صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

یک استاد دانشگاه معتقد است : در شرایط فعلی به دلیل عدم وجود ساز و کار مناسب در برگزاری آزمون های آموزش و پرورش ، کنکور از ضریب امنیت بالاتری نسبت به اعمال معدل برای پذیرش دانشجو برخوردار است.

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع هزارتوی حذف کنکور سراسری با حضور ، دکتر مرتضی ایزدی ، رئیس مرکز تحقیقات اوزون تراپی دانشگاه بقیه الله و دکتر افشین شریعت ، استاد دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت ایران ، روانه آنتن شد.

دکتر ایزدی در ابتدای این مناظره رادیو گفت و گو عنوان کرد : ما نه تنها کنکور را حذف نکرده ایم بلکه با فراگیر شدن انواع کلاس ها و کتاب های آمادگی آزمون سبب سلب آرامش از دانش آموزان شده ایم.در نتیجه در مرحله نخست باید این جوسازی که در آموزش و پرورش هم ریشه دوانده حل شود.

وی تاکید کرد : ما باید کنار موضوع حذف کنکور ، علت گرایش افراد به کنکور و حضور در دانشگاه را نیز بررسی کنیم و به این پرسش پاسخ دهیم که چرا این تفکر در ذهن فرزندانمان حاکم شده است که اگر پزشک یا مهندس نباشند جایگاهی در کشور نخواهند داشت.

رئیس مرکز تحقیقات اوزون تراپی دانشگاه بقیه الله ، مشخص نبودن آینده را دلیل گرایش دانش آموزان به برخی رشته ها مانند پزشکی دانست و گفت : عدم وجود بازار کار در بیشتر رشته های دانشگاهی منجر به سوق دادن اکثریت دانش آموزان به تعداد محدودی رشته دانشگاهی شده است.

ایزدی خاطرنشان کرد: تا زمانی که موفق به ایجاد یک جایگزین برای کنکور نشویم امکان حذف آن وجود ندارد.همچنین ما باید به دنبال راهی باشیم تا استرس ناشی از این آزمون برای شخص و جامعه کاهش یابد که یکی از راه کارهای آن فرهنگ سازی برای جذب دانشویان به سمت رشته های فراموش شده مانند کشاورزی و فنی حرفه ای است.

در ادامه مناظره رادیو گفت و گو، دکتر شریعت ، به آمارهای موجود در خصوص پذیرش در گرایش های مورد توجه دانش آموزان اشاره کرد و گفت : در سال گذشته در رشته تجربی از هر 83 نفر تنها یک نفر موفق به پذیرش در رشته های مطرح شده است ، همچنین در رشته ریاضی نیز از هر 30 نفر یک نفر شانس حضور در صندلی رشته محل مطرح را دارد و این موضوع نشان از وجود یک رقابت جدی دارد.

وی سیستم فعلی پذیرش دانشجو را یک گام به جلو دانست و عنوان کرد : گرچه گزینش دانشجو بر اساس معدل از تک بعدی شدن افراد تا حدودی جلوگیری می کند اما این روش نیز بدون ایراد نیست.یکی از مشکلات آن عدم امنیت آزمون های آموزش و پرورش و ترس اعمال سلیقه در تصحیح اوراق است که در دانش آموزان این حس را ایجاد می کند که مورد ظلم واقع می شوند.در واقع سیستم کنکور با تمام نواقصش دارای ضریب اطمینان بیشتری در بین افراد است و به نظر می رسد پذیرش بر اساس معدل به دلیل نبود ساز و کار مطلوب تنش زاست.

مرتبط با این خبر

  • تولید برق از زباله مشکلات زیست محیطی ایجاد می کند

  • وزارت بازرگانی هرچه سریعتر باید تفکیک شود

  • تولید آب استاندارد کشاورزی از شیرابه های کهریزک

  • هدف دولت از لایحه تولید برق از زباله، جذب سرمایه گذار است

  • موانع و راهکارهای اجرایی شدن طرح جامع پسماند در تهران

  • کار ستادی آموزش و پرورش برای تحقق تربیت یکپارچه

  • مدارس فرصت برقراری ارتباط با محیط اطراف را ندارند

  • هنوز پای سند تحول به مدرسه نرسیده است!

  • تعارض فکری در افراد حاصل تربیت متناقض در نهادهای مختلف است

  • عملکرد جزیره ای دولت، بلای جان کشور است