مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدیركل طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی : حجامت در بسیاری از کشورهای دنیا یک روش درمانی محسوب می شود

مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت عنوان کرد : حجامت یک روش درمانی پذیرفته شده در ایران است که در بسیاری از کشورهای دنیا مورد تحقیق و کاربرد است.

1398/01/27
|
13:30

برنامه " مناظره " با موضوع حجامت آری یا خیر؟ با حضور دکتر محمود خدادوست ، مشاور وزیر و مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ودکتر حسن اکبری ، متخصص آسیب شناسی بالینی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص طب سنتی روانه آنتن شد.

در ابتدای مناظره رادیو گفت و گو ، دکتر خدادوست با تاکید بر اینکه حجامت به عنوان یک روش درمانی در طب ایرانی پذیرفته شده است ، گفت : در سراسر دنیا نیز تحقیقات بسیاری در خصوص حجامت انجام شده و مقالات زیادی به چاپ رسیده است اما اگر این روش درمانی به دست افراد غیرمتخصص انجام شود آسیب های جدی برای جامعه پزشکی به همراه خواهد داشت.

وی با تاکید بر غنای طب سنتی ایران ، اظهار کرد : در حال حاضر در 17 دانشگاه علوم پزشکی کشور این رشته ندریس می شود و وزارت بهداشت برای پزشکان دوره های کوتاه مدت در این خصوص در نظر گرفته تا آنها بتوانند در کنار علم خود از ظرفیت طب سنتی نیز بهره ببرند.

مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد : سنتی و طبیعی بودن یک درمان نباید بی خطر بودن آن را در اذهان عمومی القا کند و این موضوع به صورت مکرر توسط سازمان بهداشت جهانی نیز عنوان شده است.

در ادامه مناظره رادیو گفت و گو ، دکتر اکبری با انتقاد از عدم تبین حجامت در جامعه پزشکی ایران و دانشگاه ها عنوان کرد : بسیاری از افرادی که به عنوان منتقدین حجامت هستند حجامت را نمی شناسند.این افراد یک دیگاه شخصی دارند و از آنجایی که هیچ مطالعه ای در این خصوص ندارند بسیاری از قضاوت های آنان هم بر اساس برداشت شخصی ، تبلیغات و سیاه نمایی است.

وی اذعان کرد : این موضوع را باید مد نظر قرار داد که اولویت تمام جامعه پزشکی باید سازمان انتقال خون باشد چراکه این سازمان مسئولیت تامین خون در موارد اضطراری را دارد ، به معنای دیگر اهدای خون باید اولویت افراد باشد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در حال حاضر حجامت با روش های کاملا بهداشتی و استریل صورت می گیرد و با گذشته تفاوت های زیادی وجود دارد ، افزود : از لحاظ علمی در حجامت نخست التهاب مصنوعی توسط پزشک ایجاد می شود و با استفاده از جراحت تیغ ها ، التهاب شدیدتر می شود تا موادی خارج شود.

دسترسی سریع
مناظره