مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

نماینده ادوار مجلس : برای خدمت پزشکان در مناطق محروم ضریب مثبت در نظر بگیرید

نماینده ادوار مجلس عنوان کرد : اگر برای سنوات خدمت پزشکان عمومی در مناطق محروم ضریب مثبت در نظر گرفته شود تمایل این افراد برای حضور در این مناطق افزایش خواهد یافت.

1398/03/23
|
13:00

برنامه " مناظره " با موضوع ممنوعیت ادامه تحصیل پیوسته پزشکان عمومی ، با حضور احمد آریایی نژاد ، پزشک و نماینده ادوار مجلس و ارتباط تلفنی با اسدالله عباسی ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

احمد آریایی نژاد گفت و گوی خود با برنامه مناظره را با طرح چند پرسش آغاز کرد و گفت : چرا وفقه به مدت سه سال تعیین شده است ؟ آیا این قانون برای سایر مقاطع مانند تخصص به فوق تخصص هم برقرار است ؟ چرا براین کار از قوانین ایجابی و تشویقی به جای سلبی استفاده نمی شود؟ آیا اگر افراد مستعد در مقطع تخصص امکان ادامه تحصیل داشته باشند فرصت بیشتری برای خدمت به مردم جامعه نخواهند داشت؟

وی تاکید کرد : به نظر می رسد پارادوکس هایی میان تصمیمات و عمل سیاستگذاران وجود دارد که ناشی از عدم وجود آمارهای صحیح است . اگر این تضادها حل نشود مشکلات بیشتر خواهد شد و این طرح به صورت غیرکارشناسی اجرا خواهد شد.

نماینده ادوار مجلس به امتیاز استعدادهای درخشان درباره این قانون اشاره کرد و گفت : استعدادهای درخشان که بدون ممنوعیت پیوسته به ادامه تحصیل در مقطع تخصص می پردازند تمایلی به حضور در مناطق محروم ندارند . به نظر می رسد این نوعی تبعیض است چون استعدادهای خوب از مناطق محروم گرفته می شود.

آریایی نژاد از شیوه تصمیم گیری در نظام پزشکی انتقاد کرد و گفت : تصمیمات و سیاست ها در این حوزه عموما با نگاه بالا به پایین و بدون مشورت با صنوف پزشکی صورت می گیرد ، در حالی که افراد درگیر در این بخش همه تحصیل کرده و صاحب فکر و اندیشه هستند.

وی ادامه داد : بی توجهی به پزشکان عمومی سببب می شود تصویب قوانین و مقررات پس از مدتی به بن بست برسد . مسئولین باید توجه داشته باشند دوره قوانین سلبی به سر آمده است و راهکار تصویب قوانین ایجابی و ایجاد مزایا برای پزشکان است تا خود به سمت خدمت در مناطق محروم گرایش پیدا کنند.

این پزشک پیشنهاد داد برای افزایش تمایل پزشکان عمومی به خدمت در مناطق محروم برای سنوات خدمت در این نقاط کشور ضریب مثبت در نظر گرفته شود . یعنی اگر بخشی از امتیازاتی که برای پزشکان متخصص وجود دارد به این سمت میل پیدا کند به هدف مورد نظر خواهیم رسید.

در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، اسد الله عباسی اظهار کرد : اینکه افرادی که آموزش می بینند و به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل می شوند چند سالی درسطح تحصیلی خود متوقف شوند و به مناطق مختلف خدمت ارائه دهند ، یک موضوع منطقی است.

وی به محرومیت بالای برخی مناطق کشور از لحاظ داشتن پزشک عمومی اشاره کرد و گفت : متاسفانه با وجود تربیت هزاران پزشک ، بسیاری از مناطق کشور امروز از داشتن پزشک عمومی محروم هستند و برای ویزیت توسط پزشکان متخصص ناچارند به مراکز استان مراجعه کنند .

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بر لزوم توزیع یکنواخت امکانات بهداشت و درمان در کشور تاکید کرد و گفت : باید سیاست هایی اتخاذ شود که نتیجه آن حضور افراد متخصص در بخش های مختلف کشور باشد و از تمرکز بر مناطق مرفه جلوگیری شود.

عباسی با گلایه از ابتر ماندن طرح پزشک خانواده ، عنوان کرد : این طرح در دو استان مازندران و فارس به صورت پایلوت در حال اجرا بود اما بدون اینکه نقاط ضعف و قوت آن مورد بررسی قرار گیرد در دولت یازدهم حذف شد.
وی در پایان مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو ، دادن اختیار مطلق به وزیر برای سیاستگذاری مخالفت کرد و گفت : اعمال سلیقه فردی در هر دستگاهی سبب قانون گریزی و تبعیض خواهد شد ، بنابراین باید قاعده ای وجود داشته باشد که وزیر در آن چارچوب تصمیم بگیرد.

دسترسی سریع
مناظره