مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشكده مهندسی نقشه برداری تشریح كرد: کاربردهای اصلی فناوری سنجش از دور در ایران

مقصودی گفت: یکی از کاربردهای اصلی سنجش از دور در حوزه منابع طبیعی است. این داده ها در عرصه کشاورزی، پایش جنگل و پایش های محیطی، خاک شناسی، بلایای طبیعی، مدیریت ریزگردها و توسعه شهری قابل استفاده است.

1397/07/14
|
13:45

برنامه "مناظره علمی" رادیو گفت و گو با موضوع سنجش از راه دور فضایی و چالش های آن و با حضور دکتر یاسر مقصودی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نقشه برداری و مدیر همکاری های بین المللی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی روانه آنتن شد.

مقصودی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به تعریفی از فناوری سنجش از دور بیان داشت: سنجش از راه دور فناوری است که از طریق نصب سنجنده بر روی ماهواره ها، داده ها را از سطح زمین جمع آوری می کنیم. در مرحله بعد، با پردازش این داده ها به اطلاعات مهمی از سطح کره زمین و با قابلیت های مهم و قابل استفاده می رسیم.

وی در ادامه مطلب تهیه نقشه با کاربردهای مختلف را یکی از خروجی های سنجش از دور معرفی کرد و گفت: بسته به نوع اطلاعات و کاربردها نوع نقشه ها نیز متفاوت خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نقشه برداری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی افزود: فناوری سنجش از دور به عنوان یک ابزار می تواند در خدمت علوم مختلف قرار بگیرد و به تصمیم گیری در حوزه های مختلف کمک کند.

مقصودی اظهار کرد: با وجود قدمت زیادی که سنجش از دور در ایران دارد اما اثرات این فناوری را به صورت عینی مشاهده نمی کنیم.

وی یادآورشد: طیف وسیعی از داده هایی که در حوزه سنجش از دور وجود دارد به طور رایگان در اختیار ما قرار می گیرد. بنابراین حجم بسیار زیادی از داده ها را در اختیار داریم که در حوزه های مختلف قابل استفاده است و از این نظر مشکلی نداریم. داده هایی که در موارد خاص کاربرد دارد خریداری می شود و از این نظر هم مشکلی وجود ندارد.

مدیر همکاری های بین المللی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: متاسفانه اکثر مدیران یا از چنین تکنولوژی و قابلیت های آن آگاه نیستند و یا از این فناوری استقبال نمی کنند.

مقصودی با اشاره به کاربردهای تکنولوژی سنجش از دور در ایران گفت: یکی از کاربردهای اصلی سنجش از دور در حوزه منابع طبیعی است. این داده ها در عرصه کشاورزی، پایش جنگل و پایش های محیطی، خاک شناسی، بلایای طبیعی، مدیریت ریزگردها و توسعه شهری قابل استفاده است که تمامی ارگان های مربوطه می توانند از این داده ها بهره برداری کنند.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نقشه برداری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با انتقاد از عدم استقبال مدیران سازمان ها از قابلیت های تکنولوژی سنجش از دور بیان داشت: به صورت سیستماتیک از این داده ها استفاده نمی شود و یکی از علل آن این است که مدیران ترجیح می دهند با روش سنتی خود کار کنند.

وی اضافه کرد: روش هایی که در کشورهای دیگر دنیا وجود دارد به صورت عینی در کشور ما کاربرد ندارند و باید بازنویسی شوند. چراکه نوع اقلیم و شرایط کشور ما با کشورهای دیگر متفاوت است.
ضمن اینکه استفاده از این داده ها خاص کشورهای پیشرفته نیست. کشورهای درحال توسعه از جمله هندوستان به شدت در حال سرمایه گذاری بر این تکنولوژی هستند.

دسترسی سریع
مناظره