صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

قاسمی گفت: باید فضای امنیتی را از برخی پروژه ها پاک کنیم تا بخش خصوصی هم بتواند به آن ورود کند.

برنامه مناظره رادیو گفت و گو با موضوع توسعه فناوری فضایی و چالش های آن و در ارتباط تلفنی با دکتر مسعود قاسمی رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران روانه آنتن شد.

قاسمی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: ما طبق قانون و توصیه های مقام معظم رهبری و دولت باید به سمت خصوصی سازی برویم اما روند این اتفاق خیلی کند بوده است.

وی افزود: حضور دولت در صنعت فضایی و ساخت و تعمیر و نگهداری کاملا پررنگ است و همچنان در برابر واگذاری این صنعت به بخش خصوصی مقاومت می کند. دولت طبق قانون موظف است بدنه خود را کوچک نماید و بخش عمده ای از کارها را به ویژه در بخش اجرایی شدن پروژه ها به بخش خصوصی واگذار کند که این اتفاق نیفتاده است.

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران خاطرنشان ساخت: البته بخش خصوصی نیز باید وارد کار می شد و خود را به قدری بزرگ می کرد تا دولت به آن اعتماد کند.

قاسمی یادآور شد: امروزه در صنعت هوا و فضا توانمندی های بسیار خوبی از شرکت های خصوصی شاهدیم. دولتمردان موافقت خود را درباره واگذاری پروژه های این صنعت به بخش خصوصی اعلام کرده اند اما بدنه دولت هیچ وقت این اختیار را به بخش خصوصی نداده است.

وی همچنین اظهار کرد: اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران در بخش ماهواره ها و فضایی شرکتی را تاسیس کرد و پروژه هایی را انجام داد و با شریک خارجی هم قراردادهایی را منعقد کرد اما متاسفانه با یک تغییر مدیریت همه این کارها تعطیل شد و به نتیجه ای نرسید.

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران در ادامه برنامه مناظره علمی رادیو گفت و گو با اشاره به دلایل مقاومت دولت در برابر واگذاری پروژه های فضایی به بخش خصوصی گفت: شاید هنوز بستر این کار در کشور ما مهیا نشده و دولت هنوز آمادگی واگذاری این کار را به بخش خصوصی پیدا نکرده و بخش خصوصی هم به همین خاطر خود را برای دریافت پروژه ها تجهیز نکرده است.

قاسمی مطرح کرد: دولت و بخش خصوصی باید با مشارکت یکدیگر کار را پیش ببرند اما وقتی مهر امنیتی به پروژه ها می خورد دولت نمی تواند با بخش خصوصی کار کند. بنابراین باید فضای امنیتی را از برخی پروژه ها پاک کنیم تا بخش خصوصی هم بتواند به آن ورود کنند.

وی در پایان برنامه مناظره علمی رادیو گفت و گو ابراز داشت: در حال حاضر بسیاری از شرکت های اتحادیه، طلبکاران بزرگ از بخش دولتی هستند که پروژه های هوا و فضا را انجام دادند و پولشان را نگرفته اند. این اتفاق باعث بی اعتمادی بخش خصوصی به دولت می شود. اگر بخش خصوصی از حفظ امنیت اقتصادی خود توسط دولت مطمئن شود حاضر است سرمایه گذاری کند و شریک خارجی بگیرد.

مرتبط با این خبر