صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

ملک زاده گفت: امروز ضرورت آموزش در حوزه استفاده صحیح از منابع و نیز یکپارچه سازی و کشاورزی مدرن کاملاً احساس می شود.

برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع چالشهای کشاورزی در ایران با توجه به بحران آب و با حضور محمدشفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور روانه آنتن شد.

ملک زاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: از زمان روی کار آمدن دولت آقای روحانی و مدیریت جدید در وزارتخانه، قدم های مثبتی در جهت توسعه بخش کشاورزی برداشته شده اما هنوز انتظارات بخش کشاورزی و جامعه به طور کامل برآورده نشده و به نتیجه ایده آل نرسیده ایم.

وی افزود: امروز تولید کننده رضایت کاملی از درآمد و عایدی خود از بخش کشاورزی ندارد و مسائلی از قبیل بحران آب و مسائل زیست محیطی همچون خشکسالی، روند بهبودی را کندتر کرده است. در حال حاضر شرایط کشاورزی به حدی مشکل شده که بعضی از کشاورزان ما کشاورزی را رها کرده اند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به چرایی این مطلب گفت: کشاورزان از طرفی به خاطر مشکلاتی، منابع آبی و خاکی خود را از دست داده و قادر به ادامه کشاورزی نیستند و از طرفی هم با توجه به ریسک بالای کشاورزی و مخصوصاً به خاطر مشکلات موجود در بازار محصولات قادر به بهره برداری نبوده و بدین ترتیب هر سال خسارات زیادی را متحمل شدند.

ملک زاده متذکر شد: امروز بیش از 70 درصد مردم روستاها و کشاورزان در شهرها زندگی می کنند و جمعیت روستاها کمتر شده، این درحالیست که انگیزه ماندن در روستاها باید بیشتر شود و مهاجرت معکوس شکل بگیرد.

وی گفت: متاسفانه قوانینی که در کشور مصوب شده به درستی اجرا نمی شود. به عنوان مثال قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی یا طرح انتزاع در سال 1391 تصویب گردید و دولت مکلف شد وظایف و اختیارات بخش کشاورزی را از سایر دستگاه ها منتزع کند و در اختیار بخش کشاورزی و وزارت جهاد قرار دهد. علاوه براین، برنامه هایی از جمله تنظیم بازار و ایجاد زنجیره تولید و ارزش که باید در اختیار وزارت جهاد کشاورزی باشد به درستی انجام نگرفت و زیرساخت ها و امکانات لازم نیز به وزارتخانه برای بهینه سازی وظایف فراهم نشد.

این مقام مسئول تأکیدکرد: تا زمانی که قوانین به درستی اجرا نشوند هم تولیدکننده دچار زیان خواهد شد و هم اینکه دست و پای مسئولان وزارت جهاد برای انجام کار بسته می شود.

ملک زاده با تأکید بر ضرورت ارائه آموزش و ترویج مناسب به کشاورزان گفت: امروز ضرورت آموزش در حوزه استفاده صحیح از منابع و نیز یکپارچه سازی و کشاورزی مدرن کاملاً احساس می شود. ضمن اینکه آمایش سرزمین و اجرای الگوی کشت یکی از مسائل مهمی است که باید در کشورمان اجرا شود تا بخشی از مشکلات را برطرف نماییم.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، یکی از مشکلات اساسی در بخش کشاورزی را پایین بودن ضریب مکانیزاسیون معرفی کرد و افزود: حمایت های لازم، آموزش و ترویج در این بخش الزامی است.

مرتبط با این خبر

  • وضعیت منابع آبی کشور فوق بحرانی است

  • لزوم استفاده از روشهای کشت هوشمند برای مدیریت منابع آبی

  • بارندگی از سال جدید وارد فاز جدیدی می شود/ خشکسالی در کار نیست

  • اما و اگرهای طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها

  • آب در ایران باید ملی اعلام شود

  • رویکرد بازاری به آموزش آسیب زننده است

  • مناظره اجتماعی به دنبال عامل اصلی هدر رفت منابع آبی

  • بحران امنیت غذایی در سیستان و بلوچستان/ دامداری در این منطقه به صفر رسیده است

  • کتب کمک آموزشی، دانش آموز را وارد رقابت کاذب می کند

  • لزوم ایجاد تشکل های مردمی برای رفع بحران کم آبی