صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

گرمابی گفت: افزایش بیش از حد مناطق آزاد می تواند قاچاق را افزایش دهد چراکه تبدیل به حفره ای برای ورود کالای قاچاق خواهد شد.

برنامه " مناظره اقتصادی " با موضوع کلاف سردرگم قاچاق و مبارزه با این پدیده در کشور، قاچاق پوشاک و لوازم خانگی و در ارتباط تلفنی با مهندس حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

گرمابی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: به نظر می رسد میزان قاچاق به کشور کمتر شده و این نشان می دهد تا حدودی موفق عمل کرده ایم البته باید تلاش بیشتری انجام شود چراکه به ازای ورود هر کالای قاچاق یک شغل را از دست خواهیم داد.

وی در رابطه با ممنوعیت واردات کالای خارجی به ایران افزود: اگر به هر دلیلی تقاضا زیاد و عرضه کم باشد زمینه برای قاچاق بیشتر فراهم خواهد شد. ما در شرایط فعلی در جنگ اقتصادی به سر می بریم و قطعا شرایط متفاوت است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ممانعت از ورود اغلب کالاها به کشور به طور جدی انجام شده اما اگر در شرایط عادی، ورود کالا را به داخل کشور ممنوع کنیم و تقاضا هم وجود داشته باشد باعث قاچاق خواهد شد بنابراین باید با اعمال تعرفه های مناسب از صنعت داخل حمایت کنیم.

این نماینده مجلس گفت: اگر واردات به طور کلی ممنوع شود و در عین حال نیاز هم وجود داشته باشد عاملی برای افزایش قاچاق خواهد شد. ما در شرایط فعلی این ممنوعیت را ادامه خواهیم داد تا شرایط عادی شود.

گرمابی با اشاره به دلیل موافقت برخی مقامات و نمایندگان مجلس در مناطق آزاد بیان داشت: به دلایل مختلفی از جمله بیکاری موجود در مناطق مرزی کشور، عده ای از هموطنان ما به خاطر گذراندن معیشت مشغول قاچاق هستند و مقامات محلی از جمله برخی نمایندگان مجلس به دلیل همین مسئله یعنی اشتغال زایی و مبارزه با بیکاری با واردات موافقت دارند و معافیت و استثناء های خاصی برای این مناطق درخواست می کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان برنامه مناظره اقتصادی رادیو گفت و گو عنوان کرد: افزایش بیش از حد مناطق آزاد می تواند قاچاق را افزایش دهد چراکه تبدیل به حفره ای برای ورود کالای قاچاق خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • قوانین فرهنگی مجلس معضلات اقتصادی را رقم زده است

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • تشکیل پرونده قضایی برای دستگاه های خاطی در امر قاچاق

  • آموزش و مشاوره؛ دو حلقه مفقوده در صنعت پوشاک

  • تداوم بازرسی های مستمر در حوزه کالاهای سلامت محور و دارویی در سال 96

  • برای فرار از خدمات پس از فروش کالا بصورت قاچاق وارد می شود

  • کاهش آمار ورودی و کشفیات قاچاق در سال جاری

  • اهداف ستاد مبارزه با قاچاق کالا محقق شده است

  • با تصویب قانون مبارزه با قاچاق، تکالیف دستگاه ها مشخص شد

  • برخی مقاومت ها در قاچاق کالا، از دل ساختارهای دولتی متولی است