صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی حقوق ورزش ایران گفت: وقتی شهرداری تهران با بودجه مردم ورزشگاه می سازد و به بخش خصوصی واگذار می کند یعنی مردم دوباره باید پول و عوارض بپردازند و این با قانون اساسی منافات دارد.

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی انتقادها به تجاری سازی و برون سپاری فضاهای ورزشی و با حضور احسان جاودانی مدیر ارزیابی فنی و اقتصادی طرح های سرمایه گذاری شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و نادر شکری رئیس هیئت مدیره انجمن علمی حقوق ورزش ایران به روی آنتن رفت.

جاودانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه ایده های بخش خصوصی بهتر و قوی تر از ایده های بخش دولتی است گفت: بخش دولتی معمولاً بر اساس توان مالی خود و تعاریف و فشارهای اجتماعی تصمیمات سیاسی می گیرد و امکان سنجی لازم برای اجرای پروژه انجام نمی شود اما بخش خصوصی در بدو ورود به یک پروژه مشتری محور برنامه ریزی می کند و به نیازهای جامعه توجه دارد.

مدیر ارزیابی فنی و اقتصادی طرح های سرمایه گذاری شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی افزود: بهره برداری از اکثر پروژه های دولتی حداکثر 10 تا 20 سال به طول می انجامد اما بخش خصوصی در کوتاه ترین زمان و با بهترین کیفیت پروژه را اجرا می کند.

این مقام مسئول تأکید کرد: حضور بخش خصوصی به کیفیت سطح خدمات در مقوله ورزش کمک زیادی خواهد کرد.

در ادامه این مناظره ، شکری به اهمیت تجاری سازی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تجاری سازی یا برندینگ در ورزش بسیار مطرح است و طرفداران زیادی دارد.

وی افزود: تجاری سازی در حوزه ورزش به معنای استفاده حدأکثری از اماکن ورزشی است. به عبارت دیگر یعنی بخشی از اماکن ورزشی را به امور تجاری اختصاص دهیم تا بتوانیم از محل درآمدهای تجاری در امر ورزش کشور استفاده نماییم.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی حقوق ورزش ایران خاطرنشان کرد: بیش از 90 درصد بودجه مصوبه وزارت ورزش در بحث واگذاری و اجاره تحقق پیدا کرده است. وزارت ورزش در حوزه اجاره اماکن ورزشی تجربه های خوبی کسب کرده اما سوال اینجاست که آیا اجاره دادن استراتژی درستی است و آیا شهروندان با این روش از اماکن ورزشی بهره می برند یا خیر.

شکری یادآور شد: ما قوانین زیادی در حوزه ورزشی داریم اما آیا وزارت ورزش برنامه عملیاتی برای بهره برداری از ظرفیت های قانونی دارد؟

وی بیان داشت: قانون اساسی ورزش همگانی را به صورت رایگان تکلیف کرده است. وقتی شهرداری تهران با بودجه مردم ورزشگاه می سازد و به بخش خصوصی واگذار می کند یعنی مردم دوباره باید پول و عوارض بپردازند و این با قانون اساسی منافات دارد.

مرتبط با این خبر