مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت ایران : صنایع در زمان تحریم ازدانشگاه توقع معجزه دارند

رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت ایران گفت : متاسفانه صنایع کشور خواهان ارتباط با دانشگاه نیستند و تنها در زمان تحریم که قادر به خرید کالای خارجی نیستند به سراغ دانشگاه و اساتید می آیند و توقع معجزه دارند.

1398/03/20
|
15:45

برنامه " مناظره " با موضوع بررسی زیرساخت ها و راهکارهای مناسب برای ایجاد دانشگاه های نسل سوم با حضور مصطفی بهزادفر ، استاد دانشگاه علم و صنعت و رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت و محمدعلی برخورداری ، استاد و رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

مصطفی بهزادفر در آغاز به روند تکامل دانشگاه ها پرداخت و اظهار کرد : دانشگاه نسل اول دانشگاه آموزشی بود و حوزه آگاهی های دانشگاه در بالاترین سطح آموزشی پیگیری می شد. دانشگاه نسل دوم پژوهش را در کنار آموزش قرار داد ، بنابراین سیلابس دروس و آموزش به نحوی پیش می رفت که بتوان پژوهش را انجام داد.

وی در برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، با بیان اینکه در دانشگاه نسل سوم سیلابس دروس یا استخدام اساتید موضوع اصلی نیست ، تاکید کرد : دانشگاه نسل سوم دانشگاه فناورانه است که در آن دانشگاه ها در مسیر خود در کنار آموزش و پژوهش ، فناوری را مطرح کردند.

استاد دانشگاه علم و صنعت خاطر نشان کرد : در حال حاضر در عصر ظهور دانشگاه نسل چهارم هستیم که همان دانشگاه تولید می باشد و عنوان کارآفرین را به خود گرفته است . در دانشگاه های پیشرو سیلابس دروس به صورت کلی برای آموزش و زمینه های پژوهش به صورت دقیق تر و زمینه پژوهش به عرصه های فناوری میل می کنند و عرصه های فناوری به جریان آفرینندگی و تولید وارد می شوند که استارت آپ ها مطرح می شوند.

بهزادفر با تاکید بر اینکه ناچاریم به عصر تکنولوژی وارد شویم ، عنوان کرد : در شرایط کنونی دانشگاه با آن مفهومی که ما می شناسیم نمی تواند وجود خارجی داشته باشد و نمی توانیم به دانشگاه کارآفرین توجه نداشته باشیم چرا که اگر از فناوری بهره نبریم به پادوی اروپایی ها تبدیل می شویم.

وی خاطر نشان کرد : عملکرد صنعت و دانشگاه به صورت ناخودآگاه با هم درمی آمیزد و دانشگاه نمی تواند متتظر صنعت باشد .اگر در این مسیر به جلو و حرکت نکنیم بازنده خواهیم بود.

در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، محمدعلی برخورداری ، عنوان کرد : برنامه های متعددی از اوایل انقلاب برای ارتباط میان صنعت و دانشگاه مطرح شد که پاسخگو نبود تا اینکه در سال های اخیر بحث شرکت های دانش بنیان مطرح شد که به نظر می رسد تا کنون روند قابل قبولی داشته است.

وی ادامه داد : در این طرح دانشگاهیان ، وابستگان به دانشگاه و فارغ التحصیلان که در یک رشته تخصصی به تحقیق و پژوهش مشغول بوده اند اقدام به تاسیس شرکت می نمایند و به تولید مشغول می شوند در واقع خود دانشگاهیان تبدیل فناوری به تولید را انجام دهند که حمایت خوبی از سوی دولت نیز صورت می گیرد.

رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت دانشگاه کارافرین را درارتباط صنعت و دانشگاه توصیف کرد و گفت : صنعت باید خواهان دانش دانشگاه باشد و تا زمانی که صاحب فناوری نباشد احساس نیازی به دانشگاه و اساتید ندارد . متاسفانه همین که تحریم اعمال می شود و صنایع امکان خرید اجناس و قطعات خارجی را ندارند به فکر می افتند که از اساتید دانشگاه بهره ببرند.

برخورداری در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، بیان کرد : در این شرایط صاحب صنعت از استاد میخواهد یک شبه فرمول را به فناوری تبدیل کند . اینجاست که نقش حکومت و دولت مشخص می شود و باید سرمایه گذاری در دانشگاه صورت گیرد تا تحقیقات به فناوری تبدیل شود.

وی لازمه ارتباط درست میان صنعت و دانشگاه را در مشخص بودن وظیفه افراد دانست و اظهار کرد : سیاستمداران و تصمیم گیران در امر توسعه کشورهای موفق ، یک برنامه با مطالعه همه جانبه گذشته و بهره گیری از تجربه و دانش افراد متخصص و با توجه به امکانات موجود تنظیم کرده اند که همه مسئولین به آن پایبند هستند در این برنامه همه جانبه آموزش ، صنعت ، کشاورزی ، تجارت دیده شده است.

دسترسی سریع
مناظره