صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدیر سابق آموزش نظام پزشکی کشور عنوان کرد : مسئولان به جای آن که مسائل مربوط به آموزش پزشکان را حل کنند به بهانه محرومیت زدایی اقدام به تصویب چنین قوانینی می کنند.

برنامه " مناظره " با موضوع ممنوعیت ادامه تحصیل پیوسته پزشکان عمومی ، با حضور رضا لاری پور ، مدیر سابق آموزش نظام پزشکی کشور روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

در ابتدای برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو رضا لاری پور با بیان اینکه باید دلایل تمایل پزشکان عمومی به ادامه تحصیل پیوسته را مورد واکاوی قرار داد ، اظهار کرد : اگر پزشک عمومی هم از لحاظ منزلت اجتماعی و هم درآمدی در سطح بالایی بودند شاید نیازی به تصویب قانون ممانعت از امتحان دستیاری وجود نداشت.

وی از نقص منابع آماری در وزارت بهداشت انتقاد کرد و گفت : یکی از وظایف دولت ، حاکمیت و وزارت بهداشت که در طی سالیان طولانی مغفول مانده این است که تعداد افراد مورد نیاز برای رشته های مختلف متناسب با نیاز و توزیع جغرافیایی کشور را احصا کند. به عنوان مثال مشخص باشد برای 10 سال آینده در کدام منطقه از کشور ، به چند پزشک متخصص اطفال نیاز داریم.

مدیر سابق آموزش نظام پزشکی کشور در ادامه افزود : متاسفانه ما نمی دانیم در آینده چه تعداد پزشک متخصص نیاز داریم تا بر این اساس تعیین کنیم چه تعداد پزشک عمومی اجازه تحصیل در تخصص های مورد نیاز را داشته باشند.

لاری پور یه تنها پژوهش صورت گرفته در حوزه آمار پزشکی اشاره کرد و گفت : بر اساس این تحقیق 94 درصد پزشکان عمومی تب تخصص گرایی دارند یعنی عملا پزشک عمومی در حال خارج شدن از حیث انتفاع است .

وی ادامه داد : پزشکانی که در آزمون تخصص و دستیاری قبول می شوند مسیر خود را ادامه می دهند اما پزشکانی که در این آزمون موفق نمی شوند یا به سمت فعالیت هایی مانند پوست و زیبایی ، مراکز ترک اعتیاد روانه می شوند که از پزشک عمومی فاصله می گیرند و یا راه مهاجرت در پیش می گیرند که این یعنی خروج سرمایه های بزرگ از کشور.بر همین اساس باید در نظر داشته باشیم که جلوگیری از تحصیل پیوسته پزشکان عمومی کار شایسته ای است یا خیر.

مدیر سابق آموزش نظام پزشکی کشور خطر نشان کرد : پزشک عمومی باید به صورت کلی بیمار را معاینه و در صورت نیاز به پزشک متخصص معرفی نماید.این کار سبب صرفه جویی برای مردم و بیمه ها و در نهایت نظام پزشکی و دولت خواهد بود اما از آنجایی که افراد تصمیم گیر خود پزشک متخصص بوده اند به سیستم ارجاع توسط پزشک بی توجهی کرده اند.

لاری پور در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو افزود : از آنجایی که پزشک عمومی جایگاهی در نظام سلامت ندارد ترجیح می دهد تخصص بگیرد ، در حالی که پزشکان متخصص فعالیت های پزشک عمومی را انجام می دهد چرا که مردم برای ساده ترین درد ها به متخصص مراجعه می کنند.

وی با بیان اینکه پزشک عمومی در دانشگاه به درستی آموزش نمی بیند ، عنوان کرد : ورودی دانشگاه ها صرفا بر اساس کنکور است که درست نیست و فرآیند آموزش دانشگاه های ما نیز وضعیت خوبی ندارد ، بنابراین خروجی این سیستم که همان پزشکان عمومی هستند نیز مناسب نیست.

این پزشک با انتقاد از عملکرد و سیاست گذاری مسئولان ، تاکید کرد : مسئولان به جای آن که مسائل مربوط به آموزش پزشکان را حل کنند به بهانه محرومیت زدایی اقدام به تصویب چنین قوانینی می کنند.

مرتبط با این خبر

  • الگوی "مسکن ویژه" برای خانه دار شدن مردم

  • گره کور همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران

  • نظام بودجه ریزی آموزش و پرورش باید تغییر کند

  • میزان تحقق اهداف سند تحول سنجیده نمی شود

  • تحلیل معیارهای سند تحول برای سنجش کارآمدی و ناکارآمدی آموزش و پرورش

  • دولت از ورود به بازار مسکن چه هدفی را دنبال می کند!...

  • آنها که با لابی مانع دریافت مالیات شدند حالا کجا هستند؟

  • آیا طرح ملی مسکن می تواند از التهابات بازار بکاهد؟

  • دانشگاه نسل سوم راهکار کوچک شدن دولت است

  • مدیران و مسئولان بی تخصص، صنعتی باقی نگذاشته اند