مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو شورای نظام صنفی كشاورزی مطرح كرد: مهاجرت و قطعی زنجیره تولید؛ پیامد طراحی کنتور هوشمند آب

مهندس فرهام گفت: طراحی کنتور هوشمند برای کنترل آب توسط وزارت نیرو باعث کاهش تولید و قطع شدن زنجیره تولید شده است و یکی از آسیب های اجتماعی آن مهاجرت و حاشیه نشینی است.

1397/08/28
|
12:01

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع مدیریت منابع آب کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی یا وزارت نیرو، با حضور مهندس رشید فرهام کارشناس ارشد کشاورزی و عضو شورای نظام صنفی کشاورزی کشور روانه آنتن شد.

عضو شورای نظام صنفی کشاورزی کشور در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: در حال حاضر مدیریت آب در وزارت نیرو باعث مشکلات اساسی در بخش کشاورزی شده است.

فرهام افزود: به دلیل طراحی کنتورهای هوشمندی توسط وزارت نیرو، افراد نمی توانند این آب را مدیریت کنند حتی اگر وزارت جهاد کشاورزی هم الگویی را تعریف کرده باشد. دولتمردان و حاکمیت باید تکلیف 4 میلیون و 500 هزار بهره بردار در بخش کشاوری را مشخص کند.

این کارشناس ارشد کشاورزی گفت: از طرفی گفته می شود آب نیست، از طرفی هم به توسعه روستایی تاکید می شود اما آبفا یا شرکت آب منطقه ای در روستاهای کشور یک انشعاب آب هم به واحدهای تولیدی نمی دهد. بنابراین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی بخش باید تمام مدیریت ها را به دست بگیرد. مشکل فعلی ما این است که بهره برداران با سه وزارت خانه درگیر هستند.

عضو شورای نظام صنفی کشاورزی کشور در ادامه برنامه مناظره از شبکه رادیویی گفت و گو مطرح کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید آب مورد نیاز بخش کشاورزی را اعلام کند و وزارت نیرو هم این مقدار تعیین شده را تامین نماید. اما مشکل اینجاست که وزارت نیرو و جهاد کشاورزی هر کدام راه خود را می روند. لذا برای بهره وری در حوزه آب باید به کشت های گروهی و یکجا روی بیاوریم.

فرهام همچنین یادآور شد: وظیفه اصلی وزارت نیرو جمع آوری، حفاظت و تأمین آب است. تا زمانی که دیوار دولت و بخش خصوصی برداشته نشود و مردم پای کار نیایند مشکلات پابرجا خواهند ماند. ما به وزارت نیرو پیشنهاد کردیم کسری مخزن تان را به ما اعلام کنید تا ما بیلان منفی شما را صفر کنیم و اضافه برداشت نخواهیم کرد اما در برخی موارد وزارت نیرو به جای جبران 25 درصد کسری مخرن، تقاضای 60 درصد می کند. بنابراین باید مدیریت مشارکتی در استان های مختلف با شرایط اقلیممی مختلف صورت بگیرد تا اینگونه مشکلات حل شوند.

عضو شورای نظام صنفی کشاورزی کشور در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو اظهار داشت: طراحی کنتور هوشمند برای کنترل آب توسط وزارت نیرو باعث کاهش تولید و قطع شدن زنجیره تولید شده است و یکی از آسیب های اجتماعی آن مهاجرت و حاشیه نشینی است. این کنتور هوشمند باید با مشارکت مردم و کشاورزان انجام شود.

دسترسی سریع
مناظره