صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

خسروی گفت: عمده ترین دلیل مخالفت کارشناسان با طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها، سیاسی بودن این موضوع به خاطر انتخابات سال آینده است.

برنامه "مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع اما و اگرهای طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها و با حضور دکتر بهزاد خسروی پژوهشگر و تحلیلگر مسائل اقتصادی به روی آنتن رفت.

خسروی در ابتدا با اشاره به اهداف اصلی از هدفمند کردن یارانه ها اظهار کرد: معیشت، حمایت های تولیدی و رساندن نرخ حامل های انرژی به قیمت جهانی از جمله اهداف مهم در هدفمند یارانه ها بود.

وی افزود: 50 درصد از سهم یارانه ها به صورت نقدی و غیرنقدی به افراد پرداخت می شود، 20 درصد آن سهم صندوق توسعه ملی و 30 درصد هم به حوزه تولید اختصاص دارد. اما متأسفانه این 50 درصد نه تنها به درستی اجرایی نشده بلکه در حال ورود به باتلاق جدیدتری به نام استانی شدن است.

تحلیلگر مسائل اقتصادی همچنین گفت: طبق قانون، هر سال باید سه دهک بالای جامعه را از تعداد افراد یارانه بگیر کم کنیم و مبلغ مربوط به آنها را به سهمیه صندوق توسعه ملی و تولید اختصاص دهیم که متاسفانه حذف دهک ها به خوبی انجام نشد.

خسروی با اشاره به چرایی این موضوع بیان داشت: بخشی از دلایل عدم حذف یارانه دهک های بالا، سیاسی و بخشی هم به خاطر عدم موافقت مجلس در دوره های مختلف بود. بنابراین این موضوع همچنان باقی مانده و نه تنها تعداد یارانه بگیران کاهش نیافته بلکه در طول این مدت افزایش هم داشته و بدین ترتیب هر سال به مبلغ بودجه ای که دولت باید برای یارانه ها در نظر بگیرد اضافه می شود.

وی با بیان اینکه اکثر کارشناسان اقتصادی با طرح استانی شدن یارانه ها مخالفند گفت: عمده ترین دلیل مخالفت کارشناسان، سیاسی بودن این موضوع به خاطر انتخابات سال آینده است. ضمن اینکه ما تجربه خوبی از انتقال پروژه های ملی به سطح استانی نداریم، نمونه آن هم ورشکستگی بانک صادرات در دهه 60 بود.

این تحلیلگر اقتصادی اضافه کرد: بحث روانی این موضوع نیز خیلی مهم است، استانی شدن یارانه ها برای مردم دل نگرانی ایجاد می کند. هم اکنون درصد زیادی از افراد یارانه بگیر در استان های ایلام، کرمانشاه و لرستان برای اشتغال و شرایط بهتر به سمت شهرها و استان های مرفه تر کوچ کردند و حذف دهک ها در برخی استان ها باعث نگرانی این افراد و رفت و آمد آنها برای پیگیری این موضوع خواهد شد.

وی همچنین گفت: 20 درصد یارانه بگیران در طول این مدت زمان از نظر مکانی جابجا شده اند این درحالیست که دولت اطلاعات کامل را از این موضوع دارد. به نطر می رسد دولت قصد دارد مسئولیت خود را به 31 استان کشور منتقل کند و این کار در نهایت باتلاقی بیش برای دولت نخواهد بود.

خسروی با اشاره به چگونگی تأمین منابع یارانه ها در زمان واگذاری به استان ها اظهارکرد: متأسفانه هنوز سازوکار این موضوع در نظر گرفته نشده و معلوم نیست چرا مجلس طرح های غیرعملیاتی را می پذیرد.

مرتبط با این خبر

  • چاره ای جز قطع یارانه دهک های بالا نداریم

  • رکود 60 درصدی بنگاه های تولیدی به دلیل عدم پرداخت یارانه

  • هدفمندی یارانه ها از اساس اشتباه بود