صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدرس دانشگاه گفت: سازمان میراث فرهنگی باید متولی اماکن تاریخی باشد اما در هر حوزه ای که تشخیص دهد می تواند از هر نهادی اعم از دولتی و خصوصی مانند شهرداری ها کمک و مشاوره بگیرد.

برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو پیرامون موضوع واگذاری اماکن تاریخی به شهرداری ها و با حضور دکتر اردشیر سیروس از پیشکسوتان معماری و شهرسازی و مدرس دانشگاه به روی آنتن رفت.

مدرس دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: ما با دو نهاد و یا دو ارگان شهرداری و میراث فرهنگی روبرو هستیم که اماکن ملی در دست آنها است.

وی در ادامه این مطلب افزود: شهرداری یک نهاد خودگردان است، به این معنا که بودجه شهرداری بودجه دولتی نیست و باید منبع درآمدی خود را تأمین کند. بنابراین اگر بخواهیم میراث ملی و اماکن تاریخی را به شهرداری واگذار کنیم شهرداری برای تامین درآمد و بودجه خود مجبور به بهره برداری می شود.

این پیشکسوت معماری و شهرسازی ادامه داد: پس از واگذاری اماکن تاریخی به شهرداری ها، شهرداری بلافاصله تعدادی پیمانکار دعوت می کند و کار را به آنها می سپارد و در نهایت با یک سری ساختمان های باارزشی مواجه می شویم که در آن دخل و تصرف می شود و اگر به یک ساختمان میراث خیلی محبت کنند آن را به کافی شاپ و یا کافه گالری تبدیل می کنند.

دکتر سیروس در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو اظهار کرد: مأموریت و تخصص شهرداری با تخصص سازمان میراث فرهنگی کاملا متفاوت است. اما شهرداری و میراث می توانند مکمل یکدیگر باشند و به هم کمک کنند. شهرداری می تواند بخشی از کار خود را به این مسئله اختصاص دهد.

این مدرس دانشگاه یادآور شد: یکی از مسائلی که شهرداری باید به آن توجه کند تخصصی کردن کادر فنی خود است که هنوز متخصص وجود ندارد.

این پیشکسوت معماری و شهرسازی تصریح کرد: شهرداری در کارهای خود هم مانده و هنوز نمی تواند میدان تجریش را پایان دهد چه برسد به اماکن تاریخی.

دکتر سیروس در پایان مطلب عنوان کرد: سازمان میراث فرهنگی باید متولی اماکن تاریخی باشد اما در هر حوزه ای که تشخیص دهد می تواند از هر نهادی اعم از دولتی و خصوصی مانند شهرداری ها کمک و مشاوره بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • واگذاری اماکن تاریخی به شهرداری ها اشتباه است

  • لزوم همکاری میراث فرهنگی و شهرداری برای حفظ اماکن تاریخی