صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مداح گفت: واگذاری مدیریت پارکها به دانشگاه ها اشتباه بود. به جای اینکه افراد موفق در تجاری سازی را در رأس کار قرار دهیم، افرادی را انتخاب کردیم که مهمترین کار آنها تولید مقالات ISI است.

برنامه "مناظره " با موضوع اینکه آیا پارک های علم و فناوری به اهداف خود رسیده اند؟ با حضور دکتر معصومه مداح عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و معاون فناوری مرکز رشد ICT جهاد دانشگاهی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دکتر مداح در ابتدای این برنامه اظهار کرد: طبق پژوهشی که توسط مرکز رشد رویش در شهریور ماه امسال انجام شد در حال حاضر 36 پارک علم و فناوری فعال در کشور وجود دارد و تعداد واحدها و نیروی انسانی مستقر در این پارک ها 37 هزار و 650 نفر است که این تعداد 4 هزار و 900 واحد فناوری را شکل داده اند.

وی افزود: مجموع فروش محصولات و خدمات این واحدهای فن آور معادل 7 هزار میلیارد تومان و میزان صادرات آن هم 300 میلیون دلار است.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی همچنین با اشاره به برون دادهای کیفی واحدهای مستقر در پارکهای علم و فناوری گفت: در 6 سال اخیر، رتبه ما از 120 به 60 ارتقا پیدا کرده و این به معنای اتفاقات مثبت در این حوزه است.

معاون فناوری مرکز رشد ICT جهاد دانشگاهی یادآور شد: مهم ترین چالشی که ما در حوزه پارک های علم و فناوری با آن درگیر هستیم این است که مالکیت پارک های علم و فناوری را از مدیریت آن جدا نکردیم.

دکتر مداح در ادامه گفت: واگذاری مدیریت این پارکها به دانشگاه ها اشتباه بود. یعنی به جای اینکه مالکیت را از مدیریت آنها جدا کنیم و افراد موفق در تجاری سازی را در رأس کار قرار دهیم، افرادی را انتخاب کردیم که شاید مهم ترین کار آنها تولید مقالات ISI بوده و قطعاً چنین افرادی قادر به حمایت نیستند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی بیان داشت: سن 33 درصد از جمیعت کشور ما بین 20 تا 40 سال است. ضمن اینکه ما در تولید علم از رتبه 34 به 16 رسیدیم. این نشان می دهد ما یک پتانسیل شگفت انگیزی داریم که می توانیم از آن برای تولید ثروت در جامعه استفاده کنیم. این امر، نیازمند سیاست گزاری و حمایت اصولی در راستای ایجاد محیط کسب و کار صحیح است.

معاون فناوری مرکز رشد ICT جهاد دانشگاهی تصریح کرد: کارآفرینان ما تنها زمانی مورد توجه قرار می گیرند که قرار است مسئولان در کنفرانس ها کارنامه ای از خود ارائه دهند. در شرایط بحرانی امروز بسیاری از شرکت ها در زمان بازدهی خود به مشکلات وحشتناکی دچار شده اند و گاها از سوی مسئولان نادیده گرفته می شوند.

مرتبط با این خبر

  • مطالبه کارآمدسازی جامعه، منشاء برنامه ریزی علمی در دانشگاه آزاد

  • بررسی وضعیت موجود و رصد فناوری های نوظهور جهان، دو شرط آینده نگاری علمی

  • سیاست گذاری و اجرا دو بخش مهم فرآیند آینده نگاری در ایران هستند

  • اسناد بالادستی با ظرفیت های آینده نگاری باید به روز شوند

  • خصوصی سازی پارک های علم و فناوری به پیاده سازی برنامه های خاص توسعه فناوری و ارائه خدمات با کیفیت سرعت می بخشد

  • تبلیغات راهی برای گسترش شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری

  • پژوهش هایی که در کشور انجام می شود تقاضا محور نیستند

  • برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز ، باید نقش پارک های علم و فناوری را گسترش دهیم

  • شناسایی دقیق مشاغل در ایجاد اشتغال نقش مهم و موثری دارد

  • صنایع فرهنگی هنوز جایگاه خود را در کشور پیدا نکرده است