برای همه بیمارستان های کشور باشد مجلس 100 درصد مخالفت خواهد کرد.

1397/06/21
|
12:30

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی پیامد اداره مستقل بیمارستان ها و در ارتباط تلفنی با دکتر عباسعلی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر پوربافرانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: با توجه به وضعیت امروز بیمارستان ها و فقدان ساختار مشابه در همه بیمارستان های کشور و از طرفی تامین سلامت مردم به عنوان وظیفه حاکمیتی، نمی توان اداره بیمارستان ها را بدون زیرساخت به بخش خصوصی و یا خودگردان واگذار کرد.

وی افزود: در حال حاضر به شدت با کمبود منابع مالی، عدم مدیریت صحیح منابع و مشکلات بیمه ای و تعرفه ای مواجه هستیم. در نتیجه شرایط خوبی برای ایجاد استقلال در بیمارستان ها وجود ندارد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی باید طرح راهنمایان بالینی اجرایی و عملیاتی شود. علاوه بر اینکه خدمت خوبی در بیمارستان ها به بیمار ارائه نمی شود بسیاری از منابع هم هدر می روند. یک بیمار ممکن است در یک بیمارستان دولتی آزمایش دهد و بخش خصوصی آن را قبول نداشته باشند بنابراین این استقلال نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه برنامه مناظره از رادیو گفت و گو بیان داشت: در ابتدا باید زیرساخت ها را مناسب کرده و سپس زمینه را برای مدیریت صحیح منابع و ارائه خدمات بهتر به مردم فراهم نمائیم.

وی با اشاره به راهکارهای شفاف سازی عملکرد بیمارستان ها در حوزه مالی و ارائه خدمت و مدیریت اظهار داشت: استقلال بیمارستان ها شفاف سازی نمی کند. بلکه اگر نظارت درستی اعمال شود شفافیت ایجاد خواهد شد.

دکتر پوربافرانی همچنین در این برنامه عنوان کرد: راه اندازی پرونده الکترونیک می تواند به شفاف سازی عملکرد بیمارستان ها کمک زیادی کند. هر فرد ایرانی یک پرونده سلامت خواهد داشت و این پرونده باید در سراسر کشور در اختیار سیستم درمانی باشد تا همه سوابق بیمار را مشخص کند.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس گفت: اگر الگوی پرداخت مبتنی بر عملکرد که در گذشته وجود داشت را دنبال کنیم و استقلال هم در اداره بیمارستان ها ایجاد کنیم به شفافیت نخواهیم رسید.

این مقام مسئول در پایان برنامه مناظره از رادیو گفت و گو ابراز داشت: مجلس باید ابعاد و دستورالعمل های این طرح را بررسی کند اگر این طرح، نسخه واحدی برای کلیه بیمارستان های کشور باشد مجلس 100 درصد مخالفت خواهد کرد اما اگر برای بیمارستان های خاصی در نظر گرفته شده باید بررسی شود و بر اساس آن تصمیم گرفت.

دسترسی سریع
مناظره