صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت از مصرف کنندگان گفت: تشکیل کمیته ای ویژه و فراسازمانی برای نوشت افزار ضروری است تا مشکلات تولیدکنندگان این حوزه را برطرف ساخته و تقاضای وارداتی را مدیریت و کنترل کند.

برنامه "مناظره اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی میزان اقبال عمومی از نوشت افزارهای داخلی و چرایی سایه سنگین نوشت افزارهای خارجی بر آنها و با حضور سیدمحمد حسین ملاخواه مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان روانه آنتن شد.

ملاخواه در ابتدای مطلب اظهار کرد: وظایف سازمان حمایت دو حوزه مربوط به قیمت گذاری کالا و خدمات اعم از وارداتی و تولید داخل و همچنین نظارت بر قوانین و مقررات را در برمی گیرد.

وی افزود: سازمان حمایت هر ساله همایش ملی و استانی حمایت از حقوق مصرف کنندگان را برگزار می کند تا برندهای برتر بر اساس چارچوب های مورد نظر از نظر قیمت و کیفیت و رعایت حقوق مصرف کنندگان به مردم معرفی شود.

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: این سازمان تامین مواد اولیه و توزیع واحدهای تولیدی را که دچار مشکل شده اند را پیگیری می کند.
علاوه بر این هر سال طرح نظارتی را با هماهنگی اتحادیه ها و تعزیرات حکومتی بر قیمت و کیفیت کالاها و کالاهای ضد ارزشی و قاچاق اجرا می کند و برخورد قانونی لازم را صورت می دهد.

ملاخواه متذکر شد: مقطعی بودن فعالیت های این سازمان به خاطر حساسیت زمان مربوط به تقاضا و توزیع کالا است. به عبارت دیگر نظارت ما بر کالاها در طرح های ویژه بر اساس فصل تقاضای محصولات است تا مصرف کننده با خیال راحت تری خریداری کند.

این مقام مسئول در ادامه برنامه مناظره اجتماعی رادیو گفت و گو بیان داشت: بخشی از مشکلات تولیدکنندگان به پتروشیمی ها برمی گردد. تولید برخی مواد پتروشیمی در داخل نسبت به تقاضا بسیار محدود است بنابراین باید سهمیه بندی شود.

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بیان داشت: اختلافاتی که بین بازار آزاد و بورس کالا به وجود آمده تقاضا را چندین برابر کرده است. ضن اینکه مصرف کننده کالایی را انتخاب می کند که قیمت پایین تری دارد و معمولا هم کالای وارداتی است. بنابراین باید به کیفیت و قیمت تمام شده کالای داخلی توجه کرد تا توانایی رقابت با کالای وارداتی را داشته باشد.

ملاخواه تاکید کرد: وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارشاد باید در مورد استفاده از نوشت افزار ایرانی از دوران کودکی افراد فرهنگ سازی کنند. علاوه بر این، تشکیل کمیته ای ویژه و فراسازمانی و فراملی برای نوشت افزار ضروری است تا مشکلات تولیدکنندگان داخلی این حوزه را برطرف ساخته و تقاضای وارداتی را مدیریت و کنترل کند.

مرتبط با این خبر

  • نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در ایران 20 درصد است

  • طرح خرید خدمات آموزشی موجب گسترش خشونت در مدارس می شود

  • مناظره علمی طرح خرید خدمات آموزشی را بررسی می نماید

  • واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی با قانون اساسی منافات دارد

  • واکاوی معمای بیکاری فارغ التحصیلان در مناظره اقتصادی

  • شهرداری نگاه درآمدزایی به حوزه فرهنگ و ورزش را کنار بگذارد

  • انتقادها به تجاری سازی و برون سپاری فضاهای ورزشی

  • طرح خرید خدمات آموزشی؛ خطری که آموزش وپرورش را تهدیدمی کند

  • اما و اگرها درباره اجرای طرح خرید خدمات آموزشی در مدارس

  • کاهش چشمگیر قاچاق پوشاک و لوازم خانگی در سال 97