مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

استاد دانشگاه علم و صنعت: دانشگاه ها باید قدرت خود را به صنعت ثابت کنند

حق پناهی گفت: با وجود مشکلات و کمبود بودجه در دانشگاه ها، باید خود را به صنعت اثبات کنیم. شرایط استخدام مدرک گراست اما ای کاش ما خود را با صنعت مرتبط کنیم و برای حل مشکلات، پا پیش بگذاریم.

1397/09/27
|
09:04

برنامه "مناظره" با موضوع توسعه صنعتی و ارتباط دانشگاه های کارآفرین با صنعت و با حضور دکتر محمد حق پناهی استاد دانشگاه علم و صنعت از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دکتر حق پناهی در ابتدای این مناظره اظهار کرد: چشم انداز برنامه پنج ساله ششم از یک ظرفیت، قابلیت و بایسته هایی برای کلان کشور برخوردار است.

وی در ادامه مطلب افزود: ما باید بُردار فکری و حرکت های اجرایی مان را نسبت به برنامه پنج ساله ششم همسو کنیم. به عبارت دیگر، اهداف زیبایی در این برنامه مورد توجه قرار گرفته به گونه ای که موقعیت ها و ماموریت های دانشگاه ها تا سال 1400 مشخص شده است.

استاد دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: اگر تخصص صرف باشد و موقعیت عمل در دانشگاه ها وجود نداشته باشد، اعتماد به نفس در فارغ التحصیلان وجود نخواهد داشت و ترس از ورود به بازار کار بر آنها غلبه می کند و در نتیجه نمی توانند در عرصه صنعت و بازار کارآمد باشند.

دکتر حق پناهی گفت: باید به اساتید و دانشگاه ها تلنگر بزنیم که فارغ التحصیلان ما کاربلد باشند. چرا ظرفیت دکترا را افزایش می دهند؟ در کدام ادبیات در برنامه پنج ساله ششم این موضوع برای ما اصل قرار گرفته است؟

وی در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو متذکر شد: در حال حاضر جمعیت دانشجوی کشورمان 4.5 میلیون نفر است. نظام ما، بر مبنای واحد آموزش است و در این نظام واحد آموزش، کم فروشی می شود.

استاد دانشگاه علم و صنعت بیان داشت: ضروری است برخی از تحصیل کرده های ما که به صورت تئوری و نظری تحصیل کرده اند دوره های تکمیلی و مهارتی را آموزش ببینند. ما اساتید هم باید دانشجویان مان را به ویژه در مقطع لیسانس به بالا به کارهای اجرایی تشویق کنیم.

دکتر حق پناهی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: ما در دانشگاه ها با وجود تمام مشکلات و کمبود بودجه ها، باید خود را به صنعت اثبات کنیم. شرایط استخدام مدرک گراست اما ای کاش ما هم خود را با صنعت مرتبط کنیم و برای حل مشکلات آن پا پیش بگذاریم.

دسترسی سریع
مناظره