مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس صنف اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو: خودروسازان امکان تامین نیاز روزانه بازار را ندارند

موتمنی گفت: شرکت سایپا، شرکت ایران خودرو و شرکت های خودروسازان چینی هیچ خودرویی نفروخته اند. بنابراین وقتی امکان تامین نیاز روزانه بازار وجود ندارد قیمت ها هم افزایش پیدا خواهد کرد.

1397/06/21
|
15:45
|

برنامه " مناظره " با موضوع اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار با حضور سعید موتمنی رئیس صنف اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

موتمنی در ابتدای برنامه مناظره از رادیو گفت و گو با اشاره به دلیل افزایش قیمت پراید به 42 میلیون تومان در بازار خرید و فروش اظهار داشت: در یک ماه گذشته خودروسازان بحث آزاد سازی قیمت ها را مطرح کردند. یک روز بعد از مصاحبه آقای فولادگر در رابطه با آزادسازی قیمت ها 5 درصد زیر حاشیه بازار، اختلاف قیمت ها آغاز شد تا جایی که به 42 میلیون تومان هم رسید.

وی افزود: دلیل این موضوع این است که عرضه خودرو کاهش یافت. شرکت سایپا، شرکت ایران خودرو و شرکت های خودروسازان چینی هیچ خودرویی نفروخته اند. بنابراین وقتی امکان تامین نیاز روزانه بازار وجود ندارد قیمت ها هم افزایش پیدا خواهد کرد.

رئیس صنف اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو خاطرنشان ساخت: در این میان برخی نمایندگی ها که به صورت عمده خودرو داشتند توسط عوامل خودشان در گوشه و کنار تهران خودروها را به صورت کارتکس و قطره چکانی در این چند روز به فروش رساندند.

موتمنی اضافه کرد: این نمایندگی ها و شرکت ها در دفاتر خود در گوشه و کنار تهران فعالیت می کنند و قیمت خودرو ها را در کانال های تلگرامی خود اعلام می کنند البته بازار شایعه هم در کانال های تلگرامی آنها داغ است تا جایی که قیمت پراید را تا 50 میلیون هم اعلام کرده بودند.

وی گفت: یکی از تدابیری که برای این مسئله در نظر گرفته شده این است که افراد پس از خرید خودرو حق فروش آن را تا یک سال ندارند. مصرف کنندگان واقعی با این روش می توانند خودروی مورد نیاز خود را خریداری کنند این روش برای افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند باعث می شود نتوانند خودرو را بفروشند و اگر بخواهند بفروشند هم باید با زیر قیمت بازار بفروشند زیرا سند ندارند.

رئیس صنف اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو مطرح کرد: بخشی از فروش شرکت ها به صورت عمده و سبدی است. وقتی این نوع فروش وجود دارد کنترل بازار هم غیرممکن خواهد بود. این شرکت ها باید خودرو را به قیمت عمده بفروشند اما متاسفانه چنین کاری نمی کنند.

موتمنی گفت: تا زمانی که نوسانات ارزی در کشور کنترل نشود این اتفاقات طبیعی است لذا اول باید ارز را مدیریت کنیم.

وی در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو تاکید کرد: نهادهای نظارتی باید به این قضیه ورود کنند. ما پیشنهاد کردیم که خودروهای فروخته شده را یک تا دو تا سال غیرقابل انتقال کنند و به کارتکس فروشی خاتمه دهند و خودرو را به صورت پلاک شده تحویل دهند.

دسترسی سریع
مناظره