صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

کارشناس تکنولوژی سازمان تحقیقات جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی قطعاً باید به سمت دانش بنیان شدن، استفاده از روش های کشت هوشمند، مدرن و ارائه الگوی کشت بهتر حرکت کند.

برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع مدیریت منابع آب کشور و عامل اصلی هدررفت منابع آبی کشور و با حضور دکتر حبیب الله مجیدی کارشناس تکنولوژی بخش کشاورزی سازمان تحقیقات جهاد کشاورزی روانه آنتن شد.

دکتر مجیدی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: منبع عمده آب کشور ما تنها از بارندگی نیست و منابع و ذخایر زیرزمینی در تامین منابع آبی کشور بسیار تعیین کننده هستند.

وی افزود: بخش عمده تولید غذا در کشور ما از محل منابع آب زیرزمینی تولید می شود که به شدت افت کرده و می توان این موضوع را در چاه های کشاورزی کشور رصد کرد. بنابراین بحران آبی در ایران بسیار جدی است.

کارشناس تکنولوژی سازمان تحقیقات جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر میزان بارندگی کشور در مجموع به زیر 200 میلیمتر رسیده و باید بحران آب و وضعیت آب های زیرزمینی را جدی گرفت.

دکتر مجیدی بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یکی از متولیان تولید غذا در کشور، سیاست های بالادستی را اجرا می کند و کشاورزی قطعاً باید به سمت دانش بنیان شدن، استفاده از روش های کشت هوشمند، مدرن و ارائه الگوی کشت بهتر حرکت کند.

وی یادآور شد: مقدار محصول ما به ازای واحد مصرف آب بسیار کم است و تولید غذا به این قیمت درست نیست. باید از راه های مختلف امنیت غذایی کشور تامین شود. لزومی ندارد که امنیت غذایی ما بر پایه کشت داخل استوار باشد، کشت های فراسرزمینی و روش های گلخانه ای می توانند امنیت غذایی را تا حدودی تأمین کنند و مصرف آب را بهبود ببخشد.

کارشناس تکنولوژی سازمان تحقیقات جهاد کشاورزی گفت: اگر میزان پروانه های صادرشده و کنترلها درست گرفته می شد وزارت جهاد کشاورزی هم ناچار بود با حفظ مرز آبی حرکت کند.

دکتر مجیدی با اشاره به راهکارهای برون رفت از این وضعیت اظهار کرد: اصلاح پروانه های بهره برداری، کنترل وضعیت موجود به سرعت، تکمیل چرخه بازچرخانی آب از جمله راهکارهای اصلی در این حوزه هستند. بیشترین فشار را ما به بخش شرب وارد می کنیم و این راهکار درستی نیست.

وی در پایان مطرح کرد: وزارت خانه نیرو و جهاد کشاورزی به تنهایی موفق نخواهند شد، اگر تصمیمات به بخش خصوصی سپرده شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • ضرورت یا الزام آینده پژوهی در آموزش و پرورش

  • راهکارهای وصول به امنیت غذایی و آبی در کشور

  • هدفمندی یارانه ها از اساس اشتباه بود

  • رکود 60 درصدی بنگاه های تولیدی به دلیل عدم پرداخت یارانه

  • تمرکززدایی از تهران با استانی شدن پرداخت یارانه ها

  • طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها بازی سیاسی است

  • چاره ای جز قطع یارانه دهک های بالا نداریم

  • وضعیت منابع آبی کشور فوق بحرانی است

  • بارندگی از سال جدید وارد فاز جدیدی می شود/ خشکسالی در کار نیست

  • اما و اگرهای طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها