مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

استاد دانشگاه تهران: کنکور قابل حذف شدن نیست

استاد دانشگاه تهران عنوان کرد : رقابت در ورود برخی رشته ها و دانشگاه ها بسیار زیاد است و از آنجایی که توانایی دانشجویان نیز متفاوت است ، کنکور به صورت کامل حذف شدنی نیست.

1398/01/26
|
13:20

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع هزارتوی حذف کنکور سراسری با حضور دکتر رضا عامری ، استاد دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه تهران ، دکتر منصور سلطانیه ، استاد دانشکده مواد و متالوژی دانشگاه علم و صنعت ایران و دکتر محسن کلانتر ، استاد دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران روانه آنتن شد.

در ابتدا مناظره رادیو گفت و گو ، دکتر عامری به تاریخچه کنکور در کشور اشاره کرد و گفت : با افزایش تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و با توجه محدود بودن ظرفیت پذیرش دانشگاه ها ، برای ایجاد عدالت در پذیرش دانشجویان چاره ای جز برگزاری یک آزمون نبوده است.شاید در بررسی ها ، کنکور بهترین روش ممکن برای انتخاب دانشجو نبوده باشد اما روش عادلانه ای محسوب می شود.

وی افزود : آمار اعلام شده نشان می دهد با توجه به کاهش تعداد داوطلبین ورود به دانشگاه ها در سال های اخیر ، در حدود 40 درصد از ظرفیت موسسات آموزش عالی خالی است.بنابراین این سوال پیش می آید که آیا هنوز هم نیازی به برگزاری کنکور وجود دارد؟از سوی دیگر اگر قرار بر حذف کنکور باشد ، پذیرش در رشته های خاص و دانشگاه های مطرح که ظرفیت کمی دارند باید به چه صورت باشد و سوال اصلی این است که اگر کنکور حذف شود چه مکانیزمی جایگزین آن می شود.

استاد دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه رقابت در ورود برخی رشته ها و دانشگاه ها حذف نشدنی است ، گفت : در بیشتر کشورهای دنیا برای ورود به برخی رشته ها آزمون سراسری برگزار می شود چرا که توانایی دانشجویان نیز متفاوت است.بنابراین تاثیر معدل بر نتیجه آزمون ورودی یک روش ترکیبی معمول در دنیاست که پیاده سازی آن در کشور به ساز و کار های خاص و اصولی در آموزش و پرورش نیاز دارد که هنوز به صورت قابل قبول و استاندارد ایجاد نشده است.

در ادامه مناظره رادیو گفت و گو ، دکتر کلانتر ، کنکور سراسری را آزمون سخت و ظالمانه خواند و گفت : شاید در برهه ای از زمان به این نوع آزمون نیاز داشتیم اما در حال حاضر موضوع کنکور با توجه به جوسازی ها در خصوص نوع کتاب و کلاس های آمادگی آزمون منجر به ایجاد استرس و تک بعدی شدن دانش آموزان شده و نتیجه آن پرورش افراد دارای توانایی تست زدن و بدون مهارت زندگی است.

وی خاطر نشان کرد : تعداد دانشجویان کشور هر سال کمتر می شود و فشار موجود نیز کاهش می یابد.نخستین راه این است که پذیرش دانشجو در مقطع ارشد و دکترا را به دانشگاه ها بسپاریم ، مسیری که در گذشته انجام می شد .به نظر می رسد با روشی که در پیش گرفته ایم قادر به حذف کنکور نیستیم.

دکتر سلطانیه نیز در بخش دیگری از این مناظره ، با بیان اینکه سیستم فعلی کنکور به طور قطع دارای مشکلات زیادی است ، گفت : باید بپذیریم کنکور یک امتحان استاندارد است چرا که مشکل اصلی پذیرش دانشجو در خصوص چند رشته محل خاص است و در حال حاضر جایگزینی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در کشور ظرفیت پذیرش دانشجو صرفا بر اساس معدل وجود ندارد ، خاطرنشان کرد : با اجرای این روش بحث خرید نمره و اعمال سلیقه مطرح می شود و از سوی دیگر تاثیر 85 درصدی سوابق دانش آموزان به دلیل رنج بالای معدل ، باز هم در مورد رشته های به اصلاح برتر راه گشا نخواهد بود.

دسترسی سریع
مناظره