صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

پاکدامن گفت: واگذاری اماکن تاریخی به شهرداری ها که در حال حاضر دچار کمبود درآمد و بودجه ای هستند کار درستی نیست.

برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع واگذاری اماکن تاریخی به شهرداری ها و با حضور دکتر بهروز پاکدامن از پیشکسوتان و کارشناسان معماری و شهرسازی به روی آنتن رفت.

کارشناس معماری و شهرسازی در این برنامه گفت: اماکن تاریخی بافت های باارزش و هویت بخش به شهرها هستند که تا شروع این قرن عملکرد خود را داشتند و گروه های مختلف مردم با درآمدهای گوناگون در این بافت ها زندگی می کردند.

پاکدامن افزود: شکل گیری توسعه شهری از ابتدای قرن، موجب غفلت از رسیدگی به این بافت ها شد و با دلایلی به عنوان بافت فرسوده گروه های مردم را از این بافت ها جابجا کردند و باعث معضلات و مشکلات اقتصادی و اجتماعی شدند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: ساختمان های اماکن تاریخی و قدیمی ساختمان های با ارزش و دارای ویژگی های خاص تاریخی هستند که از طریق سازمان میراث فرهنگی تحت کنترل درآمده و تعداد زیادی از آنها تغییر کاربری داده شده اند.

این کارشناس شهرسازی در رابطه با موضوع واگذاری اماکن تاریخی به شهرداری ها گفت: سازمان میراث فرهنگی به عنوان یک سازمان قوام یافته دارای نیروهایی آگاه و مطلع است که عرق خاصی به تاریخ معماری و ابنیه تاریخی ایران دارند. بنابراین لزومی ندارد که اماکن تاریخی از سازمان میراث فرهنگی با این قوام و دوام گرفته شود و به شهرداری ها واگذار گردد.

پاکدامن همچنین افزود: شهرداری سازمانی است که با انواع مشکلات و معضلات شهری روبرو است و برخورد شهرداری با مسائل شهری به گونه ای است که باید برای پاسخگویی به مشکلات در شهر تأمین درآمد کند. بنابراین واگذاری اماکن تاریخی به شهرداری ها که در حال حاضر دچار کمبود درآمد و بودجه ای هستند کار درستی نیست.

کارشناس معماری در ادامه با اشاره به تفاوت مأموریت شهرداری و سازمان میراث فرهنگی بیان داشت: شناسایی، ترمیم، مرمت و حفاظت از آثار باستانی جزو وظایف اصلی سازمان میراث فرهنگی است اما وظیفه شهرداری نگهداری از شهر، حل مشکلات و مسائل شهری است و دلیلی ندارد که اماکن تاریخی به دلیل مشکل بودجه ای سازمان به ارگان دیگری مانند شهرداری واگذار شود.

وی به تفاوت سیاست های شهرداری و مدیران اشاره کرد و گفت: هر یک از مدیران مختلفی که تصدی شهر را بر عهده می گیرند سیاست های ویژه و متفاوتی دارند و رویکرد هر شهردار جدید نسبت به اماکن تاریخی معلوم نیست. اما سازمان میراث فرهنگی برای نگهداری از ابنیه و اماکن تاریخی دارای سیاست جامعی در کل ایران است.

مرتبط با این خبر

  • عملکرد جزیره ای دولت، بلای جان کشور است

  • فروش کالا در سازمان اموال تملیکی خود کانالی برای قاچاق است

  • تربیت یکپارچه در آموزش و پرورش بر اساس سند تحول بنیادین

  • ارز 4200؛ مسبب رسوب کالاها در گمرک

  • حاضرم گزارش خودروسازیها را به وزارت اطلاعات ارائه دهم!

  • سران سه قوه مجوز واگذاری کامل ایران خودرو و سایپا را صادر کردند

  • هدف دولت باید از خصوصی سازی صنعت خودرو مشخص شود

  • دولت باید سهم خود را از آموزش عمومی پرداخت کند

  • مرجعیت علمی با اجرای سند تحول محقق می شود

  • چالشها بر سر افزایش 400 هزار تومانی حقوق کارمندان