مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

صفاری در مصاحبه با رادیو گفت وگو: قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: ابتدا بانک مرکزی باید مکانیزیم ارتباط با بانک های دنیا را فراهم کند سپس برای ورود ارز صادراتی بخش نامه ارائه دهد.

1397/09/18
|
16:01
|

مصطفی صفاری، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص الزام بازگشت ارز حاصل از صادرات اظهار کرد: در تراز پرداخت های هر کشوری با کشورهای دیگر در امر صادرات دو حساب داریم، حساب جاری شامل نقل و انتقال کالا و خدمات و حساب سرمایه مربوط به نقل و انتقال دارایی هاست.

وی افزود: حساب جاری در درآمد عمومی کشور ثبت می شود، اما حساب سرمایه ای در اقتصاد ثبت نمی شود و به نرخ بهره داخلی و بهره بین المللی وابسته است، البته نرخ بهره داخلی کافی نیست و بحث اصطلاک و صرف ریسک یا همان اتفاقات بین المللی از جمله خروج آمریکا از برجام موجب شده بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، در سه ماهه آخر سال گذشته 27 میلیارد دلار از اقتصاد ایران سرمایه خارج شود.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه سال گذشته اقتصاد ما در بن بست سیاست قرار گرفت و به ناچار بانک مرکزی رفرم ارزی را صورت داد، گفت: در دولت های قبل نیز دچار کسری مزمن تراز پرداخت ها شدیم و زمانی که این مسئله رخ می دهد باید مشوق های صادراتی، محدودیت واردات و نرخ ارز تعدیل کنیم و همچنین باید صادرکنندگان نیز ارزهای حاصل از صادرات به کشور بازگردانند در غیر این صورت خروج سرمایه از کشور رخ می دهد.

صفاری ادامه داد: کاهش ارزش پول ملی بهترین مشوق در امر صادرت است که باید پول صادرات به کشور بازگردد به عبارتی پیمان سپاری و الزام به بازگشت این پول باید در برگشت تبدیل به کالا و یا مواد اولیه مورد نیاز تولیدکننده شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر که کانال و ارتباط بانکی ما با دنیا قطع و انتقال ارز صادرکنندگان با مشکل مواجه شده، لذا بخشی از عدم ورود ارز به این مسئله مربوط است و تقصیری متوجه صادرکندگان نیست و ابتدا بانک مرکزی باید در این خصوص راه حلی را ارائه دهد و سپس بخش نامه و دستورالعمل صادر کند.

دسترسی سریع
مناظره