مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

معاون توسعه خدمات فضایی سازمان فضایی كشور اعلام كرد: حمایت سازمان فضایی از ورود بخش خصوصی و استارت آپ ها به این حوزه

نائینی گفت: آژانس فضایی اروپایی حمایتی را از استارت آپ هایی که در اروپا هستند آغاز کرده که سازمان فضایی کشور نیز این رویکرد را استارت زده و رویدادهای متعددی را در پارکهای علم و فناوری برگزار کرده است.

1397/06/24
|
14:45
|

برنامه " مناظره " با موضوع نقش فضا در حل چالش ها در ارتباط تلفنی با محمدصادق نائینی معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی کشور از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

نائینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: در حوزه فضایی زیربخش های مختلفی داریم و می توانیم آن را از حیث صنعت ماهواره به حوزه مخابرات ماهواره ای، ناوبری و سنجش از دور تقسیم کنیم. در کنار این موارد، نجوم و اکتشافات فضایی نیز یکی از کاربردهای فناوری فضایی است که باید به آن توجه داشت.

وی افزود: رویکردی که در کشور ما به حوزه فناوری فضایی وجود دارد این است که کاربر فناوری فضایی و سرمایه گذار در این حوزه باید بخش دولتی باشد.

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی کشور با بیان اینکه فناوری فضایی کاربردهای متنوعی در حوزه جنگل، کشاورزی، پایش انواع مراتع و منابع طبیعی و معادن دارد ادامه داد: اما استفاده از سنجش از دور تا به الان منحصر به بخش دولتی بوده است.

نائینی در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو عنوان کرد: بیشتر بیزنس ها و یا دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی منتظرند تا دولت یک مناقصه ای را برگزار کند و از طریق آن کسب و کارهای خود را شکل و توسعه دهند البته طبیعی است که بخشی از خدماتی که حوزه سنجش از راه دور می تواند ارائه دهد به دولت وابسته باشد.

وی همچنین گفت: ما دو اقدام اساسی را از 6 ماه گذشته آغاز کرده ایم. از جمله نشان دادن کاربردهای جدید فناوری فضایی به گونه ای که بخش های خصوصی و کسب و کارها از این طریق بتوانند کسب و کاری را شکل دهند و یا به عموم مردم خدماتی را ارائه کنند.

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی کشور در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح کرد: آژانس فضایی اروپایی حمایتی را از استارت آپ هایی که در اروپا هستند آغاز کرده که سازمان فضایی کشور نیز این رویکرد را استارت زده است. در همین راستا برنامه ها و رویدادهای متعددی را در پارک های علم و فناوری برگزار کردیم.

نائینی همچنین به تدابیر سازمان فضایی کشور در مورد تضمین خدمات حوزه سنجش از دور و یا مخابرات ماهواره ای اشاره کرد و گفت: ما در حوزه مخابرات ماهواره ای، پروانه اپراتوری را تدوین کرده ایم که در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات مراحل نهایی تصویب خود را طی می کند.

وی ادامه داد: این کار زمینه ای برای ورود بخش خصوصی علاقمند به شکل گیری مخابرات ماهواره ای در کشور است. ما سعی داریم با این کار بازار حوزه مخابرات ماهواره ای را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم. در حال حاضر فضا باز است که سرمایه گذاران ماهواره های مخابراتی و یا ایستگاه اخد داده های سنجش از دور را تامین و از این بازار موجود در کشور استفاده نمایند.

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی کشور در پایان برنامه مناظره از رادیو گفت و گو عنوان کرد: اخیراً ارتباطات خود را با شبکه های مجازی بیشتر کردیم خدماتی که ارائه می دهیم را در بستر اینترنت و از طریق سایت سازمان فضایی ایران ارائه می دهیم و تعاملات بسیار خوبی با دفتر امور ماورایی جوّ سازمان بین الملل برقرار کرده ایم.

دسترسی سریع
مناظره