مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

یك استاد دانشگاه: بزرگنمایی در آمار تجرد، سرشکستگی جوانان را به دنبال دارد

رحمت آبادی گفت: وقتی رسانه ها آمارهای تجرد را با بزرگنمایی ارائه می دهند و تجرد دختران را برجسته می کنند احساس سرشکستگی در جوانان ایجاد می شود و دائماً باید علت تجرد خود را برای خانواده توضیح دهند.

1397/10/19
|
14:30

برنامه "مناظره " پیرامون موضوع چالش تجرد در ایران و چرایی عدم توجه نهادهای فرهنگی و با حضور دکتر الهام رحمت آبادی پژوهشگر و استاد دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

رحمت آبادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: در دوره مدرن نمی توان یک خط سیری را به لحاظ سنی برای ازدواج مشخص کرد.

وی افزود: با تغییرات علمی جدید، زنان با سنین بالاتری قادر به فرزندآوری شده اند. بنابراین نمی توان معیار خاصی را برای سن مناسب ازدواج تعیین کرد. ضمن اینکه تغییر در سبک زندگی هم در میزان تجرد افراد جامعه موثر است.

این استاد دانشگاه مطرح کرد: مفهوم تجرد نیز همچون مفاهیم دیگر در جامعه شناسی دستخوش تغییر شده و ما امروز چیزی به عنوان تجرد قطعی با تعریف قدیمی نداریم. یعنی الان یک خانم 40 ساله حتی اگر مطلقه و صاحب فرزند هم باشد امید به ازدواج و فرزندآوری مجدد دارد. صنایع بهداشتی و زیبایی نیز باعث شده مفهوم سن تغییر کند لذا در بررسی کیفیت تجرد باید تمامی مفاهیم را در نظر گرفت.

رحمت آبادی با انتقاد از عدم یکپارچگی دستگاه ها در رابطه با تسهیل سازی امر ازدواج اظهار داشت: متأسفانه بین نهادهای مختلف و دانشگاهیان یک زبان مشترک وجود ندارد. ضمن اینکه، بخشی از علت آمار 13 میلیونی مجردها در ایران حاصل خانواده هایی است که به درستی شکل نمی گیرند و فاقد کیفیت هستند.

این پژوهشگر گفت: وقتی رسانه ها این آمارها را با بزرگنمایی در جامعه ارائه می دهند و تجرد دختران را خیلی برجسته می کنند احساس سرشکستگی در جوانان ایجاد می شود و آنها دائماً باید علت تجرد خود را برای خانواده توضیح دهند. درصورتیکه در آمار سال 1395، رقم قابل تأملی از مردان مجرد وجود داشت و به عبارتی می توان گفت مردان مجرد نسبت به خانم ها بیشترند.

وی عنوان کرد: قصد ما تنها ثبت آمار ازدواج نیست، بنابراین مسئولان باید تمهیدات را برای خانواده به گونه ای فراهم کنند که خانواده های پایدار در جامعه داشته باشیم.

رحمت آبادی در خاتمه تأکید کرد: سیاست گذاران باید درباره علوم روز مطالعه کنند زیرا مفاهیم به شدت دچار تغییر و تحولات شده اند. ضمن اینکه باید در مورد مداخله یا عدم مداخله همه دستگاه ها و نهادهای مختلف در امر ازدواج شفاف سازی و تعیین تکلیف شود.

دسترسی سریع
مناظره