صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

پرندوار گفت: با توجه به تغییرات ایجاد شده در وضعیت اقتصادی کشور، تمایل مردم به زندگی در روستاها بیشتر شده و ما شاهد مهاجرت معکوس از برخی مناطق استان تهران هستیم.

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع تأثیر پدیده مهاجرت در ایجاد تضادهای فرهنگی و بحران های اجتماعی و با حضور دکتر معصومه پرندوار مدیرکل امور روستایی استانداری تهران به روی آنتن رفت.

پرندوار در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: در حال حاضر ما با پدیده حاشیه نشینی و زاغه نشینی روبرو هستیم و این برگرفته از بی توجهی به روستاها به عنوان مادر شهرها در گذشته است. بر اساس تصمیمات اشتباه، تقسیماتی صورت گرفت و سیاست های انتخاباتی مشکلاتی را برای ما ایجاد کرد.

مدیرکل امور روستایی استانداری تهران افزود: دولت تدبیر و امید به خوبی به این موضوع توجه کرده و نگاه آن به روستاها معطوف شده است. ضمن اینکه اعتبارات خوبی در حوزه ارزش افزوده به روستاهای استان تهران داده تا از میزان دافعه در روستاها بکاهد و جاذبه ها را افزایش دهد.

این مقام مسئول با اشاره به مهم ترین دلایل مهاجرت روستائیان به کلانشهرهایی همچون تهران گفت: یکی از دلایل مهاجرت روستائیان به شهرها و در نهایت حاشیه نشینی و ایجاد نابهنجاری های فرهنگی در کلانشهرها، جاذبه های موجود در شهر است. بنابراین افزایش جاذبه در روستاها و کاستن کمبودهای آن یک عامل اساسی برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرهای بزرگ محسوب می شود.

پرندوار اظهار داشت: دولت نگاه جدی به این موضوع دارد و اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده است. همه دستگاه ها و مسئولان باید دست به دست هم دهند تا جلوی این پدیده را بگیرند.

مدیرکل امور روستایی استانداری تهران تأکید کرد: آنچه که ما امروز در روستاها برای جلوگیری از پدیده حاشیه نشینی در شهرها نیاز داریم، توسعه پایدار و متوازن شهری یا به عبارتی دیگر سند توسعه آمایش استان تهران است. خوشبختانه برای اولین بار با سند توسعه استان تهران برای تهران برنامه ریزی شده که در داخل این سند، سند توسعه روستائی هم به موازات 16 شهرستان دیده شده است.

وی همچنین اضافه کرد: آنچه که می تواند از مهاجرت جلوگیری کند و به این سند پایداری ببخشد اشتغال پایدار در روستاهاست که هم اکنون در دستور کار قرار گرفته است. ما امسال در سه پنل اشتغال روستایی کار کردیم تا مردم کمتر مهاجرت کنند و قوام و استحکام روستائیان حفظ شود.

پرندوار در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو متذکر شد: با توجه به تغییرات ایجاد شده در وضعیت اقتصادی کشور، تمایل مردم به زندگی در روستاها بیشتر شده و ما شاهد مهاجرت معکوس از برخی مناطق استان تهران هستیم.

مرتبط با این خبر

  • لزوم استفاده از روشهای کشت هوشمند برای مدیریت منابع آبی

  • بارندگی از سال جدید وارد فاز جدیدی می شود/ خشکسالی در کار نیست

  • اما و اگرهای طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها

  • آب در ایران باید ملی اعلام شود

  • رویکرد بازاری به آموزش آسیب زننده است

  • مناظره اجتماعی به دنبال عامل اصلی هدر رفت منابع آبی

  • بحران امنیت غذایی در سیستان و بلوچستان/ دامداری در این منطقه به صفر رسیده است

  • کتب کمک آموزشی، دانش آموز را وارد رقابت کاذب می کند

  • لزوم ایجاد تشکل های مردمی برای رفع بحران کم آبی

  • ضرورت نیازسنجی برای تألیف کتب کمک آموزشی