مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس مركز روابط عمومی وزارت بهداشت مطرح كرد: حفظ امتیازنخبگان درطرح ممنوعیت تحصیل پیوسته پزشکان

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: امتیاز نخبگان و دانشجویان برتر برای ورود مستقیم به دوره تخصص حفظ خواهد شد اما این درصد محدود است.

1398/03/22
|
11:25

برنامه " مناظره " با موضوع ممنوعیت ادامه تحصیل پیوسته پزشکان عمومی در ارتباط تلفنی با کیانوش جهانپور ، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، کیانوش جهانپور با بیان اینکه پیوسته نبودن ادامه تحصیل پزشکان عمومی موضوعی جدید نیست ، اظهار کرد : در گذشته برای استفاده از خدمات پزشکان عمومی در دوره طرح نیروی انسانی به خصوص مناطق محروم این موضوع مطرح بود اما نگاه وزیر بهداشت فعلی با رویکرد جدید و بدون توجه به مسئله طرح نیروی انسانی به موضوع بوده است.

وی افزود : این موضوع ارتباطی با طرح نیروی انسانی یا افزایش مدت طرح نیروی انسانی ندارد و ایجاد تعهد خدمت جدید نمی‌کند بلکه این موضوع صرفاً پیش نیاز برای آشنایی با نظام ارائه خدمت به دوره تخصصی به شمار می‌رود.

جهان پور خاطر نشان کرد: برای تربیت پزشک عمومی از سوی دولت و وزارت بهداشت سرمایه گذاری صورت می گیرد و از سوی دیگر در کشورهای پیشرفته مدارکی برای ورود یک پزشک به دوره های تخصصی نیاز است که یکی از آنها سابقه خدمت در دوره عمومی است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به این انتقاد که طرح ممنوعیت تحصیل پیوسته پزشکان عمومی باعث حذف افراد با استعداد می شود ، توضیح داد : دانشجویان استعداد درخشان از این قانون مستثنا شدند و با دستور وزیر مشکل ممانعت از ادامه تحصیل مستقیم نخبگان این عرصه برطرف شد.

جهانپور در پاسخ به این سوال که چرا مدت این محرومیت سه سال تعیین شده است ، اظهار کرد : مدت زمان سه سال فعلا از سوی مدیران و پزشکان در شورای آموزش پزشکی مطرح شده و کار کارشناسی و دقیق بر روی آن صورت نگرفته است .

وی در بخش دیگر برنامه مناظره رادیو گفت و گوعنوان کرد : آنچه که در دوره دانشجویی و پیش از فراغت از تحصیل مطرح می شود آموزش یا teaching است اما practice دوره ای است که باید شخص هویت یک پزشک را دارا و به صورت یک پزشک مستقل شناخته شده باشد که رویکرد این دوره آشنایی با نظام جامع خدمت و معرفی جامعه هدف است.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت طولانی شدن دوره تحصیل را یکی از معضلات موجود نظام پزشکی دانست و عنوان کرد : اگر دوره پزشک عمومی و خانواده را دور شدن از مهارت های فرد در نظر بگیریم یک نگاه تخصص محور و درمان محور به پزشکی داشته ایم.

جهانپور در خصوص حذف پزشک اجتماعی عنوان کرد : این رشته به دلیل افزایش تعداد فارغ التحصیلان و مشکلاتی که در کاریابی وجود داشت تا حدودی محدود شده است و حذف صورت نگرفته است.

دسترسی سریع
مناظره